פסיפיק רים

  • גודל טקסט A A

שמורת פסיפיק רים, מערב קנדה

החוף המערבי של קנדה הוא ברובו הררי, פראי ובלתי נגיש לרכב. אחד המקומות היחידים אליהם ניתן בכל זאת להגיע בקלות יחסית ולחזות מקרוב בעוצמתו של האוקיינוס הפסיפי, הוא חופו הדרומי של האי ונקובר.

כאן, הוקם ב-1970 הפארק הלאומי הראשון של קנדה, Pacific Rim. הוא מצוי במרחק של מעבורת לא ארוכה מדי (כשעה וחצי) מונקובר ועוד נסיעה של מספר שעות בכביש איטי ומפותל, שנופיו מצדיקים ביקור באזור בפני עצמם.

חופים ומפרצים בתוליים

חופיו של הפארק מפורצים ובתוליים, נושקים לפסגות הרים ומנוקדים באינספור איים ירוקים. הפיתוח האנושי מינימלי. יערות גשם ממוזגים מגיעים עד קו המים, והעצים אינם זקוקים לשורשים עמוקים מדי מפאת האקלים הגשום והערפילי (בממוצע, 3000 מ"מ גשם בשנה!).

כתוצאה מכך, גזעים גדולי ממדים נעקרים בהמוניהם בסערות ומוטחים על-ידי הגלים בחזרה אל החוף, שם הם נערמים כגפרורים. מחזור הגאות והשפל מכתיב את סדר היום, ומאפשר הצצה לחייהם של יצורים ימיים כגון כוכבי ים, שושנות ים, סרטנים וצדפות. יונקים כמו דובים שחורים, אריות ים, כלבי ים ולוטרות נצפים לעתים קרובות באזור.

באוויר, עיטמים לבני ראש מפטרלים מעל המפרצים השקטים ונהנים מהדגה העשירה, ובמים, לווייתנים ודולפינים מכמה סוגים שונים שוחים בקרבת מקום לאורך כל השנה. בקיצור, חובבי הטבע לא יסבלו כאן.

איך בנוי הפארק?

הפארק מורכב משלושה אזורים נפרדים המצויים בסמיכות: Long Beach, אזור שביל החוף המערבי (Westcoast Trail) וקבוצת האיים Broken Group Islands המפרידה ביניהם.

מבין אלו, הרלוונטי והנגיש ביותר למטייל הממוצע הוא Long Beach. שטח זה מצוי בין שתי עיירות קטנות וחמודות, לשתיהן שורשים אינדיאניים: Ucluelet ממזרח ו-Tofino ממערב. כמשתמע, רצועת החוף פה חולית ושטוחה ברובה, מושלמת להליכות ארוכות (בעיקר בשעות השפל) ולגלישת גלים.

מן הכביש החוצה את הפארק יוצאים מגוון שבילים קצרים, עוברים דרך יער הגשם, לצד נחלים קטנים, ומגיעים אל החוף החשוף והסוער.

עוד באזור – Clayoquot Sound

השטח שמצפון לפארק היה יכול באותה מידה להיכלל בתוכו. Clayoquot Sound, ליד טופינו, הוא פיורד מרהיב, עמוס באיים קטנים ומיוערים בצפיפות.

סיורי שיט יוצאים מן העיירה מדי יום למטרת צפייה בבעלי החיים הרבים וביקור ביערות הגשם העתיקים שבאיים הסמוכים. המים השקטים בפיורד אידיאליים לשיט קייאקים רגוע, וזוהי אכן אחת הפעילויות המועדפות על באי המקום.

אז שווה או לא שווה?

בעיני המטייל הממוצע למערב קנדה, מקובל לראות את אזור Pacific Rim כמעט שולי לעומת טיול להרי הרוקי – מעין חיזוק לחלק העיקרי של הטיול ולא מעבר. בסופו של דבר, ישנו סיכוי לא רע בכלל שתרגישו שהייתם צריכים להישאר בו קצת יותר.

המלצות נוספות
  • שיט צפייה בבעלי חיים
  • Hot Springs Cove
  • שיט לאי Meares
  • West Coast Trail

לאורך רוב השנה נצפים בקרבת החוף לווייתנים אפורים, לווייתנים גדולי סנפיר ולעתים רחוקות יותר גם לווייתני אורקה. טיולים בסירות זודיאק קטנות ומהירות יוצאים גם מטופינו וגם מיוקלולט. אם יהיה לכם קצת מזל, אולי תוכלו לחזות באיזו קפיצה סינמטית מרהיבה.

חובבי הדובים שביניכם, מאידך, ישמחו לקחת שיט ייעודי, שעיקרו תצפית בדובים שחורים המגיחים מן היער על מנת לאלתר ארוחה ממיני סרטנים ורכיכות ימיות המצויים על החוף. בשני סוגי הטיולים ניתן לראות גם את בעלי החיים ה"פחות מעניינים" של האזור: אריות ים, לוטרות חביבות, עיטמים קרחים ומיני ציפורים.

פסיפיק רים
מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)