קינאי פיורדס, אלסקה

בקצה חצי האי קינאי, בהרים מעל סוארד, נמצא שדה קרח עצום שממנו גולשים קרחונים רבים. הקרחונים שגלשו לים יצרו סדרה מרהיבה של פיורדים, שבהם ניתן לבקר כיום באמצעות שיוטים שיוצאים מסוארד במהלך הקיץ.
Sea bluffs in Kenai Fjords National Park, Alaska

שמורת קינאי פיורדס

קינאי פיורדס, שמורה חופית שנמצאת מערבית לעיירה סוארד, היא למעשה התשובה של דרום מרכז אלסקה לשמורת גליישר ביי. רשימת האטרקציות כוללת פיורדים עמוקים ותלולים עם קרחונים שמתנפצים לתוך המים, כמות גדולה של בעלי חיים ימיים (לוויתנים, לוויתני אורקה, אריות ים, כלבי ים, ומגוון גדול של ציפורים) וגם בעלי חיים יבשתיים (בעיקר דובים) לאורך החופים.

(למי שלא מכיר, דרך אגב, המילה "פיורד" מתייחסת למפרץ עמוק בעל צורה מוארכת שתחום ע"י הרים תלולים משני הצדדים. פיורדים הם למעשה עמקים שנוצרו ע"י גלישת קרחונים לכיוון הים; ככל שהקרחון נסוג העמק הולך ומתמלא במי ים, עד שבסופו של דבר הוא הופך למפרץ צר וארוך. ואז אפשר לקרוא לו פיורד.)

לונלי פלג ביקר גם בקינאי פיורדס! מקצוען הבחור.

איך מטיילים פה?

קודם כל צריך להגיע לסוארד, שם נמצאות כמה חברות שמציעות שיוטי יום בשמורה. השיוטים הקצרים יותר מתרכזים במפרץ Resurrection, כלומר המפרץ שלחופו יושבת סוארד עצמה. אלו יהיו בדר"כ סיורים קצרים של שעתיים – שלוש ולא יותר. סיורים ארוכים יותר, בדר"כ בין 6-8 שעות, יוצאים ממפרץ Resurrection אל המים הפתוחים ומשם מערבה אל הפיורד המקביל, Aialik Bay. להרפתקנים שביניכם, יש גם שיוטים למפרץ רחוק יותר (ויפהפה) שנקרא Northwestrn Fjord (תשע שעות). כמובן שככל שהשיט ארוך יותר יש יותר סיכוי לפגוש לווייתנים ובעלי חיים אחרים, אבל גם בשיוטים של ה-6-8 שעות יש סיכויי צפיה טובים מאוד.

כמעט כל השיוטים מציעים גם ארוחת צהריים שכלולה במחיר הכרטיס, ויש שיוטים שאפילו עוצרים בדרך בחזרה לסוארד באי שנקרא Fox Island בשביל ארוחת ערב של דגי סלמון על האש.

Kenai Fjords National Park, Alaska

גלים וביטולים

הקטע שבו עוברים בין Resurrection Bay לבין Aialik Bay או Northwestern Fjord הוא כאמור קטע של מים פתוחים, ועלול להיות קצת גלי. חברות השייט בקינאי פיורדס נזהרות שלא להוציא שיוטים בימים של גלים גבוהים מדי (קורה כמה פעמים בכל קיץ), אבל במקרה של ביטול פשוט מקבלים כסף בחזרה. בכל מקרה, אם אתם רגישים לגלים, אפשר לקנות לפני היציאה טבליות או צמידים נגד מחלת ים – רעיון טוב במיוחד אם אתם עושים טיול באלסקה עם ילדים.

קיאקים בשמורה

למי שמחפש סיור קצת יותר אקטיבי בשמורה, טיולי קיאקים יכולים להיות אופציה מצוינת. אפשר לצאת בקיאק מסוארד עצמה, או לקחת הקפצה עם סירה ולהגיע למקומות שווים קצת יותר (ליד קרחונים, בנופים מיוחדים וכו'). יעד בולט אחד הוא האגם הקרחוני הגדול שנמצא בחזית של קרחון Bear. יעדים אחרים הם קרחון Aialik, או הלגונה הקרחונית היפהפיה Pedersen Lagoon, בחוף המערבי של מפרץ Aialik. בכל המקרים יש צורך בהקפצה עם סירה (שכמובן מוסיפה למחיר הסיור), אבל זה לחלוטין שווה את ההשקעה.

Hikers overlooking the Harding Icefield, Alaska

קרחון Exit ושדה הקרח Harding

למרות שהשמורה מפורסמת בעיקר בגלל הצד החופי הפראי והקרחוני שלה, יש לה גם צד יבשתי מרשים. השמורה בנויה למעשה מסביב לשדה קרח עצום שנקרא Harding Icefield ונמצא בהרים מעל סוארד. רובו של שדה הקרח לא נגיש באמצעות רכב, פרט לנקודה אחת – קרחון Exit, אחד הקרחונים הקטנים שגולשים משדה הקרח לכיוון צפון מערב.

הדרך לקרחון קצרה אבל יפה מאוד, ובסופה יש מרכז מבקרים קטן ומספר שבילים שמובילים לאזור שליד הקרחון ומתחתיו. הקרחון נסוג בצורה דרמטית בעשרים השנים האחרונות, אבל עדיין מדובר על מקום שבהחלט מצדיק ביקור. לקרביים שביניכם, מומלץ מאוד להשקיע את המאמץ ולעלות לתצפית על שדה הקרח עצמו (4 שעות עליה ועוד שעתיים ירידה, אבל הנוף מלמעלה משוגע).