סוארד

  • גודל טקסט A A

סוארד

סוארד היא עיירה קטנה וחמודה (באזור ה-2,900 תושבים נכון לשנת 2017, אבל המספר האמיתי תלוי בעונה ואת מי שואלים) שיושבת בחוף הדרום מזרחי של חצי האי קינאי, בערך שעתיים וחצי של נהיגה דרומית לאנקורג'. העיירה יושבת על חופו של פיורד עמוק בשם Resurrection Bay, כשהפסגות הגבוהות של רכס הצ'וגאץ' סוגרות עליה משני הכיוונים.

במשך שנים סוארד היתה יעדם הסופי של הקרוזים לאלסקה מוונקובר, והעיירה היתה נשטפת בגלים-גלים של תיירים במשך כל הקיץ. לפני כמה שנים העבירו חלק מחברות השייט לאלסקה את הפעילות שלהן מסוארד לוויטייר, והיום כמות הקרוזים שמגיעה לעיר פחותה בהרבה. המקום עדיין פופולרי מאוד בקרב תושבי אלסקה, והרבה חבר'ה מאנקורג' והסביבה באים לכאן בשביל להעביר את סופי השבוע במהלך הקיץ.

היסטוריה ומידע כללי

מקור השם סוארד בא משמו של מזכיר המדינה האמריקאי, וויליאם סוארד, אשר היה זה שאחראי על רכישתה של אלסקה מהרוסים בשנת 1867 – אלסקה נרכשה בסכום כולל של 7.2 מיליון דולר (שמתרגמים לכ-106 מיליון דולר נכון לשנת 2016), מה שהתברר בהמשך כמחיר מציאה לאור מרבצי הנפט הגדולים שנמצאו בשטחה.

כיום, כלכלת העיר נשענת בעיקר על דיג ותיירות עונתית – מה שאומר שמרבית העסקים (בתי מלון, מסעדות וכו') בעיר פותחים את שעריהם רק באזור אמצע מאי ונסגרים בתום העונה לקראת אמצע ספטמבר. אגב, הנמל בסוארד נחשב לאחד מהמובילים בענף הדיג בארה"ב ועל פי הדו"חות הרשמיים, נכון לשנת 2016 נפרקו בנמל בסוארד דגים במשקל כולל של כ-13,500 טון ובשווי כולל של כ-42 מיליון דולר!

אקלים

למרות שהאקלים בסוארד מוגדר כאקלים סאב-ארקטי, הרי שבפועל יש באזור אקלים נוח יחסית בהשוואה לשאר המדינה. זאת בזכות השפעתו של מפרץ אלסקה (Gulf of Alaska) על משטר הרוחות ומנעד הטמפרטורה באזור.

איך מגיעים

אפשר להגיע לסוארד בנהיגה או ברכבת – יש כביש מהיר ומסילת רכבת המחברים בין סוארד ואנקורג' (וגם אל יעדים אחרים באלסקה) – וכמובן שגם דרך הים על גבי אוניות הקרוז שעוד מגיעות לאזור. ואם כבר בתחבורנה עסקינן, הרי שסוארד היא עיר ידידותית מאוד לרוכבי אופניים ומציעה שביל אופניים מוסדר מהמרכז העירוני דרך אזור הטיילת והנמל ועד לצד הכביש המהיר (עד לנקודת ה-4.5 מייל). לא חובה להביא איתכם אופניים כיוון שניתן לשכור זוג בעיר ולטייל עצמאית, או לחלופין להצטרף לטיולי אופניים מודרכים המתקיימים במהלך עונת הקיץ.

 

המלצות נוספות
  • Harding Icefield Trail
  • Sealife Center
  • Mt. Marathon Run
  • טיפ מהמקומיים

צמוד לעיירה נמצא קרחון Exit, שהוא למעשה שלוחה של שדה קרח רחב בשם Harding Icefield. הקרחון הוא יעד פופולרי והרבה מטיילים מבקרים באזור הקצה התחתון שלו, אבל רק חלק קטן מטפסים במעלה השביל שהולך במקביל לקרחון. השביל מאתגר למדי וגם די ארוך (בערך 4 שעות עד למעלה, ועוד שעתיים לפחות בחזרה למטה), אבל הנופים (ביום בהיר, כן?) בהחלט מצדיקים את המאמץ. השיא הוא בקצה העליון של השביל, שמגיע לנקודת תצפית שצופה על שדה הקרח עצמו – סוג של נוף שאפילו באלסקה לא רואים לעתים קרובות מדי.

Harding Icefield

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)