רנגל סט. אליאס, אלסקה

שמורת רנגל-סט. אליאס היא למעשה הגרסה הפרועה (והמורחבת) של שמורת דנאלי. הפארק מכסה שטח של 53 אלף קמ"ר, יותר מפי שניים משטח מדינת ישראל (כולל מזרח ירושלים), כשרוב השטח הוא ערבוביה של רכסי הרים, קרחונים ונהרות.
Wrangell St. Elias National Park, Alaska

רנגל-סט. אליאס, אלסקה

שמורת רנגל-סט. אליאס היא למעשה הגרסה הפרועה (והמורחבת) של שמורת דנאלי. הפארק מכסה שטח של 53 אלף קמ"ר, יותר מפי שניים משטח מדינת ישראל (כולל מזרח ירושלים), כשרוב השטח הוא ערבוביה של רכסי הרים, קרחונים ונהרות.

יש כאן למעשה מפגש של כמה שרשראות הרים: הרכס הגעשי של הרי הרנגל מצפון, הרכס החופי של הרי סט. אליאס מדרום, ורכס הצ'וגאץ' ממערב. למי שסופר בבית, אלו שלושה רכסים גדולים ובהתאם, בשמורה נמצאות 16 מ-20 הפסגות הגבוהות ביותר בצפון אמריקה. למרבה המזל, הרשויות האמריקאיות הסתפקו בשם רנגל-סט. אליאס ולא הוסיפו את הצ'וגאץ' לשם הארוך-גם-ככה של השמורה.

מקארת'י וקניקוט

בסיס הפעילות העיקרי באזור הוא עיירה קטנטנה בשם מקארת'י שנמצאת בלב הפארק. מקארת'י התפתחה לצידם של מכרות הנחושת של קניקוט אשר פעלו בתחילת המאה ה-20. המכרות ננטשו בתחילת שנות ה-30, אך העיירה ממשיכה להתקיים.

למרות צמיחה מסויימת בתיירות בשנים האחרונות, מקארת'י עדיין נחשבת ליעד תיירותי לא מפותח עקב הנגישות הקשה למקום. כתוצאה, העיירה משמרת את אופיה הייחודי והביקור מזכיר עיירות מימי המערב הפרוע. במהלך החורף מתגוררים כאן מעט מאוד תושבים ("20 נפשות כולל כלבים", לפי הגירסה הבלתי רשמית), אבל בקיץ מגיעים די הרבה עובדים זמניים של חברות הטיולים, והמספר עולה לסביבות ה-150 איש או אולי קצת יותר.

איך מגיעים?

מקארת'י מקושרת לעולם החיצון בדרך עפר שנקראת Mccarthy Road, או ה-Mccarthy Highway. הדרך נבנתה על תוואי מסילת הרכבת שהובילה בזמנו את עופרות הנחושת ממכרות קניקוט, אבל היתה רק בעיה אחת קטנה: כשבנו את הדרך, לא פירקו עד הסוף את המסילה. המשמעות היא שמדי פעם, בעיקר אחרי גשמים חזקים, יש בדרך לא רק בורות ומהמורות (כמו בכל דרך עפר באלסקה) אלא גם קרשים בני 100 שנה שעשויים לבצבץ מהאדמה. שלא במקרה, השלט הראשון שרואים כשמגיעים למקארת'י הוא של הפנצ'ריה המקומית.

חברות השכרת הרכבים לא מתות על הסידור הזה, וברוב חוזי ההשכרה מצוין בפירוש שאין לנהוג עם הרכב השכור על הדרך למקארת'י (לפרטים נוספים בנושאי תחבורה, ביטוחים ודרכי עפר באלסקה ר' גם כאן). הפתרון הוא להגיע למקארת'י בטיסה במטוס קל, ואם רוצים בכל זאת להגיע בנסיעה אפשר גם לקחת שאטל (רכב מסחרי שעושה את הדרך פעם ביום).

טיול באלסקה למטייל העצמאי

טיול לאלסקה: מתי לטייל?

Nabesna Road

אופציה נוספת ופחות מוכרת: בחלק הצפוני של השמורה יש דרך עפר נוספת שנקראת Nabesna Road, על שם העיירה הפיצפונת שאליה הדרך מובילה. הדרך עוברת באזור שקרוב להרי הגעש הגדולים של רכס ה-Wrangell, ובימים בהירים נשקף מכאן נוף נהדר של הרי געש עצומים (4,000 – 5,000 מ'). בימים גשומים, לעומת זאת, כדאי לשקול טוב טוב את הנסיעה מכיוון שהיא כרוכה בחציה של שלושה מעברי מים שעלולים לגאות ולנתק את הדרך בכל זמן נתון.

קרוב לקצה הדרך יש גם מסלול הליכה חצי-רשמי שמוביל להר געש רדום עם שם מגניב – Skookum Volcanoe. אם יש לכם 3-4 שעות, מומלץ בחום.

שורה תחתונה: אם יש לכם רכב שיכול לעבור בנחלים, ויש לכם את הביטוח המתאים, ונפלתם על יום עם מזג אויר מתאים, זה בהחלט יכול להיות טיול יום יפה מאוד.

הסרטון צולם ע"י לונלי פלג – יומנו של נווד

רנגל סט. אליאס – אטרקציות ופעילויות

ממקארת'י ניתן לצאת לסיורים במכרות קניקוט הסמוכים, לטיולים מודרכים על קרחון Root, לטיסות נוף מעל הפארק או לטיולים עצמאיים. רובה המוחלט של השמורה פראי לחלוטין ואינו מתויר בכל דרך שהיא, מה שהופך אותה לגן עדן לטרקים ולטיולי רפטינג ארוכים. הטרקים מתחילים בדר"כ בהקפצה עם מטוס קל והנחתה בלב הפארק, כשנקודת האיסוף וזמן המפגש בסיום הטרק נקבעים מראש עם חברת התעופה (טיפ חינם: לא כדאי לאחר לאיסוף, זאת עלולה להיות דרך ארוכה ברגל).

בשורה התחתונה, ביקור כאן עשוי להיות אתגר לוגיסטי ולעשות קצת כאב ראש בשלב התכנון, אבל העיירה עצמה וכמובן גם הפארק שמסביבה הם מהדברים היותר מיוחדים שיש לראות באלסקה. שווה את המאמץ.

ואם לא הבנתם עד עכשיו למה להגיע לכאן, אז הנה הסבר יותר טוב. תהנו: