שמורת באנף, קנדה

השמורה הלאומית באנף היא השמורה המפורסמת ביותר של הרי הרוקי הקנדיים. היא מציעה נוף מגוון של קרחונים ושדות קרח מרהיבים, יערות והרים ירוקים ומושלגים, מעיינות חמים, אגמים ועוד. במיוחד בשבילכם – הנה המדריך המלא לשמורת באנף.
Photographer in Moraine Lake, Banff National Park, AB; image: Yuval Shapira

שמורת באנף

הפארק הלאומי באנף הוא אחד הפארקים הוותיקים בעולם (והוותיק ביותר בקנדה), והוא הוכרז כשמורת טבע כבר בשנת 1885. הפארק משתרע על שטח של 6,641 קמ"ר, והוא ממוקם במדינת אלברטה, באזור המזרחי של הרי הרוקי.

במרחב העצום של השמורה ניתן למצוא נוף מגוון של קרחונים ושדות קרח מרהיבים, יערות והרים ירוקים ומושלגים, מעיינות חמים, אגמים ועוד. כל אלו מושכים אליהם מיליוני תיירים מדי שנה , בעיקר בשל יופיים יוצא הדופן אך גם בשל הייחודיות הגיאולוגית שמציע הפארק.

בשטחה של שמורת הטבע שוכנת העיירה באנף, אשר הצליחה להתפתח באופן מבוקר באיזון עדין ומוקפד המאפשר לתיירים ליהנות משירותיה תוך התחשבות במערכת האקולוגית הסובבת אותה. כמו כן, בפארק עובר כביש ה-Icefields Parkways, החוצה את שמורת ג'ספר בצפון ושמורת באנף בדרום (בכביש המהיר Trans-Canada) ומהווה מסלול מרכזי בתיירות הרוקיס, בזכות יופיו הנדיר לצד הנוחות והנגישות שהוא מציע.

מעבר לנוף הייחודי, הביקור בפארק באנף נותן הזדמנות נהדרת להיתקל בבעלי חיים מגוונים, ביניהם דובים, איילים קנדיים (Elk), חתולי פרא, איילי צפון (קאריבו), סלמנדרות, ועוד מיני בעלי חיים ימיים וציפורים שונים ומשונים.

למידע נוסף על טיול עצמאי בהרי הרוקי

קצת היסטוריה

בשנים הראשונות הדרך היחידה להגיע לאזור הייתה באמצעות רכבות, שאט אט החלו בהבאת תיירות פנים לאזור. בתחילת המאה ה-20 נסללו כבישים ונפרצו דרכים שאפשרו הגעת מכוניות, ומשם הדרך לגדילה משמעותית בתיירות הייתה קצרה.

כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת עסקי התיירות בשמורה (בתי מלון לדוגמה) פתחו את שעריהם במהלך כל השנה, ובשנות ה-90 כמות התיירים באזור חצתה את רף ה-5 מילון איש בשנה.

כמות כה גדולה של מטיילים החלה לגרום לאי יציבות אקולוגית בשמורה ולאיום ממשי על המשך קיומה של המערכת האקולוגית הרגישה באזור. באמצע שנות ה-90 רשות הפארקים הקנדית השכילה להיכנס לעובי הקורה ויזמה מחקר מעמיק (שנמשך שנתיים תמימות), ולאור ממצאיו הוחלט על החלת מדיניות אקולוגית חדשה כדי לשמר את הטבע והסביבה.

העיירה באנף הוקמה כבר ב-1885 על גדות נהר ה-Bow ומאז הקמתה היוותה את המרכז המסחרי והתרבותי של אזור השמורה. כיום אוכלוסיית העיירה באנף מונה כ-10 אלף איש (חלקם תושבי קבע וחלקם כאלו שמגיעים לאזור בעונות השיא למטרות עבודה).

מזג האוויר בשמורת באנף

מזג האוויר בבאנף משתנה מאוד מעונה לעונה. העונה המומלצת לטיול היא בחודשי הקיץ (יוני – ספטמבר). יולי הוא החודש החם ביותר עם ממוצע של 22 מעלות צלסיוס, וינואר הוא הקר ביותר (ממוצע של 15- מעלות. אאוץ'). במהלך חודשי הקיץ הימים ארוכים במיוחד, כך שבימי השיא בסוף חודש יוני השמש זורחת בשעה 5:30 ושוקעת רק ב-22:00. חשוב לקחת בחשבון שמזג האוויר משתנה מאוד במהלך היום ובין מיקום אחד למשנהו בתחומי הפארק. היובש מאוד מקל על תחושת הקור, אך ההבדל בטמפרטורה בין היום והלילה משמעותי וחשוב להיערך תמיד בלבוש מתאים לגשם, רוח וצניחת טמפרטורות גם בימים שנראים קיציים במיוחד.

מתי לטייל בהרי הרוקי הקנדיים?

Photographer in Moraine Lake, Banff National Park, AB; image: Yuval Shapira

טיולים באזור האגמים מוריין ולואיז

לואיז ומוריין הם שני אגמים סמוכים זה לזה (מרחק הנסיעה ביניהם הוא כרבע שעה), שנחשבים לשניים מן האגמים הידועים והיפים ביותר ברוקיז הקנדיים. מכיוון שהחניונים הצמודים לאגמים מתמלאים מוקדם מאד בבוקר ונשארים מלאים לאורך רוב היום (בעיקר באגם מוריין), רשות הפארקים מפעילה בשנים האחרונות מערכת הסעות שמביאה את המבקרים מהכפר אל האגמים ובחזרה.

ההסעות יוצאות מדי רבע שעה מחניון ה-Park and Ride הגדול שנמצא בצד המערבי של כביש מס' 1, 6 ק"מ דרום מזרחית לכפר לייק לואיז. ​​​​​​​​​​​​​​

פרטים נוספים על מערכת השאטלים תוכלו למצוא באתר רשות הפארקים.

הגעה לאגמים ברכב

אגם מוריין: אם תרצו לחנות לידו, תהיו חייבים לצאת מוקדם מאד – בין יוני לספטמבר, החניון הצמוד לאגם בדרך כלל מתמלא עוד לפני הזריחה (5:30-6:00). לאחר מכן הפנייה אל האגם נחסמת והסיכוי שיתנו לכם לעבור הוא קלוש למדי, עד שהחניון מתחיל להתרוקן בסביבות 18:00-19:00.

אגם לואיז: המצב יותר טוב לעומת מוריין, אבל גם בו יכולות להיות בעיות חניה מדי פעם, בעיקר בשעות הצהריים ובסופ"שים. באתר הרשמי של הפארק יש עמוד שמציג מידע עדכני לגבי מצב החניה ליד האגמים וכן בנקודות מפתח אחרות באזור.

אגם מוריין (Moraine Lake)

האח הקטן של לייק לואיז מספק, בראש ובראשונה, את הגלויה הכי מושלמת שהרוקיז הקנדיים יכולים להציע. טיפוס קטנטן על גבעת הבולדרים הסמוכה לחניון יחשוף בפניכם תמונה מופרכת שנראית כאילו עוצבה בפוטושופ – אגם כחול-להבהיל, לחופו עצי מחט ירוקים המסודרים בצפיפות כמו חיילים, ומאחוריו סדרת צוקים משוננים עטורי שלגים וקרחונים.

מסלולי הליכה

מסלולים מרהיבים יוצאים מהאגם לשלושה כיוונים שונים. מכיוון שהרוב המוחלט של התיירים מסתפק בביקור וסלפי בתצפית הסמוכה לחניון, כל מסלול שתעשו, גם אם מדובר רק בשיטוט קצר לאורך האגם, ירחיק אתכם מהר מאד מהצפיפות ויאפשר לכם לחוות את המקום בשקט ובנחת.

שימו לב: עקב נוכחות דובי גריזלי באזור, בתקופות מסוימות בקיץ רשות הפארקים הקנדית מאשרת לטייל בשבילים הארוכים-יותר אך ורק בקבוצות של 4 אנשים ומעלה.

The Rockpile: שביל קצר וקליל שמוליך לראש גבעת הבולדרים הצמודה לחניון, ממנה נשקף הנוף המפורסם ביותר של האגם.

Consolation Lakes: מסלול קל ומישורי ברובו של כ-6 ק"מ הלוך-חזור (כשעתיים הליכה, הפרש גבהים של 65 מ' בלבד). השביל יוליך אתכם אל צמד אגמים קטנים ויפים שנמצאים בעמק קרחוני אופייני מדרום-מזרח לאגם מוריין.

Larch Valley / Minnestimma Lakes: מסלול ארוך יותר של כ-8.5 ק"מ הלוך-חזור (כ-4 שעות הליכה, 535 מ' הפרש גובה), פופולרי בעיקר בסתיו, כאשר עצי הארזית נמצאים בשלכת צהובה-חזקה. בתחילה, השביל מטפס בחדות מאגם מוריין לכיוון מערב, אך נעשה מתון יותר בהמשך, כשמצפינים לעבר עמק Larch עטור עצי הארזית. אגם Minnestimma מסמן את נקודת החזרה של רוב האנשים, אך הנועזים יותר ממשיכים עוד ק"מ בעלייה תלולה (עוד כ-200 מ' הפרש גובה) למעבר ההרים Sentinel Pass, אשר קרוי על שם זקיפי הסלע הנשקפים ממנו.

Eiffel Lake: מסלול של כ-11 ק"מ הלוך-חזור (כ-5 שעות הליכה, 370 מ' הפרש גובה) המטפס מעל אגם מוריין, במקביל לרכס עשר הפסגות, ומגיע לבסוף לאגם אלפיני גבוה. שביל זה מתפצל שמאלה משביל ה-Larch Valley לאחר 2.4 ק"מ מנקודת ההתחלה באגם מוריין, ומאפשר מבט קרוב יותר על הצוקים הדרמטיים של העמק.

חמישה טיולי יום מעולים ברוקיס הקנדיים

השכרת קאנו

אפשר לשכור סירת קאנו זוגית לשעה ולשוט להנאתכם באגם (גם לא דורש מאמץ פיזי, גם מרחיק אתכם מההמון, וגם נותן לכם זוויות חדשות על הנוף). ההשכרה לא זולה – המחיר עלה בחדות בשנים האחרונות עקב הביקוש הרב.צולם ע"י לונלי פלג – הנווד הישראלי

לייק לואיז (Lake Louise – האגם המפורסם בכבודו ובעצמו)

כמו שבטח כבר הבנתם, אגם לייק לואיז עצמו הוא כנראה האגם הכי מפורסם ברוקיז הקנדיים. זהו אגם טורקיז יפהפה שמוקף באופן כמעט סימטרי בהרים תלולים, צוקים דרמטיים ויערות (הפסגה הגבוהה ביותר היא פסגת הר Victoria שגובהה 3,464 מ'). מצדו המערבי של האגם תלוי בגובה רב קרחון לבן בוהק (Victoria Glacier), שמדי פעם צונחים ממנו גושי שלג וקרח ברעש גדול.

גם כאן כדאי, מן הסתם, לטייל בנחת בטיילת המסודרת שלצד האגם, או לשכור קאנו ולשוט על מימיו התכולים (אין צורך בניסיון קודם או יכולות פיזיות מיוחדות), אך מומלץ עוד יותר לעשות טיול רגלי של מספר שעות שייקח אתכם במעלה ההרים, הרחק מנחילי התיירים, לנקודות תצפית משובחות במיוחד שמשקיפות על האגם מלמעלה ונושקות לפסגות הגבוהות שמסביב.

מסלולי הליכה

בית התה של אגם אגנס (Lake Agnes Teahouse Trail): מסלול של כ-3.5 ק"מ (בין שעה לשעתיים הליכה לכל כיוון בהתאם לקצב שלכם, 385 מ' הפרש גובה) על שביל נוח מוליכה לאגם Agnes, אגם טורקיז חבוי אשר לצדו בית תה חביב בהשראה נפאלית. המקום אכן מציע אינספור סוגי תה (כ-100 כאלה) לצד ארוחות קלות, ומקבל כסף מזומן בלבד. יש לציין שהשביל עובר בעיקר בתוך היער והעצים מסתירים לכם את נוף האגם מלבד "חלון" אחד נחמד מאד בדרך, אך בית התה וסביבתו בהחלט יפים מאד ושווים את ההשקעה. קצת לפני סוף העלייה, יש גם אגמון נחמד בשם Mirror Lake. בסך הכל, המסלול אמור לקחת בין 3 ל-5 שעות מהיציאה עד החזרה (תלוי בקצב שלכם), ורמת הקושי בינונית.

תוספת מומלצת בחום – עלייה ל-Big Beehive / Little Beehive: אם תשקיעו עוד קצת בהליכה לצדו השני של אגם אגנס ואז בזגזוג של קילומטר וחצי אל פסגת צוק ה-Big Beehive דמוי הכוורת (עוד 135 מ' הפרש גובה), תרוויחו תצפית מדהימה על לייק לואיז מלמעלה – לא כדאי לפספס. אפשרות שווה נוספת היא הליכה אל הצוק שמצדו האחר של בית התה, ה-Little Beehive, גם ממנו יש תצפית מעולה על כל הסביבה (ק"מ אחד לכל כיוון, עם הפרש גובה של 105 מ'). יש שילוט מסודר ליד בית התה שיכוון אתכם לנקודות הללו.

שביל Plain of the Six Glaciers: טיול ארוך יותר אך פופולרי לא פחות, שיאפשר לכם להשקיף מקרוב על מספר קרחונים יפים, ובעיקר על קרחון ויקטוריה התחתון. לאורך 5.5 ק"מ (כ-4 שעות הליכה הלוך-חזור). השביל לוקח אתכם לצדו האחורי (המערבי) של האגם ואז מטפס על גלי האבנים שהותיר הקרחון מאחור לאחר נסיגתו. בגובה של כ-2,100 מ' תגיעו לבית תה חמוד שבו תוכלו לעצור לצהריים ולנוח אל מול נוף הפסגות הדרמטי שמסביב (גם שם מקבלים מזומן בלבד). מבית התה תוכלו לחזור בחזרה למטה, או להמשיך מעלה 1.5 ק"מ נוספים לנקודת תצפית טובה עוד יותר – Abbot Pass Viewpoint (כשעה נוספת הלוך-חזור). ה

שביל Shoreline Trail: מי שמחפש הליכה מינימלית ללא עליות, יסתפק בחלק הראשון של מסלול Plain of the Six Glaciers – פשוט הולכים עד סוף האגם וחוזרים על אותו השביל (אין אפשרות להקיף את האגם – בצד הדרומי אין שביל מכיוון שיש קטעים המועדים להידרדרות סלעים). אורך הטיול כ-2 ק"מ לכל כיוון, כשעה הליכה בסך הכל.

שביל Highline Trail: למעוניינים בטיול מקיף יותר של יום שלם, ניתן לחבר את שני השבילים הנ"ל (Lake Agnes ו-Plain of the Six Glaciers) למסלול מעגלי אחד ארוך של 14.6 ק"מ, שייקח לפחות 8 שעות ודורש כושר פיזי גבוה. השביל המקשר בין שני המסלולים נקרא Highline Trail.

שביל Fairview Lookout: שביל קצר בהרבה לעומת השבילים הנ"ל, שמוליך אל נקודת תצפית יפה מצדו הדרומי של האגם. התצפית קצת מוגבלת בגלל עצים שמסתירים חלק מהנוף, אבל זאת עדיין אופציה טובה אם מחפשים שביל הליכה קצר וקל יחסית, שהוא לא הליכה בטיילת החוף. השביל מתחיל קצת לפני תחנת השכרת סירות הקאנו. לכו לכיוון הצד הדרומי של האגם וחפשו שילוט ל-Fairview Lookout. אורכו כ-1.5 ק"מ לכל כיוון והוא מטפס בעלייה הגונה בערך 100 מ' הפרש גובה בתוך היער עד נקודת התצפית – עניין של כשעה הליכה הלוך חזור. שימו לב: אחרי התצפית, אפשר להמשיך קצת על השביל הלא-רשמי. מהר מאד תגיעו לקרחת יער ממנה אפשר לראות עוד נתח יפה של האגם.

פעילויות אחרות

שייט קאנו: תחנת הסירות בצד הדרומי של האגם שייכת למלון Fairmont. עלות ההשכרה למי שאינו אורח במלון היא $115 לשעה, ו-$105 לחצי שעה, לא כולל מסים.

רכיבה על סוסים: אם אתם רוצים להגיע לאחד מבתי התה אבל אין לכם כוח/חשק לטפס ברגל, ניתן לעשות את השבילים גם ברכיבה על סוסים. שתי חברות מוציאות טיולים שכאלה, האחת היא Brewster Stables שממוקמת במתחם מלון ה-Chateau Lake Louise, והשנייה (קטנה וזולה יותר) היא Timberline Tours שממוקמת מאחורי מלון Deer Lodge, מעט לפני אזור החניה הראשי של האגם. המחירים נעים בין $100-200 לאדם, תלוי באורך הרכיבה.

Canoes in Moraine Lake, Banff National Park, AB

בונוס למי שהגיע עד כאן

כביש Bow Valley Parkway (מס' 1A)

כביש צדדי ונופי המקביל לכביש המהיר בין באנף ולייק לואיז. סיכוי לא רע לראות כבשי הרים, עזי הרים, איילים שונים, זאבי ערבות (Coyotes) וגם דובים – הן שחורים והן גריזלי.

קניון ג'ונסטון (Johnston Canyon)

קניון עמוק ומרשים שבתוכו שביל הליכה מסודר ומאד פופולרי. מקום מושלם לטיול ביום של מזג אוויר פחות טוב, למשל, אם יש קצת טפטוף או עננים שמסתירים את הפסגות הגבוהות. יש מספר מוקדי עניין עיקריים לאורך המסלול – המפלים הנמוכים (Lower Falls, אחרי 1.1 ק"מ), המפלים הגבוהים (Upper Falls, אחרי 2.7 ק"מ), או ה-Ink Pots, מספר בריכות טורקיז מרהיבות שנמצאות כ-5.8 ק"מ מתחילת המסלול, אחרי שהשביל יוצא מהקטע הקניוני. ההליכה אינה קשה, השיפוע מתון מאוד והשביל מתוחזק היטב. המסלול בחלקו על שביל כבוש ובחלקו על מרפסות תלויות מעל הערוץ. המסלול זהה גם בדרך חזרה, כך שאם מתעייפים פשוט מסתובבים ומתחילים לחזור חזרה.

רכבל Sunshine Meadows

רכבל שמטפס לרמה אלפינית על הרכס שממערב לבאנף. יעד אידיאלי לטיולי הליכה בין כרי עשב פורחים ואגמים קטנים וכחולים, על רקע הפסגות הגבוהות של הפארק הלאומי באנף. הפריחה במקום היא במיטבה בחודשים יולי-אוגוסט, אך גם בלעדיה מדובר ביעד שווה ביותר. שימו לב – הרכבל פתוח בין ה-28.6 ל-8.9 בלבד.