מה ללבוש? פרווה, טכנולוגיה ומה שביניהם

אז מה ללבוש בטיול לאלסקה ולמערב קנדה? לקחנו לשיחה צפופה את אלון טמיר, מנהל החנות של The North Face בתל אביב, כדי לשמוע ממקור ראשון על שלל הטכנולוגיות שישמרו אתכם יבשים ומחוממים במהלך הטיול לאלסקה ולמערב קנדה.
נעל טיולים The North Face

לא צריך לצוד

אז נכון שפעם כדי להתחמם היינו צריכים לצוד איזו חיה או שתיים עם פרווה ולקוות שכישורי התפירה שלנו יעשו את העבודה. היום, לשמחתנו ולשמחת בעלי החיים הפרוותיים באשר הם, חוקי המשחק השתנו. הקפיצה הטכנולוגית שאנחנו חווים בעשורים האחרונים לא פסחה על עולם הטיולים, וחדשות לבקרים אנחנו שומעים על עוד גאדג'ט כזה או אחר שאמור להשאיר אותנו יבשים וחמימים ובמקביל לעזור לנו בהתמודדות אל מול איתני הטבע.

מי יעזור לנו לעשות סדר בבלאגן?

טיול לאלסקה או טיול למערב קנדה הוא בדרך כלל משהו שעושים פעם אחת בחיים – ולו רק בגלל המרחק הגיאוגרפי והעלויות של טיול ליעדים אלו. אז למה לא להיות מוכנים כמו שצריך כדי למקסם את החוויה?

פנינו לאלון טמיר, מנהל חנות The North Face בתל אביב, כדי שיעזור לנו לעשות קצת סדר בעניינים.

אז מה זה Goose Down ?Goretex? מהי שיטת הבצל? האם עבה וגדול יותר בהכרח מחמם יותר? כל התשובות בהמשך, אבל קודם כל סקירה ממש זריזה על מזג האוויר באלסקה ובמערב קנדה.

מידע כללי על מזג אוויר

אז ככה, אם נשים רגע בצד את חובבי הסקי שבינינו אז יהיה נכון לומר שעונת התיירות באלסקה ומערב קנדה נפרשת על פני שלושה-ארבעה חודשים בשנה.

במערב קנדה ניתן להתחיל לטייל לקראת אמצע מאי ועד סוף ספטמבר ואילו באלסקה העונה קצרה אף יותר – תחילת יוני עד אמצע ספטמבר.

אלו הם חודשי הקיץ, כך שבגדול לא צפויות לכם טמפרטורות נמוכות שמגרדות את האפס מלמטה (למרות שלפעמים יש הפתעות) או גשמים מטורפים, אבל אין ספק שמזג האוויר יכול להיות בלתי צפוי והפכפך וייתכן שבמקרים מסוימים תרגישו שאתם חווים ארבע עונות בטיול אחד.

בקיצור, אתם כן הולכים לטייל ביעד מדהים ולצבור חוויות, אבל אלא אם כן יהיה אירוע חריג במיוחד, אתם לא צפויים להתמודד עם טמפרטורות קיצוניות.

מה בכל זאת מומלץ לקחת?

הנה כמה מילים על הטכנולוגיות שמשולבות כיום במוצרים אותם ניתן למצוא בחנויות נורת' פייס – אותן טכנולוגיות שעוזרות לנו להישאר יבשים וחמים מבלי לסחוב משקלים גדולים או מבלי לאבד את היכולת להנות מהטיול:

1 מעילי Goose Down (או בתרגום, מעילי פוך מנוצות אווז) מצטיינים ביכולות החימום שלהם אל מול המשקל והנפח שהם תופסים במזוודה. בנורת' פייס דואגים לבצע ביקורת איכות של מעילי הפוך על מנת לוודא שלמעיל תהיה יכולת לדחות לחות (לא להתבלבל, זה לא אומר שזה מעיל נגד גשם) ושהוא יאפשר דחיסה של המעיל בעת אריזתו והשגת מלוא נפח מחודש בעת הוצאת המעיל מהמזוודה – זאת כדי לשמור על איכות החימום של המעיל.

2 גורטקס (GORE-TEX) הוא מוצר שמאפשר לייצר פריטי לבוש והנעלה "שיודעים" מצד אחד להיות אטומים למים ורוח ומצד שני לאפשר לכמות לא מבוטלת של זיעה להתנדף מגופנו אל האוויר בעת מאמץ. הדבר האחרון שאתם רוצים זה להתחיל לשחות בזיעה של עצמכם בעת מאמץ…. הטכנולוגיה של גורטקס מיושמת בנעליים ובפריטי לבוש רבים (מעילים, מכנסי סקי ועוד).

3 THERMOBALL הוא החלופה הסינטטית לפוך האווז. בנורת' פייס משתמשים בסיבים של חברה בשם PrimaLoft ובדומה מאוד לפוך אווז גם כאן החימום מגיע מכליאת שכבת אוויר בין הגוף שלנו ובין הסביבה החיצונית. שכבת האוויר הכלואה מתחממת מהחום שנפלט מהגוף שלנו ומשמשת כשכבה מבודדת בינינו ובין הקור שבחוץ. ההבדל המשמעותי בין הפוך הטבעי אל מול הגרסה המהונדסת היא העובדה שהגרסה המהונדסת תדע לשמור על הבידוד גם כאשר היא רטובה.

טיפ של אלופים

שיטת הבצל (או שיטת השכבות) היא הדרך הטובה ביותר להיות ערוכים לכל מזג אוויר. לבישת שכבות תאפשר לכם לשמור על נוחות מרבית בהתאם למזג האוויר המשתנה. אם קר – לובשים עוד שכבה, ואם חם – פשוט מקלפים שכבה.

השכבה האחרונה בדרך כלל תהיה כזו שתחסום את הרוח ובמידת הצורך גם תגן בפני גשם ואותה ניתן יהיה להלביש על כל מספר שכבות אותם בחרתם ללבוש באותו היום (לפעמים מידה אחת גדולה יותר של מעיל הגשם, כך שיתאים גם על מספר שכבות לא מבוטל, זה לא רעיון כל כך רע).

*תודה לאלון טמיר, מנהל חנות The North Face בתל אביב, שתרם מזמנו, מהידע שלו ואפילו הזמין אותנו למנת חומוס על חשבונו.