תוספת מיוחדת: לייק אוהרה

  • בחר גודל טקסט A A

לייק אוהרה – המדריך המלא של יובל שפירא

נוסעים לרוקיס הקנדיים? מתכננים ללכת הרבה ברגל? מחפשים מסלולים יפים באמת? אם כן, בואו נדבר על אגם יפהפה בשמורת יוהו שנקרא לייק או'הרה (Lake O'Hara).

ההגעה אליו עשויה להיות קצת מאתגרת, אבל עם קצת מזל היא אפשרית. חלקכם אולי כבר שמעו/קראו עליו, אבל למי שלא – להלן הסיפור המלא.

(אגב, אנחנו לא בטוחים איפה למקם את השפופציק במילה "או'הרה", אז מעכשיו פשוט נוותר עליה. לגוגל בכל מקרה לא ממש אכפת. סבבה?)

איפה זה ומה הקטע?

לייק אוהרה הוא אגם אלפיני שנמצא בתחומי Yoho National Park, לא רחוק מ-Lake Louise. כמו אגמים קרחוניים אחרים באזור, גם הוא מתאפיין בגווני טורקיז חזקים שמשתנים בהתאם לתאורה ולמזג האוויר.

הוא מוקף בצוקים ובפסגות גבוהות של כ-3,000 מ׳ משלושה כיוונים, ומערכת מתוחזקת היטב של שבילים מוליכה ממנו אל אגמים גבוהים יותר (יפים לא פחות), מפלים, מעברי הרים ושפע של נקודות תצפית נהדרות מעל קו העצים.

כל הטוב הזה פרוס על שטח יחסית קטן, מה שיוצר יעד מושלם עבור חובבי הטיולים הרגליים בחיק הטבע.

Lake O'Hara

מה מייחד אותו מאגמים אחרים?

בניגוד לאגמים ידועים אחרים ברוקיז כמו Lake Louise, Moraine Lake ו-Emerald Lake, אל לייק אוהרה אי אפשר להגיע עם הרכב הפרטי.

כדי לשמור על הטבע במקום עד כמה שאפשר, הוחלט כבר בשנות ה-70 שלא לסלול כביש אל האגם, אלא להסתפק בדרך עפר, ולהגביל את הגישה אליו לאוטובוסים של השמורה בלבד.

אורכה של דרך העפר הוא 11 ק״מ, היא עוברת בתוך היער, והפרש הגובה בין נקודת ההתחלה לבין האגם הוא כ-500 מ׳ – מספיק ארוך, תלול ומשמים כדי למנוע מרוב האנשים לנסות להגיע לאגם ברגל.

גם מי שכבר מגיע ברגל, עלול למצוא את עצמו עם מעט מדי זמן ו/או כוח ליהנות מהשבילים המעניינים-באמת (והלינה בשטח אסורה).

אוטובוס הקסמים

במהלך הקיץ (בין אמצע יוני לתחילת אוקטובר) יש רק שני אוטובוסים קטנים (School Bus עם 42 מקומות) שיוצאים לכיוון האגם מדי יום, אחד ב-8:30 בבוקר והשני ב-10:30.

חמישה אוטובוסים עושים את המסלול ההפוך, הראשון יוצא ב-9:30 והאחרון ב-18:30. המגבלה הזו יוצרת אזור מבודד עם מעט מטיילים בכל רגע נתון – מי שמגיע, מרגיש שיש לו את המקום לעצמו.

וכמובן, הטבע במקום שמור למופת, בעלי החיים המקומיים מרגישים יותר בנוח, ואין יותר מדי סימנים למגע יד אדם, מלבד לודג׳ בקתות קטן למדי שנמצא על שפת האגם ואתר קמפינג.

לא תמצאו כאן אוטובוסים עמוסים בתיירים חמושי מקל סלפי, חניונים, מלונות מסתירי-נוף ושבילי הליכה כבושים.

אז איך מגיעים לשם? (או: החלק הבעייתי)

בראשית שנות ה-2000 המקום עדיין לא היה כה ידוע. למרות שהיה צריך להזמין מקום לאוטובוס כמה חודשים מראש, הסיכוי להשיג כרטיסים עדיין היה טוב למדי – כל עוד התקשרת מספיק מוקדם.

במשך הזמן השמועות על האגם התפשטו (תודות לאינטרנט, בעיקר), ויותר ויותר אנשים הוסיפו את המקום לרשימת אתרי החובה שלהם בטיול והמושבים על האוטובוסים החלו לאזול זמן רב מאד מראש.

בניסיון ליצור מערכת שוויונית יותר, הנהיגה רשות הפארקים הקנדית שיטה חדשה – מי שרצה להזמין, היה יכול לעשות זאת רק 3 חודשים לפני יום הטיול המבוקש.

ב-2015 שוב שונתה השיטה וההזמנות עברו לאינטרנט: מאז ועד היום, מערכת ההזמנות באתר האינטרנט של רשות הפארקים נפתחת מדי שנה בתאריך ושעה ספציפיים.

ב-2019 זה יקרה ב-23 לאפריל ב-8:00 בבוקר לפי השעון המקומי – Mountain Daylight Time (אצלנו השעה תהיה 17:00). מרגע שנפתחות ההזמנות, ניתן להזמין מקומות לכל תאריך שתרצו במהלך העונה.

כמה מהר אתם מקליקים על העכבר?

כך יוצא שעשרות אלפי אנשים (ואולי יותר) מכל העולם צובאים על האתר באותו רגע בדיוק, גורמים להאטה משמעותית במקרה הטוב ולקריסה מוחלטת במקרה הרע. במקרים רבים גולשים דיווחו שהאתר הפסיק להגיב, וכאשר הוא סוף סוף חזר לפעולה – כל המקומות לעונה כולה כבר היו תפוסים.

נקווה שהקנדים עובדים על שרתים חזקים יותר, אך גם אם יהיה שיפור משמעותי בתחום, הסיכוי לתפוס מקומות כאשר מתחרים על מקום עם כל העולם ואשתו נשאר נמוך למדי.

מה שכן, זה לא אומר שלא כדאי לנסות. פשוט צריך לבוא עם ציפיות נמוכות ולקוות לטוב. מהנסיון של לקוחותינו בשנתיים-שלוש האחרונות, הסיכוי לא גבוה אך בהחלט קיים ויש חבר'ה שמצליחים – רק רצוי להתכונן היטב.

לא היינו ממליצים לבנות על הגעה לשם בשלב תכנון הטיול וכדאי שלא לטפח ציפיות בעניין, אלא להתייחס לזה כאל בונוס מבורך שיכול להגיע ״על הדרך״.

בהמשך העמוד (ממש פה למטה) תמצאו הוראות מדויקות להזמנת המקומות באוטובוס.

האם כדאי להגיע רק אם עושים טיול רגלי?

בגדול, כן. במקום יש מסלולי הליכה מגוונים בדרגות קושי שונות, החל מהקפה קלילה של האגם שלוקחת כשעה בלי יותר מדי עליות, ועד מסלולים ארוכים ומתישים של יום שלם, עם עליות רצחניות של 500 מ׳ הפרש גובה.

אפילו המסלול הבסיסי ביותר יחשוף אתכם לנופים די מדהימים. כמובן שרצוי לטפס כמה שיותר גבוה כדי ליהנות מהתצפיות השוות.

לעומת זאת, אם אתם מתכוונים להגיע רק על מנת לרדת מהאוטובוס, להצטלם ליד האגם ולחזור – למען האמת זה יהיה מעט חסר טעם, ודי בטוח שגם לא ממש תבינו על מה הייתה המהומה.

בחייאת, זו באמת הדרך היחידה להגיע לשם?

לא בדיוק.

1. שיטת מצליח

השמועות גורסות שאם תגיעו לחניון על הבוקר (עדיף לפני 7:00), ייתכן שיהיו ביטולים ותוכלו לקפוץ על המקומות שהתפנו. אבל תתכוננו לכך שאתם לא היחידים עם הרעיון הזה. חוץ מזה, אין מידע רשמי בנושא.

2. סיור רגלי דרך חברה מקומית

דרך נוספת היא לנסות ולהזמין סיור הליכה מודרך עם חברה מקומית. לחברות המקומיות הקצאה משלהן למקומות בודדים על האוטובוס, והן מתחרות ביניהן על הכרטיסים מדי יום. ההגעה לאוהרה כלל אינה מובטחת, אך במקרה הכי גרוע, יקחו אתכם למקום יפה אחר.

ממה שאנחנו מצאנו באינטרנט הנה כמה חברות שמציעות סיורים בלייק אוהרה – Self Propelled AdventuresAster Mountain AdventuresJonny Simms, מוזמנים לבדוק ישירות איתם.

3. קמפינג

דרך שלישית: לנסות להזמין מקום באתר הקמפינג שעל שפת האגם שבו יש 30 מקומות לאוהלים (שני אוהלים זוגיים או אוהל אחד של ארבעה אנשים בכל מקום).

ההזמנה לקמפינג כוללת גם כרטיס לאוטובוס. כמובן שתצטרכו לבוא מצוידים היטב באוהלים וכל מה שכרוך בזה. ללא אוהל, לא תורשו לעלות על האוטובוס (הקנדים לא כאלה תמימים).

שימו לב: ההזמנות לאתר הקמפינג נפתחות מוקדם יותר, אבל פה אפשר להזמין רק עד 3 חודשים קדימה (כלומר, אם אתם אמורים להגיע לשם ב-25 ליולי, אפשר להזמין החל מה-25 לאפריל).

ניתן להזמין רק טלפונית, במספר 1-250-343-6433. אם הצלחתם להשיג מקום, אל תשכחו לבטל את הלינה במלון שתכננתם לאותו לילה.

4. לודג' על שפת האגם

הלודג׳ שנמצא על שפת האגם, אגב, כבר התמלא כנראה הרבה לפני שקראתם את העמוד הזה (בערך שנה מראש ומעלה), והוא גם עולה בסביבות $700-$900 ללילה.

אבל כן, אם זה במסגרת התקציב ויש לכם עוד הרבה זמן עד הנסיעה, אז זו הדרך הרביעית.

5. קצת כושר

האופציה האחרונה היא כמובן ללכת את ה-11 ק״מ עד האגם. אלה שנמצאים בכושר טוענים שזה לא כ״כ נורא: אפשר להגיע תוך כשעתיים, בתנאי שאתם באמת בכושר טוב מאד.

אם יצאתם מספיק מוקדם, יהיה לכם די והותר זמן לנוח ולעשות טיול משמעותי נוסף באזור האגם עצמו. רק לזכור שהמקומות על האוטובוס בחזרה לחניון אינם מובטחים – לבעלי כרטיסים מהבוקר יש עדיפות, והנסיעה היא על בסיס מקום פנוי בלבד.

Lake-O'Hara

האם אפשר להזמין מקום בלייק אוהרה דרכנו?

לא, זה לא שירות שאנחנו מציעים. אם אתם מרגישים לא לגמרי בנוח עם גלישה באינטרנט או חוששים שאתם לא מספיק זריזים, מומלץ בחום לנדנד לילד / לנכד / לשכן / לטכנאי המחשבים השכונתי החביב עליכם לבוא ולעזור.

חוץ מזה, אפשר לנסות להזמין טלפונית (1-519-826-5391, ר' פרטים טכניים בהמשך).

אז יאללה, ננסה. מה עושים?

נכנסים לקישור הזה ובודקים מתי נפתחת מערכת ההזמנות לכרטיסי האוטובוס (ב-2019 זה יקרה ב-23 באפריל ב-17:00 שעון ישראל, אבל בכל שנה זה משחק חדש).

חשוב שתיכנסו לאתר מספיק זמן מראש ותראו שאתם בטוחים איך לתפעל אותו. ב-16:59 אתם כבר צריכים להיות מוכנים ללחיצה האחרונה (צעד 12 למטה). ודאו שאתם מסתכלים על שעון מדויק כי כל דקה קובעת פה.

הנה ההוראות המדויקות צעד אחר צעד:

1. לפני הכל, צריך לפתוח חשבון במערכת של רשות הפארקים. היכנסו לעמוד הזה ולחצו על הקישור ״Sign In״ שנמצא למעלה בצד שמאל. במסך הבא לחצו על ״Option 2 – Continue to GCKey״ במורד העמוד, בחרו שפה ואז לחצו על ״Sign Up״ בצד ימין. לחצו על "Accept" ומלאו את פרטיכם כמתבקש. אפשר גם לפתוח יותר מחשבון אחד אם אתם רוצים לנסות להזמין משני מחשבים או חלונות דפדפן במקביל.

שלב הזמנת הכרטיסים:

2. כתבו מראש את פרטי כרטיס האשראי שלכם במסמך נפרד במחשב, כדאי שתוכלו להעתיק אותם במהירות (Copy-Paste) בסיום התהליך.

3. בעמוד הראשי של מערכת ההזמנות, לחצו בצד שמאל למעלה על Sign In.

4. תגללו את העמוד קצת למטה ולחצו על "Option 2 – Continue to GCKey".

5. בשלב זה תתבקשו להכניס את שם המשתמש והסיסמה שקיבלתם בהרשמה הראשונית (צעד 1).

6. לחצו "Continue".

7. בצד שמאל, תחת סעיף 1 – "Reservation Type" בחרו את האפשרות: (Guided Hikes, Lake O'Hara Bus (Day Use.

8. תחת סעיף 2, בחרו את התאריך המבוקש. כל יום בתוכנית שלכם שמתחיל בלייק לואיז / פילד או (בעדיפות נמוכה יותר) באנף / קנמור, ומסתיים בלייק לואיז / פילד / באנף / קנמור / קלגרי – יהיה מתאים. המהדרין מנסים לפתוח חשבונות מרובים (ר׳ צעד 1 למעלה) ולהזמין ממספר מחשבים במקביל, ואם אפשר – עבור תאריכים שונים (למרות שזה בדיוק מסוג הדברים שתוקעים את האתר…).

9. תחת סעיף 3, Pick Your Park, בחרו את האפשרות "Yoho-Lake O'Hara".

10. תחת סעיף 4, Party Size, בחרו את מספר האנשים.

11. תחת סעיף 5, "Event", בחרו את שעת האוטובוס המבוקשת. אפשר 8:30 או 10:30. עדיף כמובן ללכת על האוטובוס המוקדם יותר כדי שיהיה לכם יותר זמן ליהנות מהפארק. מצד שני, בדיוק בגלל זה יש סיכוי לא רע שדווקא ב-10:30 יישארו יותר מקומות בשלב הראשוני (אז אם הצלחתם להשיג ל-10:30, אל תתבאסו – זה עדיין מעולה).

12. לחצו על "Reserve".

בשלב זה תתבקשו להכניס את פרטי כרטיס האשראי שלכם וללחוץ שוב על כפתור השליחה. עדיף כמה שיותר מהר, כדי להקטין את הסיכוי שהאתר ייתקע פתאום לפני שהתשלום התקבל. תוך שניות אתם אמורים לדעת אם הצלחתם.

* כאלטרנטיבה, אפשר לנסות להתקשר למרכז ההזמנות בטל׳ 1-519-826-5391 (הקווים נפתחים באותו זמן כמו מערכת ההזמנות באינטרנט).

ניסיתם ולא הצלחתם?

שווה לבדוק את מערכת ההזמנות שוב מדי פעם (או להתקשר למספר הנ״ל) כדי לראות אם היו ביטולים. הסיכוי אמנם קלוש, אבל קיים. בכל מקרה, צריך לזכור שיש המון אפשרויות אחרות באזור למסלולי הליכה משובחים (כולן יופיעו לכם בתיק הטיול שתקבלו מאיתנו), וש-99% מהתיירים שמגיעים לרוקיז לא מגיעים למקום הזה, ועדיין מאד מאד נהנים מהטיול.

המלצות נוספות
  • כמה עולים הכרטיסים?
  • לאיזה יום בטיול כדאי לכוון?
  • אבל כבר היו לנו תוכניות קודמות
  • בהצלחה!

העלות זניחה למדי: $14.70 קנדי למבוגר, $7.30 לנוער (6-16) + דמי הזמנה שנעים בין $4.5 (1-2 אנשים) ל-$11 (3 אנשים ומעלה).

תוספת מיוחדת: לייק אוהרה
מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)