Moraine Lake, Banff National Park, AB

מערב קנדה - מידע כללי

  • גודל טקסט A A

מערב קנדה: כל מה שרצית לדעת ולא מצאת בגוגל

לפני הכל, כמה מילים על קנדה

קודם כל, לפני שאנחנו צוללים אל מערב קנדה, מן הראוי שנכתוב כמה מילים על קנדה עצמה – הידעתם? קנדה היא המדינה השנייה (!) בגודלה בעולם, אך אוכלוסייתה מונה רק כ-35 מיליון איש. היא גם המדינה הצפונית ביותר בצפון אמריקה ויש לה גבול יבשתי אחד בלבד מדרום ומצפון מערב (בגבולה עם אלסקה) המשותף לה ולארצות הברית.

עיר הבירה של קנדה היא אוטווה (Ottawa) והיא חברה בארגון המדינות המתועשות (G7). הכלכלה של קנדה נשענת על שפע של חומרי גלם טבעיים, אך במקביל הקנדים משכילים לייצר וליצא מוצרים רבים ומגוונים. מדובר על מדינה מודרנית ומפותחת מבחינה טכנולוגית ובמדדי השוואה רבים יוצא שזאת אחלה של מדינה לגור בה 🙂

מערב קנדה – קולומביה הבריטית, אלברטה והיוקון

קולומביה הבריטית (British Columbia) – קולומביה הבריטית היא הפרובינציה המערבית ביותר בקנדה ובשטחה נמצאת העיר ונקובר (שהיא העיר הגדולה ביותר בפרובינציה) והעיר ויקטוריה (שהיא בירתה של הפרובנציה). עד למאה ה-18 קולומביה הבריטית הייתה מיושבת על ידי אינדיאנים, אך מהמאה ה-18 החלו להתיישב באזור אירופאים רבים ובמהרה הפכו להיות הרוב השולט עד להפיכתה למושבה בריטית. כיום מתגוררים בקולומביה הבריטית סביב ה-4.5 מיליון איש (מיעוטם ממוצא אינדיאני).

אלברטה (Alberta) – באלברטה מתגוררים קצת יותר מ-4 מיליון איש ועיר הבירה שלה היא אדמונטון, בעוד שהעיר הגדולה ביותר בפרובינציה היא קלגרי. השם אלברטה נלקח משמה של בתה השישית של המלכה ויקטוריה (לואיז קרוליין אלברטה). כיום עיקר כלכלתה של הפרובינציה מתבססת על חקלאות ומשאבי טבע – אלברטה היא ספקית נפט גולמי וגז טבעי הגדולה בקנדה ובנוסף היא הספקית הגדולה בעולם של ביטומן (אספלט) מחולות זפת (תערובת של חול, חרסית וביטומן).

יוקון (Yukon) – טריטוריית יוקון (Yukon Territory) או כפי שכולם אוהבים לקרוא לה – "היוקון" – נמצאת בקצה הצפון-מערבי של קנדה ובשטחה מתגוררים "רק" כ-37 אלף איש. בירתה של הטריטוריה היא העיר וייטהורס והיא גם העיר הגדולה ביותר (גרים בה למעלה משני שלישים מהאוכלוסייה הכוללת. בעבר הכלכלה של היוקון התבססה על תעשיית המכרות (עופרת, אבץ, כסף, זהב ואסבסט) כמעט באופן מוחלט, הרי שהיום היא גם נשענת על ייצור מוצרי צריכה (ביגוד, רהיטים ומלאכות יד) וייצור חשמל באמצעות מים.

מפה גיאופוליטית של קנדה
התמונה לקוחה מתוך wikimedia.org.

גיאוגרפיה

קולומביה הבריטית – אזור קולומביה הבריטית נמצא בתווך שבין האוקיינוס השקט ממערב והרי הרוקי ממזרח, המפרידים בינה ובין אלברטה. בצפון-מערב הפרובינציה יש גבול משותף בינה ובין אלסקה. הגבול הצפוני משותף עם היוקון והגבול הדרומי עם ארה"ב. שטחה של קולומביה הבריטית הוא כ-944,735 קמ"ר (לשם השוואה שטחה של ישראל הוא 20,770 קמ"ר, כלומר ישראל נכנסת כ-45 פעמים בתוך שטחה של קולומביה הבריטית!). עוד נתון מעניין הוא העובדה כי כ-75% משטחה של קולומביה הבריטית מאופיין בטופוגרפיה הררית בעוד שקו החוף שלה הוא ברובו סלעי ולאורכו שורה ארוכה של פיורדים עמוקים וארוכים.

אלברטה – שטחה של אלברטה הוא 661,190 קמ"ר ובתחומה ניתן למצוא נהרות ואגמים רבים (למעט בחלקה הדרומי יותר). האגמים הגדולים בפרובינציה הם אגם קלייר (1436 קמ"ר), ימת העבדים הקטנה (1,550 קמ"ר) וחלקה המערבי של ימת אתבסקה (7898 קמ"ר). אלברטה "כלואה" בין קולומביה הבריטית ממערב, ססקצ'ואן במזרח, טריטוריות הצפון-מערביות בצפון וארה"ב בדרום.

היוקון – לאור הכמות המצומצמת של תושביה, מרבית משטח הטריטוריה מאופיין במרחבים פתוחים ופראיים. פריט טריוויה מעניין – הר לוגאן (שגובהו 5,959 מטרים) נמצא בדרום-מערב היוקון ומהווה את הנקודה הגבוהה ביותר בקנדה.

אקלים על קצה המזלג

* קחו בחשבון שהאקלים בשטחים כל כך גדולים משתנה מקצה לקצה והפירוט פה למטה הוא כוללני למדי. לפיכך, חשוב תמיד להתעדכן בנוגע לתחזית מזג האוויר במקום אליו אתם מתכננים להגיע באופן מדויק יותר.

קולומביה הבריטית – הטמפרטורה הממוצעת בשיא החורף (חודש ינואר) בקולומביה הבריטית עומדת על 0 מעלות צלזיוס. לא קפוא לאללה, אבל גם לא חם במיוחד. חודשי הקיץ מביאים איתם ימים חמימים למדי והמרחבים הפנימיים של הפרובינציה זוכים לימים עם טמפרטורה הגבוהה מ-20 מעלות צלזיוס (במהלך יולי, שיא הקיץ). בשאר האזורים הטמפרטורה הממוצעת בשיא הקיץ עומדת על כ-15 מעלות צלזיוס.

אלברטה – החורף באלברטה הוא קר! הטמפרטורה הממוצעת של החורף באלברטה היא מינוס 10 מעלות צלזיוס בחלקו הדרומי של הפרובינציה ומינוס 24 מעלות צלזיוס באזור הצפון הפרובינציה. הטמפרטורות בקיץ נחשבות לטמפרטורות נוחות בהרבה – הטמפרטורות הממוצעות נעות בין 13 מעלות צזליוס בהרי הרוקי ל-18 מעלות צלזיוס בערבות הדרומיות. וסתם כדי שיהיה מעניין קצת, מומלץ לדעת שבחודשי הקיץ של אלברטה ייתכן ויתקפו אתכם סופות טורנדו וכן סופות רעמים.

היוקון – האקלים ביוקון מסווג כארקטי ותת-ארקטי, כלומר אקלים יבש מאוד עם חורפים קרים. לעומת זאת הקיץ ביוקון חם דיו כדי לאפשר גידולי ירקות ותבואה.

פארקים לאומיים בולטים

קולומביה הבריטיתהפארק הלאומי קוטנאי (Kootenay National Park), הפארק הלאומי יוהו (Yoho National Park) והפארק הלאומי פסיפיק רים (Pacific Rim National Park).

אלברטההפארק הלאומי באנף (Banff National Park) והפארק הלאומי ג'ספר (Jasper National Park).

היוקון – הפארק והשמורה הלאומיים קלואן (Kluane National Park Reserve), הפארק הלאומי איוואוויק (Ivvavik National Park) והפארק הלאומי וונטוט (Vuntut National Park).


אגם פייטו (Peyto Lake) בשמורת באנף

טיול למערב קנדה

אז החלטתם שמערב קנדה יושב עליכם בול וכל מה שאתם רוצים עכשיו זה להבין איך מתקדמים? מוזמנים להקליק כאן למידע נוסף על הטיולים שלנו – טיול מאורגן, טיול בנהיגה עצמית, מסלול טיול עצמאי משולב למערב קנדה ואלסקה.

יש לכם עוד שאלות על טיול במערב קנדה?

כמובן שנשמח לשמוע מכם ולענות כל שאלותיכם. לחצו כאן ושלחו לנו הודעה קצרה או שלחלופין פשוט תחייגו 072-3971592 (לא באחת עשרה בלילה, כן?), מבטיחים לענות 🙂