שמורת גליישר ביי

  • גודל טקסט A A

שמורת טבע גליישר ביי

גליישר ביי היא שמורה שבנויה סביב פיורד ארוך בעל שתי זרועות, מזרחית ומערבית. עד לפני כ-200 שנה כל העסק הזה היה קרחון אחד גדול, אבל מאז דברים קצת השתנו, הקרח נסוג במהירות וחשף מפרץ עמוק עם הרים תלולים משני הצדדים. האטרקציות העיקריות בשמורה הם כמובן הקרחונים שנשפכים מכל כיוון, הפסגות הגבוהות משני צידי המפרץ ובעלי החיים הימיים – ובעיקר הלוויתנים – שמעבירים כאן את הקיץ.

מבחינה תיירותית, גליישר ביי היא מעין שילוב בלתי אפשרי: מצד אחד עוברים כאן מאות אלפי מבקרים בכל קיץ, מצד שני – כמעט כל המבקרים מגיעים על גבי אניות הקרוז לאלסקה הענקיות, והשמורה עצמה פראית ובלתי מפותחת לחלוטין. כל השירותים של השמורה מרוכזים בעיירה קטנטנה בשם גוסטבוס שנמצאת בפתח המפרץ, ומעבר לכאן אין שבילי הליכה, אין אתרי קמפינג מוסדרים, אין כבישים ואין מגרשי חניה. הכל טבע נטו.

איך מטיילים בגליישר ביי

יש כמה דרכים לראות את גליישר ביי. האחת היא כמובן באניית קרוז, מה שאומר שנכנסים עם האניה בשעות הבוקר ויוצאים אחר מספר שעות. האניה עוצרת מול אחד הקרחונים לצילומים, וממשיכים הלאה אל התחנה הבאה.

האפשרות השניה היא להגיע לגוסטבוס בטיול עצמאי, ולצאת לשייט של יום בשמורה. במקרה כזה, השייט יהיה על אניה קטנה הרבה יותר (בערך 100 איש), מה שמאפשר לראות את הסביבה בגובה העיניים, ולא מגובה של 10 קומות. השייט מופעל ע"י הלודג' המקומי (Glacier Bay Lodge), שנמצא כ-10 מייל מחוץ לגוסטבוס, במקום שנקרא Bartlett Cove. השייט יוצא בשעות הבוקר המוקדמות מהלודג', ומסתיים בשעות אחה"צ. מעבר להבדלי הגודל בין הספינות, הטיול העצמאי מאפשר גם לראות את גוסטבוס, שהיא אמנם מקום קטן אבל גם חמוד וידידותי מאוד.

טיול ארוך בקיאק

הדרך הנוספת לראות את השמורה היא בטיול קצת קרבי יותר. על טיולים ברגל אין ממש מה לדבר מכיוון שהטופוגרפיה של הפארק די בלתי אפשרית, אבל אם אתם בעניין, גליישר ביי היא אתר מושלם לטיול ארוך בקיאק באלסקה.

הקיאקים הם כלי שייט שקט, יציב וקל להפעלה, וטיול לאורך קו החוף מאפשר לראות גם את הנופים, גם את בעלי החיים היבשתיים, ואם יש מזל אז גם את בעלי החיים הימיים – אפשר רק לדמיין איך זה מרגיש לחתור בקיאק ולהיתקל בלוויתנים מקרוב. ואם זה לא מספיק, המפרץ הסגור גורם לכך שברוב הזמן המים בשמורה שקטים מאוד והתנאים לחתירה בקיאק הם אידאליים.

המלצות נוספות
  • צפייה בלוויתנים ב-Point Adolphus
  • ארוחת ערב ב-Gustavus Inn
  • Bartlett Cove
  • טיסות מג'ונו לגוסטבוס

אחד המקומות הטובים ביותר באלסקה לצפייה בלוויתנים הוא Point Adolphus, חוף מסולע שנמצא במרחק של כ-20 דק' שייט מגוסטבוס. במקום יש ריכוז גדול מאוד של לווייתנים, ומכיוון שמדובר על שטח שנמצא מחוץ לגבולות השמורה, הספינות שיוצאות לאזור יכולות להתקרב ללוויתנים ללא המגבלות שמוטלות עליהן בתוך השמורה עצמה. בנוסף, זהו לא אזור שאליו מגיעים הקרוזים הגדולים ולכן יש מעט חברות שפועלות כאן ורוב הסיכויים הם שתהיו כאן לבד יחסית. להרפתקנים, ניתן לעשות סיורים באזור גם באמצעות קיאקים.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)