שמורת ג'ספר

  • גודל טקסט A A

הפארק הלאומי ג'ספר

הפארק הלאומי ג'ספר הוא למעשה הפארק הלאומי הגדול ביותר ברוקיס הקנדיים. הפארק מציע נוף מגוון של הרים, קרחונים, יערות, נהרות, אגמים ועמקים – המיטב שיש לרוקיס הקנדיים להציע. כל אלו משתרעים על פני 11,228 קמ"ר, המוכרזים על ידי UNSCO כאתר מורשת (בנוסף לפארקים נוספים באזור הרוקיס הקנדיים).

השמורה ממוקמת בחלקו המזרחי של הרכס, והיא גובלת בחלקה הדרומי עם שמורת באנף המרשימה לא פחות.

טופוגרפיה ובעלי חיים

בתוך השמורה יש הבדלים טופוגרפיים משמעותיים בין האזורים השונים: הנקודה הנמוכה ביותר היא בגובה 985 מ' ואילו הנקודה הגבוהה ביותר היא פסגת הר קולומביה, המתנשאת לגובה של 3747 מ'. כתוצאה מכך נוצרים הבדלי אקלים משמעותיים בין אזור לאזור, ובהתאם לכך, המגוון הביולוגי של השמורה עשיר במיוחד.

בין היתר ניתן לראות באזור דובי גריזלי, דובים שחורים, קוגרים (מה שנקרא גם אריה הרים, או פומה), זאבים, איילים שונים כמו אייל קורא (Moose), אייל קנדי (Elk), אייל צפון (קאריבו), כבשי הרים וכבשים גדולות קרניים (Bighorn) וכן מינים שונים של עופות ודגים.

אפשר לחלק את השמורה לשלושה אזורים: האזור שנמצא מצפון לג'ספר הוא אזור פראי, עם מעט מאוד תשתיות והרבה מאוד יערות. אזור אחר הוא האזור הדרום-מזרחי, שם האטרקציה העיקרית היא עמק Maligne, עם שני אגמים מרהיבים (Maligne ו-Medicine) ועם קניון עמוק (קניון Maligne, אלא מה) שם אפשר לצאת לטיולים רגליים קצרים ויפים. החלק השלישי של השמורה הוא האזור שנמצא דרום-מערבית לג'ספר, עם הרים מרשימים כמו הר Whistlers (אפשר ורצוי לעלות ברכבל) והר Edith Cavell (אפשר ורצוי לעלות ברכב).

כמו בבאנף, גם בג'ספר יש מרכז מידע של מנהלת הפארקים, ומומלץ להתחיל את הטיול בשמורה בביקור קצר כאן כדי לקבל המלצות ולשמוע עדכונים לגבי מזג אויר, היתקלויות עם בעלי חיים, מצב השבילים וכיו"ב.


הסרטון צולם ע"י לונלי פלג המטייל הישראלי – יומנו של נווד

המלצות נוספות
  • שייט באגם Maligne
  • Whistler's Mountain Tramway
  • Mt. Edith Cavell
  • Parker Ridge Trail

אגם Maligne עצמו הוא האגם הטבעי הארוך ביותר ברוקיז (22.5 ק"מ), שריד לקרחון אימתני שגלש אל רצפת העמק בתקופת הקרח האחרונה. החוף הצפוני של האגם הוא מקום לא רע בכלל, אבל הסיבה האמיתית להגיע לאגם היא השייט לחלקו הדרומי, שאינו נגיש ברכב. באזור זה מקיפות את האגם פסגות גבוהות מכל צדדיו, וצבע המים מתחלף מכחול-ירקרק "רגיל" לטורקיז הקרחוני האטרקטיבי בהרבה.

הדובדבן שבקצפת הוא חצי אי קטנטן שבולט מהחוף ועליו מדגמנים כמה עצים ברי מזל. זהו ה-Spirit Island, אחד מהאתרים האייקונים ביותר ברוקיז, שהתפרסם בעקבות תמונת ענק שלו שהייתה תלויה לאורך שנים בתחנת הרכבת בניו יורק כפרסומת לפילם הצבעוני של קודאק.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)