קטמאי, אלסקה

בלי להיכנס ליותר מדי סופרלטיבים – שמורת קטמאי היא אחד המקומות הטובים בעולם לראות בו דובים בטבע. אם אתם חובבי בעלי חיים ואתם מתכננים טיול לאלסקה, זה המקום הראשון שצריך להיות על המפה שלכם.
Brown bear fishing for salmon in Brooks Falls, Katmai National Park, Alaska

שמורת קטמאי, אלסקה

בלי להיכנס ליותר מדי סופרלטיבים – שמורת קטמאי היא אחד המקומות הטובים בעולם לראות בו דובים בטבע. ההגעה לקטמאי דורשת טיסה ארוכה יחסית ולכן היא לא זולה, אבל אם אתם רוצים להגיע לאלסקה בשביל לראות בעלי חיים בכלל ולצפות בדובים בפרט, אל תחשבו פעמיים.

ועכשיו כשהבהרנו את זה – קצת היסטוריה.

רעש, געש ותמרות עשן

השמורה נמצאת בדרום מערב אלסקה, באזור געשי פעיל. למעשה הוא עד כדי כך פעיל, שבשנת 1912 התרחשה כאן ההתפרצות הגעשית הגדולה ביותר במאה ה-20. ההתפרצות שיחררה כמויות אדירות של אפר לאטמוספירה, וקברה עמק שלם שנמצא ליד מוקד ההתפרצות תחת מאות מטרים של אפר וולקני. חמש שנים מאוחר יותר, ה-National Geographic Society (שהיתה אז בחיתוליה) הוציאה משלחת מיוחדת כדי לחקור את המקום. החוקרים נדהמו לגלות את העמק שנראה קצת כמו ציור של סלבדור דאלי – מדבר של אפר, עם סילוני קיטור מבצבצים בכל מקום. הם העניקו לו את השם היצירתי Valley of 10,000 Smokes, וזמן קצר לאחר מכן האזור כולו הוכרז כשמורת טבע לאומית.

כיום סילוני הקיטור כבר לא פעילים ונשאר רק האפר הוולקני, אבל המקום עדיין מרשים ביותר. מומלץ במיוחד לצאת כאן לטרקים רגליים – השילוב בין הנוף הצחיח של העמק לבין הפסגות המושלגות שמסביבו הוא משהו שלא ניתן לראות בשום מקום אחר באלסקה.

סלמונים, דובים ומפלי ברוקס

בכל קיץ מגיעות לנחלים של השמורה להקות ענק של דגי סלמון, שמושכות אליהן את הדובים מכל האזור. דובים בדר"כ לא נוטים להתרועע אחד עם השני, אבל כשיש כל כך הרבה אוכל לכולם אז למה לא, והתוצאה היא שבמקומות רבים בשמורה נוצרים במהלך עונת הרבייה של הסלמונים ריכוזים של עשרות דובים לאורך שפכי הנהרות. מכיוון שאין ציד בשמורה, ומכיוון שהריינג'רים מוודאים (וחוזרים ומוודאים) שהמבקרים לא מנסים לעשות שטויות כמו האכלת דובים או ליטוף גורים, הדובים למדו לאורך השנים שאין סיבה להתייחס לאנשים שמסביבם. התוצאה היא, כאמור, המקום המושלם לצפיה בדובים: אין הרבה מקומות בעולם שבהם תוכלו לעמוד במרחק של כמה מטרים מקבוצה של דובים חומים, ועוד להרגיש בנוח עם זה.

המקום המפורסם מכולם לצפייה בדובים הוא מפל בשם Brooks Falls שנמצא במרכז השמורה, ושם גם צולם חלק גדול מהתמונות והסרטים שאנחנו רואים בנשיונל ג'אוגרפיק המתארים את הסלמונים מזנקים במעלה המפלים לתוך הפה הפתוח של הדובים. עם השנים האזור התפתח וכיום יש שם קומפלקס מסודר בשם Brooks Camp, שכולל לודג', תחנת ריינג'רים, מסלולי הליכה ומרפסות לצפיה בדובים. בשעות הבוקר יוצא מכאן אוטובוס ל-Valley of 10,000 Smokes, אבל מכיוון שרוב המבקרים מגיעים למשך מספר שעות בלבד, רק חלק קטן מהם מספיק לשלב גם את הביקור בעמק.

אז מתי הכי כדאי?

דגי הסלמון באלסקה לא תמיד עקביים בתאריכי ההגעה שלהם, ולכן אי אפשר לדעת בדיוק איפה יהיו ריכוזי הדובים באלסקה בכל עונה. אם צריך להכליל, בדר"כ בתחילת העונה (יוני) הדובים מתרכזים בדר"כ לאורך קו החוף של השמורה, שם הם ניזונים מעשבים ומתעסקים בעיקר בחיזור, ביחסי אישות ובמלחמות אגו. להקות הסלמונים הראשונות בדר"כ מגיעות בחצי הראשון של יולי, ונשארות באזור המפלים עד סוף החודש לפחות. מתישהו במהלך אוגוסט כמויות הדגים בנחל יורדות והדובים עוברים לאתרים אחרים בשמורה. בסוף אוגוסט – תחילת ספטמבר הדובים חוזרים לאזור ה-Brooks Camp, אם כי פחות במפלים עצמם ויותר לאורך החוף.

מתי העונה הכי טובה לטייל באלסקה?

איך מגיעים?

אזור Brooks Camp נמצא קרוב יחסית לעיירה בשם קינג סלמון (King Salmon), אליה ניתן להגיע בטיסה מסחרית מאנקורג'. ההגעה מקינג סלמון לברוקס היא במטוס ימי קל. רוב המבקרים מגיעים בטיולי יום שיוצאים מאנקורג' או מהומר, כאשר הטיסות מהומר לא עוברות דרך קינג סלמון אלא נוחתות ישירות בשמורה. שימו לב שיש גם יעדים אחרים בשמורה שבהם ניתן לראות דובים ולא רק במפלי ברוקס, ולכן לא כל הסיורים מגיעים למפלים. אם חשוב לכם להגיע למפלים, רצוי לתזמן את הטיול שלכם לחודש יולי (או ספטמבר) ולוודא עם חברת התעופה שהסיור אכן מגיע לברוקס.