פיירבנקס, אלסקה

פיירבנקס היא העיר השניה בגודלה באלסקה, אחרי אנקורג'. יש בה אוניברסיטה מתקדמת, מוזיאון מצוין, מעיינות חמים, ואם אתם מגיעים בעונה הנכונה אז גם סיכוי מצוין לראות את אורות הצפון.
Paper birch forest, Fairbanks, Alaska

פיירבנקס

פיירבנקס היא העיר הגדולה של החלק הפנימי של אלסקה, מה שמכונה ה-"interior". האוכלוסיה מונה בסביבות ה-90 אלף איש, מתוכם כ-30 אלף בעיר עצמה והשאר מפוזרים בבקתות ביערות שמסביב. האמת היא שגם חלק מתושבי העיר עצמה גרים בבקתות ביערות, רק שבמקרה שלהם היערות האלו הם בתוך העיר עצמה (בלי צחוק, חלק גדול מהשכונות הן בתוך יערות שנמצאים בשטח העיר, וחלק מהבקתות לא מחוברות לחשמל או למים).

מבחינה טופוגרפית העיר עצמה ממוקמת בעמק Tanana, כאשר מצפון לה משתרעת שרשרת של גבעות שצומחות בהדרגה לגובה עד לנקודה בה הן נושקות לרכס ההרים הלבנים (White Mountains Range) ונהר יוקון. הגבול הדרומי של העיר הוא נהר הטנאנה (Tanana River), ומדרום לו נמצא אזור ביצות (Tanana Flats), המשתרע על פני יותר מ-160 ק"מ, עד שהוא מגיע להרים של ה-Alaska Range. בימים יפים ובהירים ניתן לראות את הרכס עצמו מפיירבנקס. ממזרח וממערב חובקים את העיר עמקים נמוכים, המופרדים על ידי רכסים של גבעות בגובה של עד 910 מטר מעל פני הים.

מה רואים פה

השוס העיקרי בפיירבנקס הוא האוניברסיטה המקומית (University of Alaska Fairbanks, או בקיצור UAF), קמפוס אקדמי עתיר הישגים, בעיקר בכל מה שקשור למדעי הטבע. האוניברסיטה היא מהמובילות בעולם בתחום המחקר הפיזיקלי של הזוהר הצפוני, והוציאה מתוכה חוקרים מובילים בנושאים כמו שינויי אקלים ואקולוגיה. בשטח האוניברסיטה נמצא אחד המוזיאונים המרשימים של אלסקה – "מוזיאון הצפון" (Museum of the North), שעוסק בכל מה שקשור לאזור הארקטי והסאב ארקטי, ובעיקר בהיסטוריה, האנתרופולוגיה והאקולוגיה של האזור.

מבחינה תיירותית, האטרקציה העיקרית של פיירבנקס והסביבה היא אורות הצפון (או הזוהר הצפוני. או האורורה) – מדובר באחד האזורים הטובים ביותר באלסקה לצפייה באורורה. בשביל לראות את האורות צריך חושך, ולכן פיירבנקס נהנית מתיירות חורף מפותחת יחסית בהשוואה לשאר אלסקה. לאורך הקיץ אין כאן חושך, אבל שעות האור מתחילות להתקצר באזור אמצע אוגוסט. אם צפיה בזוהר הצפוני היא מרכיב חשוב בתכנון הטיול שלכם, אפשר בהחלט לכוון לפיירבנקס בחצי הראשון של ספטמבר. כך ניתן ליהנות מסיכוי טוב לצפיה באורות ובמקביל להימנע מהטמפרטורות הקיצוניות שיש כאן בחורף (בכל חורף כמעט הטמפ' יורדות לאזור המינוס 40, ולפעמים גם למטה מזה).

מתי לטייל באלסקה?

מחוץ לעיר יש כמה מעיינות חמים, חלקם נגישים ומסודרים (Chena Hot Springs), חלקם מסודרים אבל מרוחקים ודורשים מאמץ רציני כדי להגיע (למשל Manley Hot Springs), וחלקם ממש באמצע שום מקום ומצריכים שלג ומחליקי סקי כדי להגיע אליהם.

במהלך הקיץ, האטרקציה המובילה בפיירבנקס היא שייט בספינת קיטור על נהר ה-Chena, בסגנון תקופת הבהלה לזהב (וכן, זה תיירותי כמו שזה נשמע). אופציה אחרת היא לצאת לסיור במכרה זהב מקומי, או לצאת לחיפוש זהב באחד האתרים המוסדרים בקרבת העיר.

שווה ביקור 

Pita Place

דוכן הפלאפל הרציני ביותר באלסקה, בבעלות בחור ישראלי בשם נדב שחי במקום כבר הרבה שנים (עד כמה רציני? הם ייבאו מכונה ליצור פיתות כדי שיוכלו לעמוד בסטנדרטים מזרח תיכוניים). הכתובת היא 3300 College Road, והמקום פתוח בין יום שלישי לשבת בשעות הצהריים. זה האתר שלהם, ושיהיה לכם בתאבון.

Creamer's Field

בין השנים 1928 ל-1966 פעלה בפיירבנקס החווה של משפ' קרמר, שהיתה מיצרני החלב המובילים במדינה. שטח החווה הפך עם השנים למקור משיכה לציפורים נודדות רבות (בעיקר עגורים, אווזים, ברווזים וכל מה שביניהם). כאשר בשנת 1966 החווה נמכרה, הקהילה בפיירבנקס המשיכה לטפל באזור לטובת הציפורים. כיום האזור מוגדר כ-wildlife refuge, והוא מתוחזק על ידי המדינה. אם אתם חובבי טבע ובמיוחד צפרים – יש כאן מגוון רציני של בעלי כנף, המקום בהחלט מצדיק ביקור.