קינאי פיורדס, אלסקה

  • גודל טקסט A A

שמורת קינאי פיורדס, אלסקה

קינאי פיורדס, שמורה חופית שנמצאת מערבית לסוארד, היא למעשה התשובה של דרום מרכז אלסקה לגליישר ביי. רשימת האטרקציות כוללת פיורדים עמוקים ותלולים עם קרחונים שמתנפצים לתוך המים, כמות גדולה של בעלי חיים ימיים (לוויתנים, לוויתני אורקה, אריות ים, כלבי ים, ומגוון גדול של ציפורים) וגם בעלי חיים יבשתיים (בעיקר דובים) לאורך החופים.

(למי שלא מכיר, דרך אגב, המילה "פיורד" מתייחסת למפרץ עמוק בעל צורה מוארכת שתחום ע"י הרים תלולים משני הצדדים. פיורדים הם למעשה עמקים שנוצרו ע"י גלישת קרחונים לכיוון הים; ככל שהקרחון נסוג העמק הולך ומתמלא במי ים, עד שבסופו של דבר הוא הופך למפרץ צר וארוך. ואז אפשר לקרוא לו פיורד.)

איך מגיעים לשמורה?

בסוארד יש כמה חברות שמציעות מספר נתיבי שייט לביקור בשמורה. השיוטים הקצרים יותר מתרכזים במפרץ Resurrection, כלומר המפרץ שלחופו יושבת סוארד עצמה. אלו יהיו בדר"כ סיורים קצרים של שעתיים – שלוש ולא יותר. סיורים ארוכים יותר, בדר"כ בין 6-8 שעות, יוצאים ממפרץ Resurrection אל המים הפתוחים ומשם מערבה אל הפיורד המקביל, Aialik Bay.

אנחנו חושבים שזה בהחלט מספק, אבל אם אתם ממש בעניין, אז יש גם שיוטים למפרץ רחוק יותר שנקרא Northwestrn Fjord (תשע שעות). כמובן שככל שהשיט ארוך יותר יש יותר סיכוי לפגוש לווייתנים ובעלי חיים אחרים, אבל גם בשיוטים של ה-6-8 שעות יש סיכויי צפיה טובים מאוד. כמעט כל השיוטים מציעים גם ארוחת צהריים שכלולה במחיר הכרטיס, ויש שיוטים שאפילו עוצרים בדרך בחזרה לסוארד באי שנקרא Fox Island בשביל ארוחת ערב של דגי סלמון על האש.

גלים וביטולים

הקטע שבו עוברים בין Resurrection Bay לבין Aialik Bay או Northwestern Fjord הוא כאמור קטע של מים פתוחים, ועלול להיות קצת גלי. חברות השייט בקינאי פיורדס נזהרות שלא להוציא שיוטים בימים של גלים גבוהים מדי (קורה כמה פעמים בכל קיץ), אבל הניסיון מראה שהם בהחלט הוגנים ובמקרה של ביטול פשוט מקבלים כסף מזומן בחזרה. בכל מקרה, אם אתם רגישים לגלים, אפשר לקנות לפני היציאה טבליות או צמידים נגד מחלת ים – רעיון טוב במיוחד אם יש איתכם ילדים.


הסרטון צולם ע"י לונלי פלג המטייל הישראלי – יומנו של נווד

המלצות נוספות
  • טיולי קיאקים
  • קרחון Exit
  • Kenai Fjords Glacier Lodge
  • Kenai Fjords Tours

כמו בגליישר ביי, גם כאן יש אפשרות לצאת לטיולי קיאקים וגם כאן זו אפשרות טובה מאוד למי שיש לו את הזמן ואת האנרגיה. אפשר לעשות טיולים בקיאק שיוצאים מסוארד עצמה, או לקחת הקפצה עם סירה ולהגיע למקומות שווים קצת יותר (ליד קרחונים, בנופים מיוחדים וכו'). אחד המקומות האיכותיים ביותר לטיולי קיאקים נקרא Pedersen Lagoon, אגם קרחוני שנמצא בחוף המערבי של מפרץ Aialik. ההגעה לכאן דורשת הקפצה עם סירה (שכמובן עולה לא מעט), אבל המקום בהחלט שווה את ההשקעה.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)