Alaska Highway: אספלט זה בונוס

קשה לכמת את החשיבות של ה-Alaska Highway לכלכלה, לתיירות ואפילו להתפתחות ההיסטורית של אלסקה. מה שבטוח שמדובר על Road trip ברמה עולמית שמציע ימים על גבי ימים של נהיגה בנופים משכרים, באזורים רוויים בעלי חיים ודלילים בתושבים. אם אתם אוהבים לנהוג ויש לכם את הזמן הפנוי, זה הכביש בשבילכם.
Misty morning and a highway, Alaska

ה-Alaska Highway מתחיל בכלל בקנדה

הרעיון לסלול באלסקה כביש מרכזי שיחצה אותה לאורכה התחיל להתגלגל כבר בראשית המאה העשרים. המטרה היתה פחות לדאוג לרווחת אלסקה ויותר קשורה לשיקולים אסטרטגיים של קנדה וארצות הברית.

הקנדים רצו להעמיק את האחיזה ביוקון וכבר בשלב מוקדם זיהו את הפוטנציאל התיירותי של כביש שיחבר את קולומביה הבריטית לאלסקה. האמריקאים רצו כביש שיחבר את אלסקה לשאר המדינה ומה שעמד לנגד עיניהם היו צרכים צבאיים.

זה בדיוק מה שהטריד את הקנדים שחששו שריבונותה והניטרליות של קנדה תופר (נכון לשנות השלושים של המאה העשרים). לכן, למרות שתכניות די מפורטות עמדו על הפרק כבר מראשית שנות העשרים, לא הגיעו המדינות להסכמה והתכניות העלו אבק.

מה ששינה הכול היתה ההתקפה היפנית על האמריקאים בפרל הרבור (בהמשך הותקפו גם כמה איים נידחים באלסקה). הצורך הדחוף בכביש והעובדה שהקנדים עצמם היו מעורבים במלחמה, הביאה להסכמה והעבודות על הכביש נפתחו במלוא עוזן ובמהירות רבה. בשנת 1942, אחרי שמונה חודשי עבודה בלבד (!), הכביש כבר היה פתוח לתנועה.

אז מה היה לנו

הכביש מתחיל עמוק בתוך השטח הקנדי בעיירה דוסון קריק בבריטיש קולומביה (שום קשר לסדרת הטלוויזיה בעלת השם הזהה), ועובר דרך כמה ערים בספר הקנדי עד שהוא נכנס לטריטוריית היוקון (עדיין בריבונות הקנדית) וחולף דרך הישובים העיקריים בטרטוריה, ולבסוף חוצה את הגבול הקנדי וממשיך עד לעיר פיירבנקס, בסמוך לאזור הארקטי.

אורכו של הכביש במקור למעלה מ-1,700 קילומטר, אך התוואי שלו, שעבר שינויים ושיפורים במהלך השנים, קצר בכ-200 קילומטרים מהתוואי הראשוני.

בניגוד לתקופות עברו שבהן הכביש היה ידוע לשמצה כדרך לא סלולה באיכות גרועה וללא תחנות דלק, היום מדובר על כביש סביר, שיש בו רק כמה קטעים לא סלולים (וכמה קטעים סלולים גרוע), ועם תחנות דלק אבל לא המון. חיפשתם כביש ל-Road trip מהסרטים? מצאתם, רק תוודאו שיש לכם מספיק זמן.

כמה תחנות לאורך הכביש ששווה לציין:

1 גשר Kiskatinaw

לא ננסה לבטא את שם גשר העץ המרשים שנמצא בסימון הדרך 21, עוד עמוק בשטח הקנדי, כן נציין שזה אחד הגשרים היפים בקנדה ומקום מצוין לעצור לתצפית ומנוחה.

2 המוזיאון בפורט נלסון (Fort Nelson)

המוזיאון הקטן מספר את הסיפור של הכביש והסביבה והוא כולל אוסף מרהיב של מכוניות עתיקות שאת חלקן לא תוכלו לפגוש בשום מקום אחר בעולם.

3 אגם מנצ'ו (Muncho Lake)

עדיין שטחה של בריטיש קולומביה, כשלוש שעות נסיעה מפורט נלסון מופיע אגם מנצ'ו ומזמן שפע של הזדמנויות למנוחה וקיט. כולל טיול במטוס ימי.

4 המעיינות החמים בנהר ליארד (Liard Hot Springs)

העונה המומלצת לבקר כאן היא הקיץ, אבל השמורה והמעיינות החמים פתוחים כל השנה ואל תחמיצו את פרחי הסחלב שלא פחות מ-14 זנים שלו צומחים ברחבי השמורה.

5 'יער השלטים' ליד ווטסון לייק (Watson Lake)

אנחנו כבר ביוקון ולשם שינוי האטרקציה הזו היא מעשה ידי אדם 'יער' של שלטי דרך מכל רחבי העולם. מה שהתחיל כטקס בקרב החיילים שעבדו בהקמת הכביש בתקופת מלחמת העולם השנייה התרחב ליער ענק של יותר מ-80,000 שלטים. אתם מוזמנים להוסיף את השלט שלכם.

6 מרכז המורשת בווייטהורס (Whitehorse)

יש בבירת יוקון כמה אטרקציות מעניינות, כמו מרכז המורשת שמוקדש לעבר הפרהיסטורי של האזור ולתקופה בה התקיים במקום גשר יבשתי שחיבר את אלסקה לאסיה וקבוצות של נוודים עברו כאן ויצרו את התרבות השבטית של ילידי צפון אמריקה.

7 הפארק הלאומי קלואני (Kluane National Park)

הפארק הלאומי הגדול ביוקון הוכרז אתר מורשת עולמית ב-1979 ומאכלס 17 מהפסגות הכי גבוהות בקנדה, קרחונים, קניונים. בנוסף על חיי הבר העשירים שבו הוא מציע למבקרים שלל פעילויות אתגריות כמו שייט נהרות בקיאקים, סנפלינג ורכיבה על אופני הרים.

8 Alcan Border

חיכיתם בסבלנות לרגע בו ה-Alaska Highway תגיע לאלסקה? כשתגיעו ל-Alcan Border תדעו שהרגע הגיע ואתם נמצאים במעבר הגבולות ההיסטורי בין קנדה לארצות הברית. זה הזמן לעצור, לחוות את הנוף מנקודת התצפית המצוינת ולהצטלם על קו הגבול.

9 מקלט בעלי החיים בטטלין (Tetlin National Wildlife Refuge)

השמורה הקטנה שידועה כתחנת מעבר בנדידת עופות ברבורים, ברווזים ואווזים היא גם מקום מקלט לעדרים גדולים של מוס וקריבו. קצת קשה לראות פה את החיות עצמן (היערות מסתירים) אבל יש מרכז מבקרים קטן וחמוד.

10 מרכז המבקרים בטוק

העיירה טוק מתהדרת בתואר 'בירת כלבי המזחלות של אלסקה'. טוק הוקמה ב-1942 כדי לשמש את העובדים שבנו את הכביש ומאז היא כאן, על המפה. תחנה הכרחית של כל מטייל באלסקה שמגיע למדינה דרך הכביש מקנדה ויש בה מרכז מבקרים נחמד. ואם אתם רעבים, יש כאן גם את Fast Eddie's – מזללת דרכים שמציעה מנות בגודל של מדינה אפריקאית קטנה.