קלגרי

  • גודל טקסט A A

קצת רקע על קלגרי

קלגרי (Calgary) היא העיר הגדולה ביותר באלברטה שבקנדה ונכון לשנת 2017 מספר התושבים התקרב למיליון ורבע. קלגרי עצמה נוסדה כבר בשנת 1873 ובשנת 1884 קיבלה מעמד רשמי של עיר. בתחילת הדרך היוותה העיר מרכז חקלאי וכלכלי חשוב באזור ולאחר מציאת נפט בכמויות מסחריות במהלך אמצע המאה ה-20 התבסס מעמדה כמרכז תעשיית הנפט באזור. לאור תנודתיות גבוהה במחירי הנפט בשנות ה-80 של המאה הקודמת התפתחה כלכלת העיר באופן מגוון יותר ועם עליית מחירי הנפט בתחילת המאה ה-21 ועד היום העיר זוכה להתפתחות כלכלית מרשימה. אחד המאפיינים של העיר שאנחנו מתחברים אליו יותר הוא עצם העובדה שהעיר מוכרת גם בזכות היוזמות העירוניות לשמירת איכות הסביבה – הדוגמא המפורסמת ביותר היא מערכת הרכבת הקלה של העיר, אשר פועלת על אנרגיה מתחדשת בלבד.

מזג אוויר בקלגרי

החורפים בקלגרי קרים מאוד והטמפרטורות עלולות לצנוח אפילו מתחת למינוס 30 בימים הקרים ביותר של השנה (בממוצע כ-4 ימים כאלו בשנה). רוחות חמות ויבשות (יחסית, כמובן) הנקראות רוחות צ'ינוק (Chinook winds) המגיעות מעבר להרים עשויות להעלות את הטמפרטורה בפקטור של 20 עד 30 מעלות(!) תוך שעות ספורות בלבד. כך שיש לצפות למנעד די גבוה של טמפרטורות במהלך החורף. בקיץ, לעומת זאת, הטמפרטורה יכולה להגיע אף למעל 30 מעלות צלזיוס, אך לאור גובהה של העיר (1,042 מ' מעל פני הים) יש לצפות לצניחת הטמפרטורה בערבים.

אירוע השנה בעיר

בקלגרי מתקיים במהלך חודשי הקיץ פסטיבל ה-Stampede, הפנינג שנתי של אירועי רודיאו. הפסטיבל משלב תחרויות רכיבה שונות, מצעדים ססגוניים, קונצרטים (בעיקר של מוזיקת קאנטרי) ויריד שעשועים גדול בסגנון צפון-אמריקאי קלאסי. בערך 1.2 מיליון תיירים מגיעים להשתתף בחגיגה הזו מדי שנה וזהו, ללא ספק, האירוע המרכזי של השנה בעיר. אירועי הפסטיבל פרושים על פני חלקים גדולים בעיר, אך האתר המרכזי הוא ה-Stampede Park שנמצא בסמוך לדאונטאון של קלגרי. המופעים המרכזיים דורשים קניית כרטיסים מראש, כך שכדאי לבדוק מראש את האתר הרשמי של הפסטיבל כדי לראות אם יש משהו שמעניין אתכם.

הנקודה היהודית

אם חשוב לכם להצטייד באוכל כשר לפני היציאה לכיוון הרי הרוקי הקנדיים אז כדאי שתדעו שבאזור קלגרי יש סופרמרקט עם מחלקה שמוקדשת לאוכל כשר. הסופר נמצא קצת מחוץ לעיר, ומדובר בסיבובון קטן בדרך, אבל כמו שאומרים – אם אין ברירה, אז אין ברירה. שם המקום הוא Sobey’s Bridlewood – מרחק נסיעה של כ-40 דק' נסיעה דרומית ממרכז קלגרי. בנוסף, בעיר פועל בית חב"ד, אשר עשוי לסייע במענה על שאלות נוספות.

מטיילים עם ילדים?

Calaway Park שנפתח רשמית בשנת 1982 ולא חדל לפעול מאז, הוא פארק השעשועים הגדול מסוגו במערב קנדה. מתחם הפארק כולל מתקנים רבים, המתאימים לכל גיל ולכל רמת אדרנלין. מדי שנה נערכים בפארק ימים מרוכזים המוקדשים לנושאים שונים (גיבורי על, הגיבורים הקנדיים וכו') וכדאי להתעדכן באתר הפארק כדי להתאים את הביקור במועד שמתאים לכם. למרבה השמחה בצמוד לפארק יש מתחם המותאם לקראוונים, כך שאם אתם מטיילים עם קראוון ומתכננים להגיע לפארק, בהחלט שווה לשקול ללון במתחם הקראוונים של הפארק.

המלצות נוספות
  • Calgary Tower
  • Prince's Island Park
  • Calgary Zoo
  • Peace Bridge

ה"מגדל של קלגרי" ממוקם בדאונטאון ונישא לגובה של 525 רגל (כ-160 מ'). ניתן לטפס (במעלית….) אל ראש המבנה המרשים ולהנות ממראה פנורמי של העיר, ובימים יפים ניתן לראות ברקע את הרי הרוקי הקנדיים. הכניסה כוללת גם קבלת טאבלט עם מפה אינטראקטיבית של אתרים חשובים בעיר, כך שניתן ללמוד הרבה על העיר בקצב שלכם ומבלי להיות כרוך אחרי מדריך. במקום יש, כמובן, חנויות מזכרות הן בבסיס המגדל והן בקומת התצפית – שם ניתן גם למצוא מסעדה מסתובבת (שיהיה בתיאבון).

אם יש לכם פחד גבהים, או שסתם לא בא לכם לטפס לראש המגדל, אתם בהחלט יכולים להסתפק בצפייה במגדל בשעות שבין הדמדומים ועד לחצות הליל – בין השעות הללו המגדל מואר באמצעות אורות LED צבעוניים, לעיתים התאורה קבועה ולעיתים התאורה משתנה על לפי חגים מקומיים, אירועים המתרחשים בעיר, נבחרות ספורט מקומיות או קמפיינים להגברת מודעות מצד התושבים.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)