שמורת ג'ספר, קנדה

הפארק הלאומי ג'ספר הוא למעשה הפארק הלאומי הגדול ביותר ברוקיס הקנדיים. הפארק מציע נוף מגוון של הרים, קרחונים, יערות, נהרות, אגמים ועמקים – המיטב שיש לרוקיס הקנדיים להציע. מומלץ לקחת לפחות יומיים כדי לטייל פה כמו שצריך – כנראה שתוכלו למלא את הזמן גם אם יהיה לכם פה חודש.
Spirit Island, Jasper National Park, AB; Image: Yuval Shapira

הפארק הלאומי ג'ספר

הפארק הלאומי ג'ספר הוא למעשה הפארק הלאומי הגדול ביותר ברוקיס הקנדיים. הפארק מציע נוף מגוון של הרים, קרחונים, יערות, נהרות, אגמים ועמקים – המיטב שיש לרוקיס הקנדיים להציע. כל אלו משתרעים על פני 11,228 קמ"ר, המוכרזים על ידי UNSCO כאתר מורשת (בנוסף לפארקים נוספים באזור הרוקיס הקנדיים). השמורה ממוקמת בחלקו המזרחי של הרכס, והיא גובלת בחלקה הדרומי עם שמורת באנף המרשימה לא פחות.

בתוך השמורה יש הבדלים טופוגרפיים משמעותיים בין האזורים השונים: הנקודה הנמוכה ביותר היא בגובה 985 מ' ואילו הנקודה הגבוהה ביותר היא פסגת הר קולומביה, המתנשאת לגובה של 3747 מ'. כתוצאה מכך נוצרים הבדלי אקלים משמעותיים בין אזור לאזור, ובהתאם לכך, המגוון הביולוגי של השמורה עשיר במיוחד. בין היתר ניתן לראות באזור דובי גריזלי, דובים שחורים, קוגרים (מה שנקרא גם אריה הרים, או פומה), זאבים, איילים שונים כמו אייל קורא (Moose), אייל קנדי (Elk), אייל צפון (קאריבו), כבשי הרים וכבשים גדולות קרניים (Bighorn) וכן מינים שונים של עופות ודגים.

אפשר לחלק את השמורה לשלושה אזורים: האזור שנמצא מצפון לג'ספר הוא אזור פראי, עם מעט מאוד תשתיות והרבה מאוד יערות. לא כל כך רלוונטי לטיולים מעבר לאגמים הצמודים לג'ספר מצפון. אזור אחר הוא האזור המזרחי, שם האטרקציה העיקרית היא עמק Maligne, עם שני אגמים מרהיבים (Maligne ו-Medicine) ועם קניון עמוק (קניון Maligne, אלא מה) שם אפשר לצאת לטיולים רגליים קצרים ויפים. החלק השלישי של השמורה הוא האזור שנמצא מערבית לג'ספר, עם הרים מרשימים כמו הר Whistlers (אפשר ורצוי לעלות ברכבל) והר Edith Cavell (אפשר ורצוי לעלות ברכב).

כמו בבאנף, גם בג'ספר יש מרכז מידע של מנהלת הפארקים, ומומלץ להתחיל את הטיול בשמורה בביקור קצר כאן כדי לקבל המלצות ולשמוע עדכונים לגבי מזג אויר, היתקלויות עם בעלי חיים, מצב השבילים וכיו"ב.

הנה עוד כמה דברים שאפשר למצוא בעיירה ג'ספר


הסרטון צולם ע"י לונלי פלג המטייל הישראלי – יומנו של נווד

ממזרח לג'ספר: עמק מאלין (Valley Maligne)

Maligne Valley (מבטאים "מאלין") נמצא מזרחית לג'ספר ויש בו מספר נקודות עניין מרכזיות. לאורך העמק עוברת דרך בשם Maligne Lake Road אשר אורכה כ-43 ק"מ (נסיעה של כשעה) והיא מסתיימת באגם מאלין. הפנייה לדרך זו נמצאת על ה-Yellowhead Hwy (כביש 16) ביציאה הצפונית מן העיירה. נקודות העניין העיקריות הן (מצפון לדרום) קניון מאלין, אגם Medicine ואגם מאלין– ר' מידע בשורות הבאות. לאורך העמק יש סיכוי לא רע לראות דובים לצד הדרך (בעיקר דובים שחורים), וגם בעלי חיים אחרים כמו מוסים וכבשי הרים.

קניון מאלין (Maligne Canyon)

נקודה בה נהר מאלין מסיים קטע של זרימה תת קרקעית, מגיח אל פני השטח וצונח לתוך ערוץ עמוק (עד 50 מ') דרך סדרת מפלים צרים ויפהפיים. הקניון נוצר בעקבות התחתרות המים בסלע הגיר הרך המאפיין את האזור. הקניון נמצא כ-6 ק"מ מהפנייה ל-Maligne Lake Road. בסמוך לחניון ישנה גם נקודת תצפית יפה על העמק בשם Maligne Lookout.

שבילים סלולים ונוחים מצויים לצד הנהר וחוצים אותו ב-6 גשרים שונים. באפשרותכם לבחור עד לאיזה גשר לרדת (רק תזכרו שצריך גם לעלות בחזרה): החלק העמוק והצר ביותר של הקניון נמצא בסמוך לחניון הראשי. לכן, יש שיסתפקו בהליכה קצרה עד הגשר השני בלבד (כ-1 ק"מ הליכה הלוך-חזור). עם זאת, כדי לראות עוד כמה מפלים נחמדים ולהתרחק מעט מהצפיפות המאפיינת את המקום בשיא העונה, מומלץ לרדת לפחות עד הגשר הרביעי (כ-2.5  ק"מ הלוך-חזור). בנקודה זו הנהר יוצא מן הקניון והופך מישורי ורגוע יותר. המהדרין ממשיכים עד הגשר החמישי (5.5 ק"מ הלוך-חזור) ואפילו עד השישי (7 ק"מ הלוך-חזור), אם כי בקטע זה מדובר ב"סתם" הליכה יפה לאורך הנהר ותו לא. ליד גשרים 5 ו-6 ישנם חניונים קטנים יותר הנגישים דרך Maligne Lake Road, כך שניתן לעשות את השביל גם בכיוון ההפוך.

אגם מדיסן (Medicine Lake)

בדרך לאגם Maligne עוברים ליד אגם Medicine שנראה בקיץ כמאגר מים מרוקן למחצה. למעשה מדובר בתופעת טבע מרשימה – לאגם יש מערכת ניקוז תת-קרקעית מסועפת ביותר שהיקפה הכולל עדיין אינו ידוע. מי הפשרת השלגים ממלאים אותו באביב, ולאחר מכן הוא מתחיל להתרוקן, בדומה לאמבטיה ללא פקק. עד סוף הסתיו נשארות בו לא יותר מכמה בריכות קטנות ורדודות, אשר מחוברות האחת לשנייה באמצעות הזרם של נהר מאלין. באזור זה קיים סיכוי טוב במיוחד לראות בעלי חיים, בעיקר כבשי הרים שיורדות ללקק מינרלים מהכביש.

אגב, ליד האגם ישנו אזור נרחב של עצים מפויחים – תוצאותיה של שריפה גדולה שהשתוללה פה ביולי 2015.

אגם מאלין (Maligne Lake)

האגם הטבעי הארוך ביותר ברוקיז (22.5 ק"מ), שריד לקרחון אימתני שגלש אל רצפת העמק בתקופת הקרח האחרונה. החוף הצפוני של האגם הוא מקום לא רע בכלל, אבל הסיבה האמיתית להגיע לאגם היא השייט לחלקו הדרומי, שאינו נגיש ברכב. באזור זה מקיפות את האגם פסגות גבוהות מכל צדדיו, וצבע המים מתחלף מכחול-ירקרק "רגיל" לטורקיז הקרחוני האטרקטיבי בהרבה. הדובדבן שבקצפת הוא חצי אי קטנטן שבולט מהחוף ועליו מדגמנים כמה עצים ברי מזל. זהו Spirit Island, אחד מהאתרים האייקונים ביותר ברוקיז, שהתפרסם בעקבות תמונת ענק שלו שהייתה תלויה לאורך שנים בתחנת הרכבת בניו יורק כפרסומת לפילם הצבעוני של קודאק. בעיני רבים זוהי הנקודה היפה ביותר בפארק כולו.

בצידו הצפוני (והנגיש) של האגם אפשר למצוא גם פעילויות כגון שייט קאנו, רפטינג או דייג (מודרך).

מסלול Bald Hills Trail

מסלול הליכה מאתגר אבל מרשים: אם אתם מחפשים פה טיול הליכה שווה של חצי יום, ולא אכפת לכם להשקיע מאמץ בשביל נוף איכותי, תוכלו לצאת מהחניון שליד האגם ולטפס על הרכס שממערב.השביל מטפס במעלה ההר לנקודת תצפית יפה מאד על אגם מאלין ועל הרכסים המקיפים אותו. כדי להגיע לנקודת ההתחלה, יש לחלוף בנסיעה על פני החניה המרכזית של האגם ולחצות את הגשר מעל הנהר. שם תמצאו עוד חניון, וממולו כניסה עם מחסום לדרך עפר רחבה. זוהי תחילת המסלול.

חלק ניכר מן העלייה עובר בתוך היער ואינו נופי במיוחד, אך הנופים מלמעלה מצדיקים את המאמץ. שימו לב: לאחר כ-2 ק"מ על דרך העפר ניתן גם לפנות שמאלה לשביל הליכה מקביל, שהוא נופי וקצר יותר, אבל גם תלול בהרבה. בסך הכל, מדובר בכ-12 ק"מ הליכה – בין 4 ל-6 שעות, עם הפרש גובה כולל של כ-500 מ' (מתאים למיטיבי לכת).

מדרום לג'ספר: לאורך כביש 93A 

הר אדית' קאבל (Mt. Edith Cavell)

אחד ההרים היפים בפארק, מתנשא בתלילות לגובה מרשים של 3,363 מ', ועל מדרונותיו תלוי קרחון Angel, המזכיר בצורתו מלאך שפורש כנפיו.

מהפנייה הצפונית לכביש 93A, סעו 5 ק"מ דרומה ופנו ימינה ל-Edith Cavell לפי השילוט. הדרך מטפסת לתוך עמק קרחוני דרמטי, ומסתיימת לאחר כ-14 ק"מ בחניון מסודר. מן החניון יוצא שביל קצר וסלול בשם Path of the Glacier לכיוון נקודת התצפית הראשית. כשתגיעו לראש הגבעה, תוכלו להבחין בקרחון המלאך מציץ מלמעלה. למרגלות הצוק ישנן שאריות הולכות ונעלמות של קרחון נוסף – Cavell Glacier, שנשבר לתוך אגם ירקרק (Cavell Pond). לעתים קרובות צפים בו גושי קרח פוטוגניים. זהו אחד המקומות היחידים ברוקיז הקנדיים בהם תוכלו להשקיף על קרחון מלמעלה, מבלי להתרחק יותר מדי מהאוטו.

בסמוך לנק' התצפית מתחיל שביל נוסף שנקרא Cavell Meadows: השביל מגיע לנקודות תצפית מרהיבות לעבר ההר, שני הקרחונים ואגם Cavell שפרוש בתחתית המדרון במלוא תפארתו, ובהמשך גם לכיוון ג'ספר ועמק האת'בסקה. אורכו המלא של השביל (כולל הסיבוב בין שתי נקודות התצפית העליונות) הוא כ-7 ק"מ, עם טיפוס כולל של 500 מ' (בין 3 ל-5 שעות הליכה). אם המרחק הזה גדול עליכם, ניתן להסתפק בחלק התחתון (עד הכניסה לתוך היער) ולהסתובב בחזרה.

מפלי את'אבאסקה (Athabasca Falls)

אחד המפלים המרשימים ברוקיז, פחות בשל גובהם (23 מ') ויותר בשל כמות המים האדירה שנשפכת כאן בעוצמה רבה מתוך חלק רחב של נהר ה-Athabasca לתוך נקיק צר ויפהפה של אבן חול. כמיטב המסורת, הוקמו כאן נקודות תצפית מרובות שיאפשרו לכם לחזות בפלא מכל זווית אפשרית. המפלים נמצאים כ-30 ק"מ דרומית לג'ספר, בקצה ה-93A (סמוך לצומת הדרומי עם כביש 93).

בונוסים למתקדמים

המעיינות החמים – Miette Hot Springs

אתר מרחצאות שנמצא בעמק צדדי, בערך שעה נהיגה מג'ספר. המים כאן נובעים מן ההר בטמפ' של 54 מעלות, אבל מקוררים מלאכותית ל-40 מעלות על מנת לאפשר רחצה בטוחה.

הגישה היא מכביש Miette Rd – פנייה דרומה מהכביש הראשי (16) באזור היציאה המזרחית מהפארק (בין ג'ספר להינטון). הכביש מתפתל בין ההרים ומגיע כעבור כחצי שעה נוספת של נהיגה לאתר המרחצאות (מיקום יפה ללא ספק).

באותו אזור ניתן למצוא גם מסלול הליכה מאתגר בשם Sulphur Skyline Trail: מסלול זה נחשב לאחד מטיולי היום הטובים בפארק. השביל יוצא מחניון המעיינות החמים ומטפס בתלילות לפסגת רכס טרשית שמשקיפה על הפסגות המחודדות מסביב. אורכו 8 ק"מ הלוך-חזור, והוא לוקח בין 4 ל-6 שעות. רבים נוהגים לעשות אותו בבוקר, ולאחר מכן להרגיע את השרירים הדואבים במעיינות. הגיוני.

פארק הר רובסון (Mt. Robson Provincial Park)

אם אתם חובבי פסגות רציניים: כשעה נסיעה מערבית לעיירה ג'ספר על כביש 16, בתחומי בריטיש קולומביה, נמצא הר רובסון – הגבוה ביותר בהרי הרוקי הקנדיים (3,954 מ'). סביב ההר התלול נוסד פארק שקרוי על שמו – Mt. Robson Provincial Park. מראה הפסגה מן הכביש ביום יפה הוא בהחלט מרשים ביותר, ובמקום ישנו גם מרכז מבקרים חביב.

מפלים ליד הכביש הראשי: בסמוך לכביש 16 זורם נהר הפרייזר (Fraser River) האימתני. אם מפלים עדיין עושים לכם את זה בשלב זה של הטיול – יש כאן שניים יפים שנמצאים קרוב לכביש. המפלים אינם גבוהים, אבל כמות המים אדירה.

מפל Rearguard: אם צריך לבחור רק אחד מהמפלים פה, לכו על זה. זוהי התחנה האחרונה של דגי הסלמון השוחים במעלה נהר הפרייזר, ורק החזקים ביותר מצליחים להגיע עד נקודה זו (1,260 ק"מ משפך הנהר ליד ונקובר!). המפל נמצא בערך רבע שעה נסיעה מערבה ממרכז המבקרים של הפארק, בצד הדרומי של הכביש. נקודת התצפית נמצאת במרחק הליכה קצר מהחניון – חצי שעה הלוך-חזור, 30 מ' הפרש גובה.

מפל Overlander: מפל צר יותר לעומת Rearguard. החניון נמצא 5 דק' נסיעה מזרחית למרכז המבקרים, בצד הדרומי של הכביש. ההליכה עד נקודת התצפית ובחזרה תיקח בין חצי שעה ל-45 דק', והפרש הגובה הוא כ-50 מ'.

Kinney Lake (מסלול הליכה של מס' שעות): מאזור מרכז המבקרים יוצא שביל רחב ונוח של 4.2 ק"מ לאגם Kinney שנמצא למרגלות הר רובסון. לאגם צבע טורקיז חלבי במיוחד עקב ריכוז גבוה של טין קרחוני, וגם היערות בדרך יפים מאד ועשירים יותר לעומת היערות של שמורות ג'ספר ובאנף עקב כמות המשקעים הגבוהה. הטיול ייקח כ-3 שעות והפרש הגובה הוא 130 מ'. ניתן לעשות את השביל גם באופניים (אפשר לשכור בג'ספר – רק צריך לדאוג מראש למתקן מתאים לרכב השכור). כדי להגיע לנק' ההתחלה, צריך לפנות מהכביש הראשי למרכז המבקרים ולנסוע ישר עד הסוף.

Berg Lake Trail (מסלול הליכה למתקדמים – דורש לינה בשטח): אחרי אגם Kinney, השביל ממשיך עוד כ-19 ק"מ לתוך העמק. הוא מסתיים באגם גדול יותר בשם Berg Lake, שם קרחון מרשים גולש בתלילות מפסגת ההר עד קו המים. בדרך ל-Berg Lake ישנו קטע בשם "עמק אלף המפלים" (Valley of a Thousands Falls) ובו מספר מפלים שוצפים, כאשר הידוע ביותר קרוי Emperor Falls. שביל זה נחשב לאחד היפים ביותר בהרי הרוקי הקנדיים. מפאת מרחקי ההליכה הגדולים, צריך לפחות לילה אחד בשטח. האופציה הפופולרית היא לעשות שני לילות ליד אגם Berg, מה שמאפשר טיול יום (ללא משקל) לכיוון הר רובסון עצמו ביום השני של הטיולץ

אופציה מעניינת – הקפצה במסוק עד אגם Berg: אם התקציב מתאים, ישנה אפשרות להגיע ל-Berg Lake תוך 10 דק' בלבד באמצעות הקפצה מרהיבה במסוק שממריא בסביבות 8:00 בבוקר ממנחת ליד מרכז המבקרים. לאחר הנחיתה, אפשר להספיק ללכת בחזרה לאזור הכניסה לפארק עוד באותו יום. עדיין מדובר בהליכה ארוכה מאד (23 ק"מ, כ-6-8 שעות הליכה), אבל בהחלט אפשרית למיטיבי לכת.

טיסות נוף: אותה חברה מציעה גם טיסות נוף "רגילות" לאורך כל השבוע במסוקים של 4 נוסעים + טייס, הן בסביבת הר רובסון והן ברכסים השכנים. הטיסות מוצעות כצ'ארטר בלבד: חכירת מסוק לסיור (עוצר נשימה) בן כ-35 דק' סביב הר רובסון, למשל, עולה כ-$900. אם אתם פחות מארבעה, שווה לבדוק אם יש מתעניינים נוספים שאפשר להצטרף אליהם כדי לחלוק את העלויות.