שמורת יוהו

  • גודל טקסט A A

פארק יוהו, קנדה

הפארק הלאומי יוהו הוא פארק קטן שנמצא במדרונות המערביים של הרוקיס הקנדיים, בקולומביה הבריטית. הוא גובל עם שמורת באנף במזרח ושמורת קוטנאי בדרום, ומכסה שטח של כ-1300 קמ"ר. בפארק יש 28 פסגות בגובה של מעל ל-3000 מטרים, מפלי ענק (המפורסמים ביניהם הם מפלי Takakkau, כ- 250 מ', מהגבוהים בקנדה), אגמים רבים וכן מגוון של תופעות גיאולוגיות מרתקות.

בשמורת יוהו נמצא אחד ממרבצי המאובנים החשובים שנמצאו אי פעם, שכבת סלע המכונה 'Burgess Shale', אשר בה נמצאים מאובנים של כ-120 מינים של בעלי חיים ימיים מתקופה של לפני כ-500 מיליוני שנים. המרבץ הוכרז כאתר מורשת עולמי, וכעת הוא נכלל בשטח אתר המורשת העולמי של הרי הרוקיס – המאגד מספר שמורות טבע באזור, ביניהן השמורות הידועות יותר – שמורת באנף ושמורת ג'ספר.

מה ניתן למצוא בפארק יוהו?

כמו בשאר השמורות של הרוקיס, גם כאן ניתן למצוא בעלי חיים רבים, צמחייה מגוונת ומרבדים של פרחי בר (בעונה, כמובן). בניגוד לשאר השמורות של הרוקיס, כאן רואים הרבה פחות תנועה של תיירים.

העיירה פילד (Field) נמצאת מול הכניסה לשמורה, ויכולה לשמש כמקום טוב ללינה למי שלא רוצה להרחיק עד באנף או לייק לואיז. האטרקציות העיקריות הן אגם אמרלד (כשמו כן הוא, ירקרק ומרהיב), מפלי טקקאו, וגם מפל מעניין שנמצא בדרך לאגם אמרלד והתחתר בתוך שכבת סלע גירני ויצר מעין גשר טבעי בתוך הסלע. המקומיים קוראים לו בשם היצירתי Natural Bridge.

לחובבי הרכבות שביניכם, שימו לב למעבר ההרים Kicking Horse שנמצא בין לייק לואיז ופילד: כדי לחצות את המעבר הגבוה, המהנדסים הקנדיים בנו מערכת סיבובית של מנהרות ספירליות אשר מאפשרים לרכבות לעלות בגובה בלי להיכנס לשיפועים מסוכנים מדי.

יש נקודת תצפית שמשקיפה על הכניסה והיציאה מהמנהרות, ואם תגיעו לשם בזמן שרכבת עוברת באזור, תוכלו לראות אותה מבצבצת משתי מנהרות בשני גבהים בו זמנית – מחזה מרהיב ומבלבל שמעלה תהיות פילוסופיות על מקומו של האדם ביקום.

(לא באמת. אבל זה נחמד לראות.)

 

המלצות נוספות
  • Emerald Lake
  • Iceline Trail
  • לייק או'הרה
  • Truffle Pigs

האגם הגדול ביותר בפארק מהווה אלטרנטיבה מעט שקטה יותר לשכניו ההומים ממזרח, לואיז ומוריין. תוואי השטח כאן מאפשר להקיף את האגם בהליכה קלילה ומישורית של כ-4.5 ק"מ. לחילופין, ניתן כמיטב המסורת לשכור קאנו ולשוט על מי הטורקיז האופייניים לאזור, שהעניקו לאגם את שמו.

שמורת יוהו
מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)