שמורת ג'ספר

  • בחר גודל טקסט A A

הפארק הלאומי ג'ספר הוא הפארק הלאומי הגדול ביותר ברוקיס הקנדיים. הפארק מציע נוף מגוון של הרים, קרחונים, יערות, נהרות, אגמים ועמקים – המיטב שיש לרוקיס הקנדיים להציע. כל אלו משתרעים על פני 11,228 קמ"ר, המוכרזים על ידי UNSCO כאתר מורשת (בנוסף לפארקים נוספים באזור הרוקיס הקנדיים). השמורה ממוקמת בחלקו המזרחי של הרכס, והיא גובלת בחלקה הדרומי עם שמורת באנף המרשימה לא פחות.

בתוך השמורה יש הבדלים טופוגרפיים משמעותיים בין האזורים השונים: הנקודה הנמוכה ביותר היא בגובה 985 מ' ואילו הנקודה הגבוהה ביותר היא פסגת הר קולומביה, המתנשאת לגובה של 3747 מ'. כתוצאה נוצרים הבדלי אקלים משמעותיים בין אזור לאזור, ובהתאם לכך, המגוון הביולוגי של השמורה עשיר במיוחד. בין היתר ניתן לראות באזור דובי גריזלי, דובים שחורים, קוגרים (מה שנקרא גם אריה הרים, או פומה), זאבים, איילים שונים כמו אייל קורא (Moose), אייל קנדי (Elk), אייל צפון (קאריבו), כבשי הרים וכבשים גדולות קרניים (Bighorn) וכן מינים שונים של עופות ודגים.

אפשר לחלק את השמורה לשלושה אזורים: האזור שנמצא מצפון לעיירה הוא אזור פראי, עם מעט מאוד תשתיות והרבה מאוד יערות. אזור אחר הוא האזור הדרום מזרחי, שם האטרקציה העיקרית היא עמק Maligne, עם שני אגמים מרהיבים (Maligne ו-Medicine) ועם קניון עמוק (קניון Maligne, אלא מה) שם אפשר לצאת לטיולים רגליים קצרים ויפים. החלק השלישי של השמורה הוא האזור שנמצא דרום מערבית לג'ספר, עם הרים מרשימים כמו הר Whistlers (אפשר ורצוי לעלות ברכבל) והר Edith Cavell (אפשר ורצוי לעלות ברכב). כמו בבאנף, גם בג'ספר יש מרכז מידע של מנהלת הפארקים, ומומלץ להתחיל את הטיול בשמורה בביקור קצר כאן כדי לקבל המלצות ולשמוע עדכונים לגבי מזג אויר, היתקלויות עם בעלי חיים, מצב השבילים וכיו"ב.

המלצות נוספות
  • Maligne Lake Tours
  • Whistler's Mountain Tramway
  • Mt. Edith Cavell
  • Parker's Ridge