שיוטי יום באלסקה זה טוב לנשמה

אם החלום שלכם הוא לתפוס תמונה של זנב לוויתן על רקע השקיעה, או איזה קרחון מתנפץ לתוך המים – שייט באלסקה זה מה שאתם צריכים. אלסקה מציעה כמה מקומות מהם ניתן (וכדאי מאוד) לקחת שיוטי יום, כדי לראות את הדברים האלו בדיוק. הנה כמה אפשרויות בולטות.
Sightseeing day cruise in Surprise Glacier, Prince William Sound, Alaska

שמורת קינאי פיורדס (Kenai Fjords National Park)

סוארד, כשעתיים וחצי נסיעה מדרום לאנקורג', היא עיירה קטנה אבל יעד תיירותי מפותח (ויש סיבה). היא יושבת על חופו של פיורד, בצידו המזרחי של פארק בשם קינאי פיורדס (יש, כמובן, גם פיורדים מדהימים ממזרח לסוארד, אבל היה צריך לשים את הגבול לשמורה באיזשהוא מקום). הפיורדים עצמם תלולים וארוכים, והרבה מהם מסתיימים בקרחון שמתפרק לתוך המים.

השיוטים שיוצאים מסוארד מציעים בדר"כ כניסה לאחד (או יותר) מהפיורדים, כולל עצירה מול אחד הקרחונים לארוחת צהריים (בדר"כ בופה לא רע בכלל). כמעט בכל המקרים ניתן לראות בעלי חיים ימיים כגון כלבי ים, אריות ים, עופות ימיים וסוגי לוויתנים שונים, ואם מתמזל המזל גם דובים שמסתובבים לפעמים על החוף.

יש שיוטים של יום מלא (12 שעות – קצת מוגזם לטעמנו) ושל חצי יום. ההמלצה שלנו – משהו כמו 6-8 שעות יהיה על הכיפאק. שווה לוודא שהשיוט מגיע לפיורד בשם Aialik Bay – מפרץ יפהפה עם כמות גדולה של בעלי חיים, ולא רחוק מדי מסוארד.

מפרץ הנסיך וויליאם (Prince William Sound)

משהו כמו 45 דקות מדרום לאנקורג', בקצה הדרומי של עמק פורטג'. וויטייר (Whittier) יושבת על החוף של מפרץ הנסיך וויליאם, אחד המפרצים היפים באלסקה (ואולי בעולם…? לא יודעים, אבל למה לא לחלק סופרלטיבים). המפרץ כרגיל מלא בפיורדים, קרחונים ובעלי חיים ימיים, והשיוטים מגיעים לכמה מקומות שפשוט לא כדאי לפספס.

שני הפיורדים המפורסמים ביותר באזור הם קולג' פיורד (College Fjord) והארימן פיורד (Harriman Fjord), אבל כדאי לבדוק גם שיוטים לאזורים אחרים, כמו מפרץ בלקסטון (Blackstone Bay, צמוד לוויטייר מדרום) ומפרץ נלי-חואן (כותבים Nelli-Juan, מבטאים Nelli One).

שמורת גליישר ביי (Glacier Bay National Park)

גליישר ביי הוא מפרץ קרחוני ארוך שנמצא מערבית לג'ונו. למרות שמדובר באחת השמורות המפורסמות של אלסקה. היא נמצאת בדרום-מזרח אלסקה – אזור שהרבה מטיילים בוחרים לדלג עליו (אלא אם כן הם על קרוז באלסקה). אם הטיול שלכם עובר דרך דרום-מזרח אלסקה, כדאי מאוד להגיע גם לכאן: המפרץ היה מלא בקרח עד לפני 200 שנה, אבל עם סיום תקופת הקרח הקטנה (שנגמרה בסביבות המאה ה-18) הקרח החל להיעלם. כיום המפרץ מלא בקרחונים שנשפכים אליו מהצדדים, אבל הקרחון הגדול המילא אותו בעבר נסוג ונעלם.

בכניסה לפארק יושבת עיירה בשם גוסטבוס, ולא רחוק ממנה נמצאת Point Adolphus – אחת מהנקודות הטובות באלסקה לסיורי צפיה בלווייתנים, שבה ניתן לראות להקות לוותנים פחות או יותר על בסיס קבוע.

רוב השיוטים לפארק יוצאים מגוסטבוס, אבל יש גם כאלב שיוצאים מג'ונו. בנוסף, ניתן להגיע בטיסה מג'ונו לגוסטבוס בבוקר של השייט ולחזור בערב, אבל אז יש סיכון מסוים של ביטולי טיסות מכיוון שמזג האוויר באזור יכול להיות די בעייתי.

קריאה נוספת

מרכז המידע: המלצות לטיול לאלסקה וטיפים שימושיים לתכנון נסיעה לאלסקה. כל מה שדרוש לקראת טיול באלסקה למטייל הישראלי.

מסלולי טיול באלסקה