שמורת יוהו, קנדה

הפארק הלאומי יוהו הוא פארק קטן שנמצא במדרונות המערביים של הרוקיס הקנדיים, בקולומביה הבריטית. הפארק מציע נופים נפלאים, בעלי חיים רבים, צמחייה מגוונת ומרבדים של פרחי בר (בעונה, כמובן). בניגוד לשאר השמורות של הרוקיס, כאן רואים גם פחות תנועה של תיירים.
Trees and glaciers in the Canadian Rockies

פארק יוהו, קנדה

הפארק הלאומי יוהו הוא פארק קטן שנמצא במדרונות המערביים של הרוקיס הקנדיים, בקולומביה הבריטית. זהו הפארק הקטן ביותר מבין השמורות הלאומיות של הרי הרוקי. משמעות המילה Yoho בשפת שבט הקרי היא "פלא", ואכן, כאן מצויים כמה מהנופים המשובחים ביותר ברוקיז. כמו בשאר השמורות של הרוקיס, גם כאן ניתן למצוא בעלי חיים רבים, צמחייה מגוונת ומרבדים של פרחי בר (בעונה, כמובן). בניגוד לשאר השמורות של הרוקיס, כאן רואים גם פחות תנועה של תיירים.

הפארק גובל עם שמורת באנף במזרח ושמורת קוטנאי בדרום, ומכסה שטח של כ-1300 קמ"ר. יש בו 28 פסגות בגובה של מעל ל-3000 מטרים, מפלי ענק (המפורסמים ביניהם הם מפלי Takakkau, כ- 250 מ', מהגבוהים בקנדה), אגמים רבים וכן מגוון של תופעות גיאולוגיות מרתקות.

למידע על טיול עצמאי ברוקיס הקנדיים

העיירה פילד (Field)

כביש מס' 1, אשר במקביל אליו זורם נהר ה-Kicking Horse, חוצה את הפארק ממזרח למערב. לאורך הכביש, כ-20 דק' מערבית ללייק לואיז, נמצאת פילד (Field, כ-300 תושבים), שהיא גם העיירה המרכזית בפארק יוהו וגם העיירה היחידה באזור. העיירה נוסדה בסוף המאה ה-19, בעקבות העבודות על קו הרכבת הסמוך (Canadian Pacific Railway). העיירה נקראה בזמנו על שם איש עסקים אמריקאי (סיירוס ווסט פילד), כאשר חברת הרכבות ניסתה להתחנף אליו כדי שישקיע כספים בפיתוח הקו. בסופו של דבר זה לא עזר להם – מר פילד שמר את הכסף אצלו אבל עדיין הרוויח עיירה על שמו בחינם.

פילד יכולה לשמש כמקום טוב ללינה למי שלא רוצה להרחיק עד באנף או לייק לואיז, אבל מספר מקומות הלינה כאן מוגבל מאד. בכניסה לעיירה נמצא מרכז המבקרים של הפארק – מקום טוב לעצור בו אם אתם רוצים לקבל את המידע הכי מעודכן על הפארק ממקור ראשון. ממול יש תחנת דלק עם חנות מכולת קטנה. מדרום לגשר מעל נהר ה-Kicking Horse נמצאת העיירה עצמה. בכניסה לתוך העיירה יש לחצות את פסי הרכבת, ומכיוון שאורך רכבות המשא פה הוא כאורך הגלות ותדירותן גבוהה למדי, יש פוטנציאל להמתנה.

אגם או'הרה (Lake O’Hara)

זהו אחד האגמים הידועים באזור, והוא נמצא בעמק מדהים ושמור-היטב שבו מערכת שבילי הליכה אטרקטיבית במיוחד. הבעיה היא שכדי להגיע אליו, צריך להצליח להזמין מקום על אחד משני האוטובוסים היומיים שעושים את הדרך בת 11 הק"מ מהחניון שליד כביש מס' 1 עד שפת האגם (דרך זו סגורה לכלי רכב פרטיים). אם אתם בעניין (וכדאי לכם), הכנו בשבילכם את המדריך המלא של יובל שפירא לכל ענייני לייק אוהרה. בהצלחה!

אגם אמרלד (Emerald Lake)

האגם המתוייר והנגיש ביותר בפארק נמצא במרחק של כ-12 ק"מ צפונית לפילד (20 דק' נסיעה). זהו אגם קרחוני בצבע טורקיז בוהק, מרהיב גם בסטנדרט של הרי הרוקי הקנדיים. לחוף האגם נמצא לודג' היסטורי מן המאה ה-19 שמצטלם מצוין. אמנם ההרים כאן לא סוגרים על האגם מכל הכיוונים כמו בלייק לואיז ומוריין לייק, אבל המקום עדיין יפהפה. כדי להגיע מפילד, צאו שמאלה על כביש מס' 1 וקחו את הפניה הראשונה ימינה ל-Emerald Lake Rd.

כבכל אגמי האזור, גם כאן ניתן לשכור סירות קאנו/משוטים ולשייט בהנאה על מי הטורקיז. להבדיל מהאגמים לואיז ומוריין, סביב אגם אמרלד כן ישנו מסלול הליכה מעגלי מישורי ולא קשה שאורכו 5.2 ק"מ (כשעתיים הליכה) – מומלץ ביותר.

הגשר הטבעי (Natural Bridge)

מעט אחרי הפנייה מכביש 1 לכיוון אגם Emerald מצויה נקודה מעניינת בה נהר ה-Kicking Horse חצב את דרכו דרך שכבת סלע גיר בתהליך מתמשך של המסה ושחיקה, ויצר מעין גשר טבעי. אגב, אנקדוטה היסטורית, למי מכם ששאל את עצמו מדוע הנהר קרוי כך: כאשר חוקר הארצות הסקוטי ג'יימס הקטור ביקר באזור ב-1858, איתרע מזלו והוא חטף בעיטה לא נעימה מאחד הסוסים במשלחת. בקיצור, הייתה מצוקת שמות רצינית. בחזרה לענייננו, הגשר הטבעי הוא נקודה מעניינת ופוטוגנית, שווה לעצור ולתת מבט.

מפל טקאקוו (Falls Takakkaw)

המפל הגבוה ביותר בהרי הרוקי צונח לרצפת עמק יוהו מגובה של 254 מ' (לשם השוואה, גובהו של המגדל העגול של מרכז עזריאלי הוא 187 מ'). בסמוך לראש המפל, המים פוגעים במדרגת סלע ומייצרים רעש רועם במיוחד. מוצא המפל הוא קרחון Daly, שהוא בעצמו שלוחה של שדה הקרח הנרחב Waputik. ביולי, עם הפשרת השלגים, הזרימה בשיאה, וקשה להתקרב לבסיס המפל מפאת הרסס הרב. למקום ניתן להגיע דרך כביש Yoho Valley Road (פתוח רק בין יוני לאוקטובר), שהפנייה אליו מכביש 1 נמצאת 3.5 ק"מ מזרחית לפילד. שימו לב – לכביש יש קטע צר ומפותל, ולכן הכניסה לקרוואנים אסורה (מדי פעם יש פקק בגלל מישהו שלא ידע על האיסור ונתקע באחד העיקולים).

אם עדיין לא שבעתם ממפלים ויש לכם חצי יום פנוי, ישנו מסלול הליכה נחמד מאד ולא קשה מדי של 8.8 ק"מ הלוך-חזור (כ-3 שעות הליכה) לאורך נהר ה-Yoho, שיוצא מהחניון של מפל Takkakaw ומגיע ל-Laughing Falls, מפל קטן יותר אך רב עוצמה. אם אתם מרגישים קרביים ויצאתם מספיק מוקדם, תוכלו להמשיך מנקודה זו במעלה העמק ולהגיע לתצפית על צמד מפלים גבוהים (180 מ') ומרשימים בהרבה בשם  Twin Falls. ההגעה אליהם תדרוש הליכה של 8 ק"מ נוספים ותכפיל את זמן הטיול הכולל ל-6 שעות בערך.

מנהרות הרכבת הספירליות (Spiral Tunnels)

בין לייק לואיז ופילד נמצא מעבר הרים גבוה בשם Kicking Horse Pass. כדי שהרכבות יוכלו לעבור בו, נבנו עבורן שתי מנהרות סיבוביות שבהן הרכבת למעשה מסתובבת סביב עצמה וכך עולה במעלה ההר ויורדת בצד השני. המראה המשונה של רכבת אחת שראשה מגיח מפתח המנהרה הגבוה וזנבה מציץ מן הפתח הנמוך, עשוי להזכיר לכם ציור טיפוסי של אֶשֶר. יש שתי נקודות נוף שבהן ניתן לראות את המנהרות בפעולה – אחת 7.4 ק"מ מזרחה לפילד (המנהרות התחתונות), והשניה 2.3 ק"מ במעלה ה-Yoho Valley Road (המנהרות העליונות, בדרך למפל Takakkaw).

Iceline Trail

טיול היום הפופולרי ביותר בפארק, ואחד המסלולים הקלאסיים של הרוקיז הקנדיים. השביל מטפס בתלילות מעל עמק Yoho ומעפיל אל מעבר לקו העצים, כאשר מנגד נשקף במלוא הדרו מפל Takakkaw. בשיא גובהו (כ-2,200 מ'), נושק השביל לקרחונים ולאגמי טורקיז אלפיניים המעטרים את מורדות רכס The President, שנישא לגבהים של מעל 3,000 מ'.

שימו לב – לא מדובר על מסלול קל. הוא כולל עלייה מאמצת ביותר, עם הפרש גבהים משמעותי של 700 מ' בין נקודת ההתחלה ובין הנקודה הגבוהה ביותר. אורך השביל: 12.8 ק"מ הלוך-חזור (כ-6 שעות הליכה). בקיצור – מתאים למיטיבי לכת בלבד.
ניתן גם להרחיב את הטיול למסלול מעגלי של 17 ק"מ (דרך אגם Celeste) או 21 ק"מ (דרך (Little Yoho Valley, אך אפשרות זו עשויה לחייב לינה בשטח – אלא אם כן אתם יוצאים מאד מוקדם וכושר ההליכה שלכם גבוה במיוחד.
השביל מתחיל בסמוך לחניון של Takkakaw Falls, ליד הוסטל Whiskey Jack.

מחפשים מסלולי הליכה מומלצים בהרי הרוקי? זה בשבילכם

מרבץ המאובנים Burgess Shale

בהרים הסמוכים לפילד התגלה בתחילת המאה ה-20 מרבץ מאובנים בעל חשיבות עולמית. לפני כחצי מיליארד שנים, הרבה לפני שרכס הרי הרוקי נוצר, האזור כולו היה שרוי מתחת לפני הים. במקום בו נמצא היום פארק יוהו, היה אז ים רדוד ושורץ חיים מגוונים. בכמה מקומות ספציפיים, נקברו שרידיהם של בעלי החיים הימיים תחת שכבה של בוץ עדין, שצוקים תת מימיים הגנו עליה מפני נזקי הגלים. כך נשתמרו השרידים במצב מעולה, גם לאחר שהתרוממו לגובה של כ-2,000 מ' מעל פני הים. גם כיום, לאחר עשורים של מחקר, נותרו בהרים פה אינספור מאובנים אשר רק מחכים לגילוי.

טיולי יום מודרכים יוצאים למרבצי המאובנים ממספר נקודות בפארק. הטיולים מאורגנים על ידי שני גופים שונים: רשות הפארקים הקנדית, ועמותת המחקר של Burgess Shale. מכיוון שהמרבצים ממוקמים בגובה רב, מדובר בטיולים של יום שלם שכוללים עליות ממושכות (מיועד למיטיבי לכת). עם זאת, המדריכים דואגים לקצב הליכה מתאים ומשלבים עצירות רבות להסברים מעניינים. גם הנופים הנשקפים מן השבילים הגבוהים הם מהמוצלחים שניתן לראות בפארק. רצוי מאד להזמין מראש, אם כי לעתים ניתן להצטרף גם ברגע האחרון.

גם אם בחרתם לוותר על טיול למרבצי המאובנים, עדיין תוכלו ללמוד עליהם רבות במרכז המבקרים של הפארק שנמצא על כביש מס' 1, בצמוד לכניסה לפילד.

למידע על הטיולים המודרכים של ה-Burgess Shale Geoscience Foundation
למידע על הטיולים המודרכים של רשות הפארקים הקנדית

מפל וואפטה (Wapta Falls)

מפל רציני ביותר, אבל נמצא קצת יותר רחוק מהאטרקציות האחרות של השמורה. אם אתם חובבי מפלים מושבעים, לא תצטערו שהגעתם לפה. המפל נמצא בקצה המערבי של הפארק, מרחק 26 ק"מ מפילד בהמשך כביש מס' 1 (בערך 40 דק' נסיעה). שימו לב: כאשר מגיעים מכיוון פילד, אין פנייה שמאלה לנקודת ההתחלה של השביל, ולכן יש להמשיך עוד 3 ק"מ מערבה עד לכניסה המערבית של הפארק ולעשות פניית פרסה.

מסלול הליכה קל של 2.3 ק"מ לכל כיוון (כשעה וחצי הליכה סה"כ) מוביל למפל עצמו – נקודה בה נהר ה-Kicking Horse הרחב צונח לפתע בשצף קצף במדרגה שגובהה 30 מ'. אחד המפלים היותר-מוצלחים שתראו בטיול.