טלקיטנה

  • גודל טקסט A A

כמה קטן זה קטן?

טלקיטנה (Talkeetna) היא עיירה קטנה (ויש שיגידו חמודה) הממוקמת על מפגש של שלושה נהרות – נהר הטלקיטנה, נהר הסוסיטנה ונהר הצ'וליטנה.

כשאנחנו אומרים שטלקיטנה היא עיירה קטנה, אנחנו באמת מתכוונים שהיא קטנה – נכון למפקד האוכלוסין לשנת 2010 היו בעיירה 876 תושבים, וסביר להניח שלא הרבה השתנה בעשור שחלף מאז.

אז והיום

טלקיטנה הוקמה בשנת 1916 כפועל יוצא מהצורך להקים נקודה שתשמש כמרכז ממנו ינוהלו ענייני בניית מסילות הרכבת של אלסקה באזור. מיד אח"כ הוקם בעיירה סניף דואר ובתי עסק קטנים צצו גם הם.

כיום הכלכלה המקומית נשענת ברובה על עסקי התיירות השונים הכוללים טיסות נוף במטוסים קלים או במסוקים (אנחנו ממליצים על הטיסה במטוס קל שגם נוחתת על הקרחון ממנו יוצאות משלחות הטיפוס על ההר), רכיבה על אופני הרים, טיולים רגליים באזור, דיג סלמון וציד.

בנוסף, בעיירה ממוקם המרכז למטפסים של פארק דנאלי (Denali National Park Mountaineering Office), ובמהלך כל עונה מגיעים לעיירה כ-1,200 איש המעורבים בצורה זו או אחרת בניסיונות טיפוס וכיבוש פסגת הר הדנאלי.

חתול כראש עיר

באופן רשמי העיירה מוגדרת כ"מחוז היסטורי" ולפיכך לא ממונה לה ראש עיר. זה כמובן לא מנע מתושבי העיירה לבחור בשנת 1997 בחתול בשם סטאבס (Stubbs) לראשות העיר, כאשר האגדה מספרת כי החתול נבחר לאחר שהתושבים מחו על כך שאינם מרוצים מאף אחד מהמועמדים האחרים לתפקיד. לאחר "כהונה" ארוכה של 20 שנה, הלך סטאבס לעולמו בשנת 2017.

Mayor Stubbs
– החתול סטאבס בעוד יום במשרד

המלצות נוספות
  • תצפית לדנאלי
  • המוזיאון בטלקיטנה
  • אוכל באווירה מקומית
  • פיקניק עירוני

במידה ומזג האוויר טוב, מומלץ ללכת במורד הרחוב הראשי עד סופו – שם תמצאו גישה נוחה מאוד לנהר הטלקיטנה ובימים בהירים יש מכאן תצפית מצוינת על הדנאלי.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)