שמורת קוטנאי, קנדה

מבין ארבעת הפארקים שמרכיבים את הרי הרוקי הקנדיים, Kootenay National Park היא השמורה שמקבלת הכי פחות תשומת לב. היא גובלת בשמורות הלאומיות באנף ויוהו, ונחצית מצפון לדרום על ידי נהרות ה-Kootenay וה-Vermillion, ועל ידי כביש מס' 93.
Bighorn sheep peeking behind a small tree, Canadian Rockies

שמורת קוטנאי

מבין ארבעת הפארקים שמרכיבים את הרי הרוקי הקנדיים, Kootenay National Park הוא "האח הקטן" והקצת-מבויש, שבדרך כלל לא מקבל את תשומת הלב לה הוא ראוי. הוא גובל בפארק הלאומי באנף ממזרח ובפארק הלאומי יוהו מצפון, ונחצה מצפון לדרום על ידי נהרות ה-Kootenay וה-Vermillion, ועל ידי כביש מס' 93 שעובר לצידו.

בני שבט קוטנאי האינדיאני היו הראשונים לאכלס את האזור, והם אלה שהורישו לפארק את שמו.

שריפות ושטפונות

נסיעה לאורך הפארק חושפת שטחים עצומים של גזעי עצים שרופים, ואכן, השריפה שהשתוללה בפארק בשנת 2003 כתוצאה ממכת ברק הייתה מהגדולות בתולדות הרי הרוקי והגיעה למרחק מאיים של 50 ק"מ מהעיירה באנף. על מנת לבלום את התקדמותה לכיוון מזרח, נאלצו שירותי הכבאות לשרוף באופן יזום שטח נרחב של יער על מנת ליצור רצועת חיץ ריקה מעצים.

בשנים שחלפו מאז התאוששו היערות לאיטם, והדילול התגלה כמועיל לאוכלוסיות בעלי החיים והצומח המקומיות. מלבד לשריפה הגדולה מ-2003, הגורל התאכזר לפארק גם בתחום השיטפונות, אשר פוקדים את העמק המרכזי מפעם לפעם.

נקודות עניין בולטות

Marble Canyon

ה-Marble Canyin היא ללא ספק נקודת העצירה הפופולרית ביותר לאורך כביש 93. נחל ה-Tokumm התכלכל והגועש התחתר כאן בסלע הגיר לאורך אלפי שנים, ויצר קניון צר ועמוק. שביל הליכה מישורי וקליל עובר לאורך הערוץ ומאפשר הצצה לעומקו מגשרי עץ, כאשר מסביב ניכרים נזקי השריפה הגדולה של 2003. אורך המסלול המלא – כ-45 דקות הלוך-חזור.

Radium Hot Springs

ביציאה הדרומית מהפארק נמצאת העיירה הקטנה Radium Hot Springs, הקרויה על שם המעיינות החמים המצויים במקום. כאשר המעיינות נחקרו לראשונה, התגלו במים עקבות של היסוד הרדיואקטיבי רדיום, ולכן הוענק להם השם הלא-הכי-מזמין הזה.

אך אל דאגה, מדובר בריכוז בלתי מזיק בעליל, וחובבי המרחצאות שביניכם יותר ממוזמנים להגיע למקום וליהנות משתי בריכות מסודרות, האחת בטמפרטורה של 39 מעלות והשנייה – 29.

Rockwall Trail

ה-Rockwall Trail נחשב בעיני רבים לאחד מהמסלולים היפים ביותר, לא רק בהרי הרוקי הקנדיים, אלא בכלל. לאורך 55 ק"מ בשטחו הצפון-מערבי של הפארק, המסלול עובר למרגלות רכס מרשים ביותר של צוקי גיר ענקיים. חלקם אף מתרוממים לגובה של כמעט 1000 מ' אנכיים מעל השביל, ומכאן שמו.

בדרך תמצאו גם קרחונים, אגמי תכלת רבים, כרי עשב מלבלבים ושאר צ'ופרים אופייניים לאזור. כל הטוב הזה מגיע במחיר של 3 עד 5 ימים של הליכה מאומצת עם ציוד קמפינג על הגב.

Paint Pots

עצירה קטנה ומעניינת למבט על בריכות קטנות, צהבהבות-כתמתמות, שנוצרו במקום זה עקב נביעת מעיינות של מים קרים ועשירים בברזל. תושביו הקדומים של האזור ניצלו את הבריכות הללו לשם כריית אוכרה – צבע ששימש לעיטור הגוף בטקסים.

בתחילת המאה הקודמת, לאחר שהגיעו מאירופה, החלו מתיישבים מקלגרי לכרות את האוכרה לטובת ייצור תעשייתי של צבע. לא אתר שיגרום לכם לפעור את פיכם בתדהמה, אך בהחלט מחזה לא שגרתי.