שמורת באנף

  • גודל טקסט A A

קצת על שמורת באנף

הפארק הלאומי באנף הוא אחד הפארקים הוותיקים בעולם (והוותיק ביותר בקנדה), והוא הוכרז כשמורת טבע כבר בשנת 1885. הפארק משתרע על שטח של 6,641 קמ"ר, והוא ממוקם במדינת אלברטה, באזור המזרחי של הרי הרוקי.

במרחב העצום של השמורה ניתן למצוא נוף מגוון של קרחונים ושדות קרח מרהיבים, יערות והרים ירוקים ומושלגים, מעיינות חמים, אגמים ועוד. כל אלו מושכים אליהם מיליוני תיירים מדי שנה , בעיקר בשל יופיים יוצא הדופן אך גם בשל הייחודיות הגיאולוגית שמציע הפארק.

בשטחה של שמורת הטבע שוכנת העיירה באנף, אשר הצליחה להתפתח באופן מבוקר באיזון עדין ומוקפד המאפשר לתיירים ליהנות משירותיה תוך התחשבות במערכת האקולוגית הסובבת אותה. כמו כן, בפארק עובר כביש ה-Icefields Parkways, החוצה את שמורת ג'ספר בצפון ושמורת באנף בדרום (בכביש המהיר Trans-Canada) ומהווה מסלול מרכזי בתיירות הרוקיס, בזכות יופיו הנדיר לצד הנוחות והנגישות שהוא מציע.

מעבר לנוף הייחודי, הביקור בפארק באנף נותן הזדמנות נהדרת להיתקל בבעלי חיים מגוונים, ביניהם דובים, איילים קנדיים (Elk), חתולי פרא, איילי צפון (קאריבו), סלמנדרות, ועוד מיני בעלי חיים ימיים וציפורים שונים ומשונים.

קצת היסטוריה

בשנים הראשונות הדרך היחידה להגיע לאזור הייתה באמצעות רכבות, שאט אט החלו בהבאת תיירות פנים לאזור. בתחילת המאה ה-20 נסללו כבישים ונפרצו דרכים שאפשרו הגעת מכוניות, ומשם הדרך לגדילה משמעותית בתיירות הייתה קצרה.

כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת עסקי התיירות בשמורה (בתי מלון לדוגמה) פתחו את שעריהם במהלך כל השנה, ובשנות ה-90 כמות התיירים באזור חצתה את רף ה-5 מילון איש בשנה.

כמות כה גדולה של מטיילים החלה לגרום לאי יציבות אקולוגית בשמורה ולאיום ממשי על המשך קיומה של המערכת האקולוגית הרגישה באזור. באמצע שנות ה-90 רשות הפארקים הקנדית השכילה להיכנס לעובי הקורה ויזמה מחקר מעמיק (שנמשך שנתיים תמימות), ולאור ממצאיו הוחלט על החלת מדיניות אקולוגית חדשה כדי לשמר את הטבע והסביבה.

העיירה באנף הוקמה כבר ב-1885 על גדות נהר ה-Bow ומאז הקמתה היוותה את המרכז המסחרי והתרבותי של אזור השמורה. כיום אוכלוסיית העיירה באנף מונה כ-10 אלף איש (חלקם תושבי קבע וחלקם כאלו שמגיעים לאזור בעונות השיא למטרות עבודה).

מזג האוויר בשמורת באנף

מזג האוויר בבאנף משתנה מאוד מעונה לעונה. העונה המומלצת לטיול היא בחודשי הקיץ (יוני – ספטמבר). יולי הוא החודש החם ביותר עם ממוצע של 22 מעלות צלסיוס, וינואר הוא הקר ביותר (ממוצע של 15- מעלות. אאוץ').

במהלך חודשי הקיץ הימים ארוכים במיוחד, כך שבימי השיא בסוף חודש יוני השמש זורחת בשעה 5:30 ושוקעת רק ב-22:00. חשוב לקחת בחשבון שמזג האוויר משתנה מאוד במהלך היום ובין מיקום אחד למשנהו בתחומי הפארק.

היובש מאוד מקל על תחושת הקור, אך ההבדל בטמפרטורה בין היום והלילה משמעותי וחשוב להיערך תמיד בלבוש מתאים לגשם, רוח וצניחת טמפרטורות גם בימים שנראים קיציים במיוחד.


הסרטון צולם ע"י לונלי פלג המטייל הישראלי – יומנו של נווד

המלצות נוספות
  • Moraine Lake
  • Johnston Canyon
  • Larch Valley and Sentinel Pass
  • Banff Gondola

אחד האגמים המפורסמים והיפים ביותר ברוקיס. האגם מכיל מי קרחונים שהפשירו מההרים הסובבים אותו ומראהו צבוע הטורקיז הבוהק מרשים ביותר. הוא ממוקם במרחק נסיעה קצר מ-Lake Louise המרהיב בפני עצמו, בעמק המכונה "עמק עשר הפסגות" (Valley of the ten peaks), על שם הפסגות המחודדות שמזדקרות מעל האגם. שווה לערוך טיול רגלי במסלול לאורך המים (מסלול קל למדי), או לצאת לאחד ממסלולי ההליכה הקרביים יותר שעולים את הרכסים מעל האגם. ניתן גם להשכיר קאנו ולצאת לשייט קצר – חוויה מומלצת ביותר.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)