ואלדז

  • גודל טקסט A A

ואלדז

ואלדז היא עיירה קטנה שיושבת לחופו של מפרץ יפהפה בשם Prince William Sound, ועברה כבר כמה וכמה גלגולים לאורך ההיסטוריה שלה. במקור (כמו בהרבה עיירות באלסקה) העיירה שימשה בסיס למעבר של מחפשי זהב לתוך היבשת, אח"כ התפתחה לעיירת דייגים, עד שחלק גדול ממנה נהרס ברעידת האדמה של 1964 (9.2 ריכטר).

מה שנשאר מהעיירה הועבר לאתר אחר, קצת יותר יציב מבחינה גיאולוגית, שנמצא מספר מיילים מערבית לאתר המקורי. כמה שנים לאחר מכן שדות הנפט בצפון אלסקה נפתחו לקידוח, והיה צורך בנמל ממנו יהיה אפשר להוביל את הנפט לארה"ב.

נפט ואסון אקולוגי

נמל ואלדז הוא הנמל הצפוני ביותר באלסקה שאינו קופא בחורף, והעיירה נבחרה לשמש כטרמינל הדרומי של הצינור שמוביל את הנפט מאתרי הקידוח בצפון. כיום, חלק גדול מהתושבים עובדים עבור חברות הנפט, וחלק גדול מהכלכלה המקומית נשען על תעשיה זו.

בשנת 1989 הסיפור הזה קיבל כותרות בינלאומיות, כשהקפטן של מיכלית הנפט אקסון ואלדז (שכנראה היה באותו זמן קצת שתוי) העלה את האניה על שרטון לא רחוק מואלדז עצמה, ביקע אותה לשניים וגרם לאחד האסונות האקולוגיים החמורים ביותר אי פעם. המפרץ זוהם בצורה חמורה, ואוכלוסיות בעלי החיים והדגים נפגעו למשך תקופה של 10-15 שנה. כיום המפרץ התאושש וכמויות הדגים עלו בחזרה, ובמקביל כבר מדובר על כמויות נפט שהולכות ומידלדלות עד שיתכן ויהיה צורך לסגור את העסק בתוך כמה שנים – מה שכמובן ישפיע באופן דרמטי על החיים בואלדז בעתיד.

 

המלצות נוספות
  • Keystone Canyon
  • Old Town Burgers
  • מדגרת סלמון
  • קצת מורשת

כ-31.5 ק"מ לפני ואלדז, הכביש היחיד המחבר את העיר עם שאר חלקי אלסקה עובר דרך Keystone Canyon. זהו אחד ממקטעי הדרך היפים ביותר באזור – הכביש מתפתל דרך קניון צר וגבוה וכל כמה עשרות מטרים ניתן לראות מפלי ענק נשפכים למטה, חלקם אפילו ממש מרטיבים את הכביש.

במהלך הקיץ ניתן לעצור ולהתרשם מהמפלים, להצטרף לרפטינג על נהר ה-Lowe או לצאת לשיטוט רגלי באזור (למידע נוסף – The Goat Trail). אם במקרה יוצא שאתם באזור במהלך החורף אז בוודאי תיתקלו ב"משוגעים לדבר" שבאים לבצע טיפוס קרח (Ice climbing) על המפלים הקפואים.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)