וויטייר

  • גודל טקסט A A

פה גרים בכיף

וויטייר (Whittier) היא עיירה קטנה וקצת משונה בנוף האורבני אליו אנחנו רגילים – במהלך מלחמת העולם השנייה הקים הצבא האמריקאי במקום מתחם צבאי אשר שימש במשך כמה שנים כנקודת הכניסה של חיילי ארה"ב אל תוך שטחה של אלסקה.

בתחילת שנות ה-50 (1952 אם נרצה לדייק) נבנו גם שני הבניינים הגבוהים החולשים כיום על העיירה (אי אפשר לפספס אותם). לאחר שהצבא נטש את המתחם כולו אחד מהבניינים ננטש לחלוטין, ואילו הבניין השני משמש עד היום כבניין מגורים עבור רוב תושבי העיירה (בערך 200).

בבניין ניתן למצוא את כל השירותים להם זקוקים התושבים כדי לנהל את חייהם – סופרמרקט, בית ספר, גן ילדים וכדומה. כל שאר הבניינים האחרים הפזורים בשטחי העיירה משמשים לפעילות מסחרית/תפעולית.

רעידת האדמה של 1964

בשנת 1964 רעדה האדמה בעוצמה של 9.2 בסולם ריכטר – רעידת האדמה החזקה ביותר בארה"ב עד היום – והנזק שנגרם לעיירה נאמד במעל ל-10 מיליון דולר. כתוצאה מרעידת האדמה היכו גלי צונאמי ענקיים באזורי החוף המערבי של ארה"ב ואל וויטייר עצמה הגיעו גלים בגובה 13 מטר, אשר גבו את חייהם של 13 בני אדם.

המנהרה של ווויטייר

וויטייר מחוברת למערכת הכבישים של אלסקה דרך מנהרה חד כיוונית (Anton Anderson Memorial Tunnel) שמשמשת גם את הרכבת שמגיעה לעיירה. מהכיוון של וויטייר, המנהרה נפתחת כל שעה עגולה למשך רבע שעה בלבד, בעוד ששאר הזמן שמור לרכבות ולרכבים מהצד השני.

קחו את זה בחשבון אם אתם מתכננים להגיע לשם ברכב – אם בכל זאת פיקששתם קצת את זמני פתיחת המנהרה, תמיד תוכלו לשבת באחד מבתי הקפה הפזורים ליד המזח של המעבורת ולהעביר את הזמן בניחותא עד לפתיחה נוספת של המנהרה.

מכיוון וויטייר המעבר במנהרה לא כרוך בתשלום (בכיוון ההפוך העלות היא כ-$13 לרכב). השלטים כבר ידאגו להכווין אתכם לעמוד בתור, ולהתקדם כשהאור ירוק.
כאן תוכלו לקבל מידע נוסף על התחבורה באלסקה >>

חילוץ עצמות

אם בא לכם לעשות שביל הליכה יפה מאד לפני שאתם עוברים במנהרה לכיווון עמק פורטג' (Portage Valley) אז ה-Portage Pass Trail תהיה בחירה טובה.

כדי להגיע לנקודת ההתחלה, פונים שמאלה לפני המנהרה (הפנייה הקרובה ביותר לכניסה למנהרה). השביל מטפס למעבר ההרים שמפריד בין וויטייר לבין אגם פורטג', ומספק נופים מרהיבים ביותר של האגם, המפרץ של וויטייר וקרחון פורטג'.

אורך ההליכה עד המעבר הוא כ-1.5 מייל (בעלייה, אבל לא נוראית) והיא צפויה לקחת בערך 45 דק'. אם אתם בכושר אפשר גם לרדת בצד השני עד חוף האגם ולחזור, אבל זה כבר ייקח מספר שעות (כ-3 מייל לכל כיוון). מידע נוסף על המסלול תוכלו למצוא כאן.

 

* קרדיט לתמונה בראש העמוד:Jessica Spengler, CC BY 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0

 

המלצות נוספות
  • מוזיאון בתוך מלון
  • מסלול קל ונוף מרהיב
  • הנמל של וויטייר
  • עוד על המנהרה של וויטייר

ה-Prince William Sound Museum הוא מוזיאון קטן הממוקם בתוך מלון ה-Anchor Inn.

המוזיאון פעיל משנת 2003 ומספר את סיפורה של העיירה מאז הקמתה כנמל צבאי ודרך מלחמת העולם ה-2 והמלחמה הקרה.

בנוסף קיימים מייצגים רבים אחרים הקשורים לאירועים היסטוריים שקרו באיזור עוד בטרם שהוקמה העיירה.

המקום פתוח מתשע בבוקר ועד שבע בערב ודמי הכניסה הם $5.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)