לייק אוהרה, קנדה

לייק אוהרה הוא אגם אלפיני שנמצא בתחומי השמורה הלאומית יוהו, מתאפיין בגווני טורקיז חזקים, מוקף בצוקים ובפסגות גבוהות. כל הטוב הזה פרוס על שטח יחסית קטן ומוגבל בכמות המבקרים היומית שלו, מה שיוצר יעד מושלם עבור חובבי הטיולים הרגליים בחיק הטבע, ואתגר לוגיסטי ששווה לגשת אליו.
Spruce shade on blue water, Canadian Rockies

לייק אוהרה – המדריך המלא של יובל שפירא

נוסעים לרוקיס הקנדיים? מתכננים ללכת הרבה ברגל? מחפשים מסלולים יפים באמת? אם כן, בואו נדבר על אגם יפהפה בשמורת יוהו שנקרא לייק או'הרה (Lake O'Hara). ההגעה אליו עשויה להיות קצת מאתגרת, אבל עם קצת מזל היא אפשרית. חלקכם אולי כבר שמעו/קראו עליו, אבל למי שלא – להלן הסיפור המלא.

(אגב, נראה לנו שהשפופציק במילה "או'הרה" לא כזה הכרחי, אז מעכשיו פשוט נוותר עליו. לגוגל בכל מקרה לא ממש אכפת. סבבה?)

למידע על טיול עצמאי בהרי הרוקי

איפה זה ומה הקטע?

לייק אוהרה הוא אגם אלפיני שנמצא בתחומי השמורה הלאומית יוהו, לא רחוק משמורת באנף ואגם לואיז. כמו אגמים קרחוניים אחרים באזור, גם הוא מתאפיין בגווני טורקיז חזקים שמשתנים בהתאם לתאורה ולמזג האוויר. האגם מוקף בצוקים ובפסגות גבוהות של כ-3,000 מ׳ משלושה כיוונים, ומערכת מתוחזקת היטב של שבילים מוליכה ממנו אל אגמים גבוהים יותר (יפים לא פחות), מפלים, מעברי הרים ושפע של נקודות תצפית נהדרות מעל קו העצים. כל הטוב הזה פרוס על שטח יחסית קטן, מה שיוצר יעד מושלם עבור חובבי הטיולים הרגליים בחיק הטבע.

מה מייחד אותו מאגמים אחרים?

בניגוד לאגמים ידועים אחרים ברוקיז כמו Lake Louise, Moraine Lake ו-Emerald Lake, אל לייק אוהרה אי אפשר להגיע עם הרכב הפרטי (או במקרה של תיירים – השכור). כדי לשמור על הטבע במקום עד כמה שאפשר, הוחלט כבר בשנות ה-70 שלא לסלול כביש אל האגם, אלא להסתפק בדרך עפר, ולהגביל את הגישה אליו לאוטובוסים של השמורה בלבד.

אורכה של דרך העפר הוא 11 ק״מ, היא עוברת בתוך היער, והפרש הגובה בין נקודת ההתחלה לבין האגם הוא כ-500 מ׳ – מספיק ארוך, תלול ומשמים כדי למנוע מרוב האנשים לנסות להגיע לאגם ברגל. גם מי שכבר מגיע ברגל, עלול למצוא את עצמו עם מעט מדי זמן ו/או כוח ליהנות מהשבילים המעניינים-באמת (והלינה בשטח אסורה).

אוטובוס הקסמים

במהלך העונה, החל מ-17 ליוני עד 2 אוקטובר, יש רק שני אוטובוסים קטנים (School Bus עם 42 מקומות) שיוצאים לכיוון האגם מדי יום: אחד ב-8:30 בבוקר והשני ב-10:30.חמישה אוטובוסים עושים את המסלול ההפוך, הראשון יוצא ב-9:30 והאחרון ב-18:30. המגבלה הזו יוצרת אזור מבודד עם מעט מטיילים בכל רגע נתון – מי שמגיע, מרגיש שיש לו את המקום לעצמו. וכמובן, הטבע במקום שמור למופת, בעלי החיים המקומיים מרגישים יותר בנוח, ואין יותר מדי סימנים למגע יד אדם, מלבד לודג׳ בקתות קטן למדי שנמצא על שפת האגם ואתר קמפינג. לא תמצאו כאן אוטובוסים עמוסים בתיירים חמושי מקל סלפי, חניונים, מלונות מסתירי-נוף ושבילי הליכה כבושים.

אז איך מגיעים לשם? (או: החלק הבעייתי)

עד ראשית שנות ה-2000 המקום עדיין לא היה כה ידוע. למרות שהיה צריך להזמין מקום לאוטובוס כמה חודשים מראש, הסיכוי להשיג כרטיסים עדיין היה טוב למדי – כל עוד התקשרת מספיק מוקדם.

במשך הזמן השמועות על האגם התפשטו (תודות לאינטרנט ולהתרבות התיירים, בעיקר). יותר ויותר אנשים הוסיפו את המקום לרשימת אתרי החובה שלהם בטיול והמושבים על האוטובוסים החלו לאזול זמן רב מאד מראש.

בניסיון ליצור מערכת שוויונית יותר, הנהיגה רשות הפארקים הקנדית שיטה חדשה – מי שרצה להזמין, היה יכול לעשות זאת רק 3 חודשים לפני יום הטיול המבוקש, דרך הטלפון.

ב-2015 ההזמנות עברו לאינטרנט ונוצר סביבן סוג של היסטריה: מערכת ההזמנות באתר האינטרנט של רשות הפארקים הייתה נפתחת מדי שנה בתאריך ושעה ספציפיים, וכל העולם ואשתו היו מתחברים לאתר של רשות הפארקים ומנסים להשיג כרטיסים בו-זמנית. מתכון בטוח להתקף חרדה.

לקראת סוף 2019 השיטה שוב שונתה כדי לאפשר תחרות הוגנת יותר על הכרטיסים, בטענה שהשיטה הישנה העניקה יתרון לבעלי מיומנות טכנית ומשאבים טכנולוגיים (למשל, שימוש בכמה מחשבים במקביל כדי להגדיל את הסיכוי לתפוס מקומות).

ב-2020 הוחלט שהכרטיסים לאוטובוס יוגרלו בין כל מי שנרשם באתר במהלך חודש פברואר. בהחלט פחות מלחיץ.

ב-2022 ההגרלה עברה לחודש מרץ. בהמשך העמוד (ממש פה למטה) תמצאו הנחיות לגבי הליך ההגרלה וההרשמה אליה. רק חלק מהמקומות על האוטובוס זמינים להזמנה עבור מטיילי יום: 20 מקומות באוטובוס של 8:30 ו-11 באוטובוס של 10:30.

אז מה הסיכוי להשיג מקומות עכשיו?

עדיין לא היינו ממליצים לבנות על הגעה לשם בשלב תכנון הטיול וכדאי שלא לטפח ציפיות בעניין, אלא להתייחס לזה כאל בונוס מבורך שיכול להגיע ״על הדרך״.

בהמשך העמוד (ממש פה למטה) תמצאו הנחיות לגבי הליך ההגרלה וההרשמה אליה.

האם כדאי להגיע רק אם עושים טיול רגלי?

בגדול, כן (אבל זה לא חייב להיות טיול רציני מדי). במקום יש מסלולי הליכה מגוונים בדרגות קושי שונות, החל מהקפה קלילה של האגם שלוקחת כשעה בלי יותר מדי עליות, ועד מסלולים ארוכים ומתישים של יום שלם, עם עליות רצחניות של 500 מ׳ הפרש גובה. אפילו המסלול הבסיסי ביותר יחשוף אתכם לנופים די מדהימים. כמובן שרצוי לטפס כמה שיותר גבוה כדי ליהנות מהתצפיות השוות.

לעומת זאת, אם אתם מתכוונים להגיע רק על מנת לרדת מהאוטובוס, להצטלם ליד האגם ולחזור בלי ללכת יותר מ-100 מ' הצידה – למען האמת זה יהיה מעט חסר טעם, ודי בטוח שגם לא ממש תבינו על מה הייתה המהומה.

Lake O'Hara

בחייאת, זו באמת הדרך היחידה להגיע לשם?

לא בדיוק.

1 שיטת מצליח למשכימי קום

אפשר לנסות להגיע לחניון מוקדם בבוקר (למשל ב-6:00-7:00, אבל כבר שמענו על אנשים שהגיעו אפילו מוקדם יותר) בתקווה שיהיו ביטולים או שאנשים רשומים לא יופיעו בזמן. התור הוא בלתי-רשמי ומי שהגיע ראשון בבוקר – זוכה במקומות שהתפנו. אבל – תתכוננו לכך שאתם לא היחידים עם הרעיון הזה. כמובן שהסיכוי להשיג מקומות בשיטה הזו הוא טוב בהרבה באמצע השבוע, בימים עם מזג אוויר לא טוב, ובשולי העונה. אם כן מנסים, זכרו להביא אתכם כסף מזומן בשביל לשלם על הכרטיסים במקרה של הצלחה. כדאי להביא את הסכום המדויק – הם לא נותנים עודף (עלויות הכרטיסים מפורטות בתחתית העמוד).

2 סיור רגלי דרך חברה מקומית

דרך נוספת היא לנסות ולהזמין סיור הליכה מודרך עם חברה מקומית. לחברות המקומיות הקצאה משלהן ל-11 מקומות בסה"כ מדי יום, והן מתחרות ביניהן על הכרטיסים. מכיוון ש-5 מהמקומות נמכרים לחברות רק 24 שעות לפני היציאה (השאר 3 חודשים לפני), ההגעה לאוהרה כלל אינה מובטחת, אך במקרה הכי גרוע, יקחו אתכם למקום יפה אחר.

הנה כמה חברות לדוגמא שמציעות סיורים בלייק אוהרה – Self Propelled AdventuresAster Mountain Adventures, Alpine Air Adventures. מוזמנים לבדוק ישירות מולן.

3 קמפינג

דרך שלישית: לנסות להזמין מקום באתר הקמפינג שעל שפת האגם שבו יש 30 מקומות לאוהלים (שני אוהלים זוגיים או אוהל אחד של ארבעה אנשים בכל מקום). ההזמנה לקמפינג כוללת גם כרטיס לאוטובוס. כמובן שתצטרכו לבוא מצוידים היטב באוהלים וכל מה שכרוך בזה. ללא אוהל, לא תורשו לעלות על האוטובוס (הקנדים לא כאלה תמימים).

שימו לב: כל המקומות לכל העונה מוצעים למכירה החל מתאריך ושעה ספציפיים: 3 לפברואר, 2022, בשעה 8:00 לפי השעון המקומי (17:00 לפי שעון ישראל).

ניתן לנסות ולהזמין דרך אתר ההזמנות של רשות הפארקים או בטל' 1-519-826-5391. אם הצלחתם להשיג מקום, אל תשכחו לבטל את הלינה במלון שתכננתם לאותו לילה.

4 הלודג' על שפת האגם

על שפת האגם יש לודג' היסטורי ציורי עם 8 חדרים במבנה הראשי (שירותים משותפים) + מספר בקתות חיצוניות (עם שירותים צמודים). הלודג', אגב, כנראה כבר התמלא הרבה לפני שקראתם את העמוד הזה (החדרים נמכרים בערך שנה מראש ויותר), והוא גם עולה בסביבות $800-1,100 קנדי ללילה (כולל ארוחות). יש מינימום שהייה של שני לילות.

אבל כן, אם זה במסגרת התקציב ויש לכם עוד הרבה זמן עד הנסיעה, אז זו הדרך הרביעית.

5 קצת כושר

האופציה האחרונה היא כמובן ללכת את ה-11 ק״מ עד האגם. אלה שנמצאים בכושר טוענים שזה לא כ״כ נורא: אפשר להגיע תוך כשעתיים, בתנאי שאתם באמת בכושר טוב מאד. אם יצאתם מספיק מוקדם, יהיה לכם די והותר זמן לנוח ולעשות טיול משמעותי נוסף באזור האגם עצמו. רק לזכור שהמקומות על האוטובוס בחזרה לחניון אינם מובטחים – לבעלי כרטיסים מהבוקר יש עדיפות, והנסיעה היא על בסיס מקום פנוי בלבד.

Lake-O'Hara

האם אפשר להזמין מקום בלייק אוהרה דרכנו?

לא, זה לא שירות שאנחנו מציעים כרגע. אם משהו ישתנה, נעדכן (אבל זה לא ישתנה).

אז יאללה, ננסה. מה עושים?

שלב א' – פתיחת חשבון

כדי להיכנס להגרלה, אתם קודם כל צריכים לפתוח חשבון באתר של רשות הפארקים הקנדית. היכנסו לעמוד הזה ולחצו על הקישור ״Sign In״ שנמצא למעלה בצד שמאל. במסך הבא לחצו על ״Option 1 – Sign in using GCKey״. במסך הבא, לחצו על ״Sign Up״ בצד ימין. לחצו על "I Accept" ומלאו את פרטיכם כמתבקש.

שלב ב' – הרשמה להגרלה

ההרשמה מתבצעת דרך הקישור הבא. היא נפתחת ב-1 למרץ 2022 ותסתיים ב-30 למרץ. טופס ההרשמה מאפשר לבחור עד 6 מועדים שונים לאוטובוס (בהתחשב בגמישות הלו"ז שלכם בטיול) עבור מקסימום של 6 מטיילים. אפשר לבחור את אותו תאריך פעמיים אבל עם שעות יציאה שונות.

מבחינת מרחקי הנסיעה, כל יום בטיול שלכם שמתחיל בבאנף / קנמור / לייק לואיז / פילד ומסתיים בבאנף / קנמור / לייק לואיז / פילד / קלגרי יהיה יום מתאים לטיול אל האגם. כמובן שיש עדיפות לימים שמתחילים בלייק לואיז או פילד, כי הן העיירות הכי קרובות לאגם.

שתי נקודות חשובות

1 המערכת מאפשרת לשלוח כמה טפסים ולא רק אחד (אין מגבלה ידועה על מספר הטפסים שניתן לשלוח). כל טופס שתשלחו יעלה לכם $10 קנדי, ולא ניתן לקבל החזר אם לא זוכים. כלומר, תיאורטית, אפשר לשלוח גם 50 טפסים (או 500) וכך להגדיל משמעותית את הסיכוי שלכם לזכות. יתרון טיפה לא הוגן למי שיש לו תקציב בלתי מוגבל, אבל נזרום. אי אפשר לשלוח כמה טפסים בבת אחת – צריך לשלם על כל טופס בנפרד ואחר כך להתחיל את התהליך מחדש.

2 לא כדאי לבחור יותר מקומות ממה שאתם בטוח צריכים. למשל, אם אתם בטוח 2 ואולי יצטרפו אליכם לטיול עוד 2, כדאי לשלוח שני טפסים נפרדים עבור 2 מקומות כ"א, כי לטופס אחד עבור 4 מקומות יש פחות סיכוי לזכות.

שלב ג' – ההגרלה עצמה

ההגרלה תתקיים ב-1 לאפריל. כל זוכה יקבל התראה במייל ויידרש לאשר הגעה ולשלם על הכרטיסים (עלות סמלית למדי של 14.70 דולר קנדי למבוגר) תוך פרק זמן של שבועיים. שימו לב גם לתיבת הספאם שלכם כדי שלא תפספסו בטעות את המייל על הזכייה. אם זכיתם אבל פספסתם את המייל או סתם בחרתם להתעלם ממנו משום מה, המקומות שלכם יוצעו למכירה לציבור הרחב דרך מערכת ההזמנות הרגילה של האתר. כלומר, גם אם נרשמתם ולא זכיתם, עדיין יהיה שווה לבדוק את אתר ההזמנות ולנסות לצוד מקומות שהתפנו בגלל אי ניצול של זכיות – במיוחד בשבועיים הראשונים שאחרי ההגרלה.

ניסיתם הכל ולא הצלחתם?

עם כל הצער, צריך לזכור שיש המון אפשרויות אחרות באזור למסלולי הליכה משובחים (אנחנו מפרטים את כל האפשרויות בתיקי הטיול שלנו), וש-99% מהתיירים שמגיעים להרי הרוקי הקנדיים לא מגיעים למקום הזה, ועדיין מאד מאד נהנים מהטיול. חוץ מזה, אתם מוזמנים להגיע אלינו למשרד לחיבוק ואוזן קשבת.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)