רנגל-סט. אליאס, אלסקה

  • גודל טקסט A A

רנגל-סט. אליאס, אלסקה

שמורת רנגל-סט. אליאס היא למעשה הגרסה הפרועה (והמורחבת) של שמורת דנאלי. הפארק מכסה שטח של 53 אלף קמ"ר, יותר מפי שניים משטח מדינת ישראל (כולל מזרח ירושלים), כשרוב השטח הוא ערבוביה של רכסי הרים, קרחונים ונהרות.

יש כאן למעשה מפגש של כמה שרשראות הרים: הרכס הגעשי של הרי הרנגל מצפון, הרכס החופי של הרי סט. אליאס מדרום, ורכס הצ'וגאץ' ממערב. למי שסופר בבית, אלו שלושה רכסים גדולים ובהתאם, בשמורה נמצאות 16 מ-20 הפסגות הגבוהות ביותר בצפון אמריקה. למרבה המזל, הרשויות האמריקאיות הסתפקו בשם רנגל-סט. אליאס ולא הוסיפו את הצ'וגאץ' לשם הארוך-גם-ככה של השמורה.

מקארת'י – בסיס הפעילות בשמורה

בסיס הפעילות העיקרי באזור הוא עיירה קטנטנה בשם מקארת'י שנמצאת בלב הפארק. מקארת'י התפתחה לצידם של מכרות הנחושת של קניקוט אשר פעלו בתחילת המאה ה-20. המכרות ננטשו בתחילת שנות ה-30, אך העיירה ממשיכה להתקיים.

למרות צמיחה מסויימת בתיירות בשנים האחרונות, מקארת'י עדיין נחשבת ליעד תיירותי לא מפותח עקב הנגישות הקשה למקום. כתוצאה, העיירה משמרת את אופיה הייחודי והביקור מזכיר עיירות מימי המערב הפרוע. במהלך החורף מתגוררים כאן מעט מאוד תושבים ("20 נפשות כולל כלבים", לפי הגירסה הבלתי רשמית), אבל בקיץ מגיעים די הרבה עובדים זמניים של חברות הטיולים, והמספר עולה לסביבות ה-150 איש או אולי קצת יותר.

איך מגיעים לשם?

מקארת'י מקושרת לעולם החיצון בדרך עפר שנקראת McCarthy Highway, שנבנתה על תוואי מסילת הרכבת שהובילה בזמנו את עופרות הנחושת ממכרות קניקוט. רק בעיה אחת קטנה: כשבנו את הדרך, לא פירקו עד הסוף את המסילה.

המשמעות היא שמדי פעם, בעיקר אחרי גשמים חזקים, יש בדרך לא רק בורות ומהמורות (כמו בכל דרך עפר באלסקה) אלא גם קרשים בני 100 שנה שעשויים לבצבץ מהאדמה. שלא במקרה, השלט הראשון שרואים כשמגיעים למקארת'י הוא של הפנצ'ריה המקומית.

חברות השכרת הרכבים לא מתות על הסידור הזה, וברוב חוזי ההשכרה מצוין בפירוש שאין לנהוג עם הרכב השכור על הדרך למקארת'י (לפרטים נוספים בנושאי תחבורה, ביטוחים ודרכי עפר באלסקה ר' גם כאן). הפתרון הוא להגיע למקארת'י בטיסה במטוס קל, ואם רוצים בכל זאת להגיע בנסיעה אפשר גם לקחת שאטל (רכב מסחרי שעושה את הדרך פעם ביום).


הסרטון צולם ע"י לונלי פלג המטייל הישראלי – יומנו של נווד

פעילויות בשמורה וסמוך לה

ממקארת'י ניתן לצאת לסיורים במכרות קניקוט הסמוכים, לטיולים מודרכים על קרחון Root, לטיסות נוף מעל הפארק או לטיולים עצמאיים. רובה המוחלט של השמורה פראי לחלוטין ואינו מתויר בכל דרך שהיא, מה שהופך אותה לגן עדן לטרקים ולטיולי רפטינג ארוכים. הטרקים מתחילים בדר"כ בהקפצה עם מטוס קל והנחתה בלב הפארק, כשנקודת האיסוף וזמן המפגש בסיום הטרק נקבעים מראש עם חברת התעופה (טיפ חינם: לא כדאי לאחר לאיסוף, זאת עלולה להיות דרך ארוכה ברגל).

בשורה התחתונה, ביקור כאן עשוי להיות אתגר לוגיסטי ולעשות קצת כאב ראש בשלב התכנון, אבל העיירה עצמה וכמובן גם הפארק שמסביבה הם מהדברים היותר מיוחדים שיש לראות באלסקה. שווה את המאמץ.

ואם לא הבנתם עד עכשיו למה להגיע לכאן, אז הנה הסבר יותר טוב. תהנו:

המלצות נוספות
  • Wrangell Mt. Air
  • Bonanza Mine Trail
  • ה-Mccarthy Highway
  • Nabesna Road

חברת התעופה הראשית של האזור. מציעים שלוש טיסות ביום בין צ'יטינה למקארת'י, וכן מגוון אדיר של טיסות נוף יפהפיות מעל השמורה עצמה.

אזהרה: אם אתם עוברים דרך המשרד שלהם, יבוא אליכם כלב רועים אוסטרלי חמוד ויבקש ממכם בצורה חמודה ומנומסת לזרוק לו את הכדור. אל תתפתו, כי הוא לא ירפה ממכם במשך כל זמן השהייה בעיירה.

(סתם, הוא אחלה כלב. אנחנו סתם משמיצים.)

Wrangell Mt. Air

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)