פיירבנקס

  • גודל טקסט A A

פיירבנקס

פיירבנקס היא העיר הגדולה של החלק הפנימי של אלסקה, מה שמכונה ה-"interior". האוכלוסיה מונה בסביבות ה-90 אלף איש, מתוכם כ-30 אלף בעיר עצמה והשאר מפוזרים בבקתות ביערות שמסביב. האמת היא שזה לא מדויק, מכיוון שגם חלק גדול מתושבי העיר עצמה גרים בבקתות ביערות, רק שבמקרה שלהם היערות האלו הם בתוך העיר עצמה (בלי צחוק, חלק גדול מהשכונות הן בתוך יערות שנמצאים בשטח העיר, וחלק גדול מהבקתות לא מחוברות לחשמל או למים).

טופוגרפיה

מבחינה טופוגרפית העיר עצמה ממוקמת בעמק Tanana, כאשר מצפון לה משתרעת שרשרת של גבעות שצומחות בהדרגה לגובה עד לנקודה בה הן נושקות לרכס ההרים הלבנים (White Mountains Range) ונהר יוקון. הגבול הדרומי של העיר הוא נהר הטנאנה (Tanana River), ומדרום לו נמצא אזור ביצות (Tanana Flats), המשתרע על פני יותר מ-160 ק"מ, עד שהוא מגיע לרכס ההרים הקרוי "רכס אלסקה" (Alaska Range). בימים יפים ובהירים ניתן לראות את הרכס עצמו מפיירבנקס. ממזרח וממערב חובקים את העיר עמקים נמוכים, המופרדים על ידי רכסים של גבעות בגובה של עד 910 מטר מעל פני הים.

עיר אוניברסיטאית

השוס העיקרי בפיירבנקס הוא האוניברסיטה המקומית (University of Alaska Fairbanks, או בקיצור UAF), קמפוס אקדמי עתיר הישגים, בעיקר בכל מה שקשור למדעי הטבע. האוניברסיטה היא מהמובילות בעולם בתחום המחקר הפיזיקלי של הזוהר הצפוני, והוציאה מתוכה חוקרים מובילים בנושאים כמו שינויי אקלים ואקולוגיה. מעבר לאוניברסיטה, העיר עצמה לא ממש מעניינת ופרט לעובדה שניתן למצוא בה חנויות ומרכזים מסחריים היא לא מציעה הרבה.

פעילויות בפיירבנקס

יש מגוון די מצומצם של פעילויות תיירותיות מדי, כגון שייט בספינת קיטור על הנהר "א-לה תקופת הבהלה לזהב", סיור במכרה זהב מקומי או חיפוש זהב באחד האתרים המוסדרים בקרבת העיר.

כשמתרחקים קצת מהעיר עצמה יש כבר יותר דברים מעניינים, אם כי לטעמנו הנוף לא ממש משתווה למה שאפשר לראות דרומה מכאן, באזור רכס ה-Alaska Range ולאורך החופים.

המלצות נוספות
  • מוזיאון המכוניות העתיקות
  • טיול עם איילים
  • מרכז תרבות ומבקרים (חינמי!)
  • מוזיאון הקרח בפיירבנקס

אם אתם חובבי רכב אנחנו ממליצים על מוזיאון המכוניות העתיקות (Fountainhead Antique Auto Museum) בפיירבנקס. המקום מציג דגמי מכוניות מסוף המאה ה-19 ועד לשנות ה-40 של המאה ה-20. במהלך עונת הקיץ המקום פתוח כל השבוע (יש להתעדכן בשעות הפתיחה באתר) ובחורף רק יומיים בשבוע (ראשון ורביעי).

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)