קטמאי, אלסקה

  • גודל טקסט A A

שמורת קטמאי, אלסקה

שמורת קטמאי נמצאת בדרום מערב אלסקה, באזור געשי פעיל. עד כדי כך פעיל, שבשנת 1912 התרחשה כאן ההתפרצות הגעשית הגדולה ביותר במאה ה-20. ההתפרצות שיחררה כמויות אדירות של אפר לאטמוספירה, וקברה עמק שלם שנמצא ליד פתחו של הר הגעש תחת מאות מטרים של אפר וולקני.

חמש שנים מאוחר יותר, ה-National Geographic Society (שהיתה אז בחיתוליה) הוציאה משלחת מיוחדת כדי לחקור את המקום. החוקרים נדהמו לגלות את העמק שנראה קצת כמו ציור של סלבדור דאלי – מדבר של אפר, עם סילוני קיטור מבצבצים בכל מקום. הם העניקו לו את השם היצירתי Valley of 10,000 Smokes, וזמן קצר לאחר מכן האזור כולו הוכרז כשמורת טבע לאומית.

כיום סילוני הקיטור כבר לא פעילים ונשאר רק האפר הוולקני, אבל המקום עדיין מרשים ביותר. מומלץ במיוחד לצאת כאן לטרקים (טרקים וטיולי שטח) רגליים – השילוב בין הנוף הצחיח של העמק לבין הפסגות המושלגות שמסביבו הוא משהו שלא ניתן לראות בשום מקום אחר באלסקה. השנים עברו, וככל שחלף הזמן הסתבר שהעמק הוא לא האטרקציה היחידה באזור….

סלמונים, דובים ומפלי ברוקס

בכל קיץ מגיעות לנחלים של השמורה להקות ענק של דגי סלמון, שמושכות אליהן את הדובים מכל האזור. דובים באלסקה בדר"כ לא נוטים להתרועע אחד עם השני, אבל כשיש כל כך הרבה אוכל לכולם אז למה לא, והתוצאה היא שבמקומות רבים בשמורה נוצרים במהלך עונת הרבייה של הסלמונים ריכוזים של עשרות דובים לאורך שפכי הנהרות.

המקום המפורסם מכולם לצפייה בדובים הוא מפל בשם Brooks Falls שנמצא במרכז השמורה, ושם גם צולם חלק גדול מהתמונות והסרטים שאנחנו רואים בנשיונל ג'אוגרפיק המתארים את הסלמונים מזנקים במעלה המפלים לתוך הפה הפתוח של הדובים.

עם השנים האזור התפתח וכיום יש שם קומפלקס מסודר בשם Brooks Camp, שכולל לודג', תחנת ריינג'רים, מסלולי הליכה ומרפסות לצפיה בדובים. בשעות הבוקר יוצא מכאן אוטובוס ל-Valley of 10,000 Smokes, אבל מכיוון שרוב המבקרים מגיעים למשך מספר שעות בלבד, רק חלק קטן מהם מספיק לשלב גם את הביקור בעמק (לעוד מידע על צפייה בדובים באלסקה).

אז מתי הכי כדאי?

דגי הסלמון באלסקה לא תמיד עקביים בתאריכי ההגעה שלהם, ולכן אי אפשר לדעת בדיוק איפה יהיו ריכוזי הדובים באלסקה בכל עונה. אם צריך להכליל, בדר"כ בתחילת העונה (יוני) הדובים מתרכזים בדר"כ לאורך קו החוף של השמורה, שם הם ניזונים מעשבים ומתעסקים בעיקר בחיזור, ביחסי אישות ובמלחמות אגו.

להקות הסלמונים הראשונות בדר"כ מגיעות בחצי הראשון של יולי (העונה המומלצת לבקר במפלי ברוקס), כשלקראת סוף החודש כמויות הדגים בנחל יורדות והדובים עוברים לאתרים אחרים בשמורה. בסוף אוגוסט – תחילת ספטמבר הדובים חוזרים לאזור ה-Brooks Camp, אם כי פחות במפלים עצמם ויותר לאורך החוף.

מכיוון שאין ציד בשמורה, ומכיוון שהריינג'רים מוודאים (וחוזרים ומוודאים) שהמבקרים לא מנסים לעשות שטויות כמו האכלת דובים או ליטוף גורים, הדובים למדו לאורך השנים שאין סיבה להתייחס לאנשים שמסביבם. ההגעה לקטמאי דורשת טיסה ארוכה יחסית ולכן היא לא זולה, אבל אם אתם רוצים להגיע לאלסקה בשביל לראות בעלי חיים בכלל ולצפות בדובים בפרט, אל תחשבו פעמיים.

אין הרבה מקומות בעולם שבהם תוכלו לעמוד במרחק של כמה מטרים מקבוצה של דובים חומים, ועוד להרגיש בנוח עם זה.

המלצות נוספות
  • הנחיות להתנהגות ליד דובים
  • Katmailand
  • איפה הדובים?
  • Katmai Webcams

קישור לאתר הפארק, המציע הסברים על התנהגות רצויה (ולא-רצויה) בקרבת דובים.

מומלץ בחום לכל מי שמתכוון להגיע לקטמאי, וגם למי שסתם רוצה להיות מוכן לקראת מפגש עם דובים, לכל מקרה שלא יבוא.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)