לייק או'הרה, קנדה

לייק או'הרה הוא אגם אלפיני שנמצא בתחומי השמורה הלאומית יוהו, מתאפיין בגווני טורקיז חזקים, מוקף בצוקים ובפסגות גבוהות. כל הטוב הזה פרוס על שטח יחסית קטן ומוגבל בכמות המבקרים היומית שלו, מה שיוצר יעד מושלם עבור חובבי הטיולים הרגליים בחיק הטבע, ואתגר לוגיסטי ששווה לגשת אליו.
Spruce shade on blue water, Canadian Rockies

לייק או'הרה – המדריך המלא של יובל שפירא (גרסת 2024)

נוסעים לרוקיס הקנדיים? מתכננים ללכת הרבה ברגל? מחפשים מסלולים יפים באמת? אם כן, בואו נדבר על אגם יפהפה בשמורת יוהו שנקרא לייק או'הרה (Lake O'Hara). ההגעה אליו עשויה להיות קצת מאתגרת, אבל עם קצת מזל היא אפשרית. חלקכם אולי כבר שמעו/קראו עליו, אבל למי שלא – להלן הסיפור המלא.

(אגב, נראה לנו שהשפופציק במילה "או'הרה" לא כזה הכרחי, אז מעכשיו פשוט נוותר עליו. לגוגל בכל מקרה לא ממש אכפת. סבבה?)

למידע על טיול עצמאי בהרי הרוקי

איפה זה ומה הקטע?

לייק אוהרה הוא אגם אלפיני שנמצא בתחומי השמורה הלאומית יוהו, לא רחוק משמורת באנף ואגם לואיז. כמו אגמים קרחוניים אחרים באזור, גם הוא מתאפיין בגווני טורקיז חזקים שמשתנים בהתאם לתאורה ולמזג האוויר. האגם מוקף בצוקים ובפסגות גבוהות של כ-3,000 מ׳ משלושה כיוונים, ומערכת מתוחזקת היטב של שבילים מוליכה ממנו אל אגמים גבוהים יותר (יפים לא פחות), מפלים, מעברי הרים ושפע של נקודות תצפית נהדרות מעל קו העצים. כל הטוב הזה פרוס על שטח יחסית קטן, מה שיוצר יעד מושלם עבור חובבי הטיולים הרגליים בחיק הטבע.

מה מייחד אותו מאגמים אחרים?

בניגוד לאגמים ידועים אחרים ברוקיז כמו Lake Louise, Moraine Lake ו-Emerald Lake, אל לייק אוהרה אי אפשר להגיע עם הרכב הפרטי (או במקרה של תיירים – השכור). כדי לשמור על הטבע במקום עד כמה שאפשר, הוחלט כבר בשנות ה-70 שלא לסלול כביש אל האגם, אלא להסתפק בדרך עפר, ולהגביל את הגישה אליו לאוטובוסים של השמורה בלבד.

אורכה של דרך העפר הוא 11 ק״מ, היא עוברת בתוך היער, והפרש הגובה בין נקודת ההתחלה לבין האגם הוא כ-500 מ׳ – מספיק ארוך, תלול ומשמים כדי למנוע מרוב האנשים לנסות להגיע לאגם ברגל. גם מי שכבר מגיע ברגל, עלול למצוא את עצמו עם מעט מדי זמן ו/או כוח ליהנות מהשבילים המעניינים-באמת (והלינה בשטח אסורה).

אוטובוס הקסמים

במהלך העונה, החל מ-21 ליוני ועד 6 אוקטובר, יש רק שני אוטובוסים קטנים (School Bus עם 42 מקומות) שיוצאים לכיוון האגם מדי יום: אחד ב-8:30 בבוקר והשני ב-10:30.חמישה אוטובוסים עושים את המסלול ההפוך, הראשון יוצא ב-9:30 והאחרון ב-18:30. המגבלה הזו יוצרת אזור מבודד עם מעט מטיילים בכל רגע נתון – מי שמגיע, מרגיש שיש לו את המקום לעצמו. וכמובן, הטבע במקום שמור למופת, בעלי החיים המקומיים מרגישים יותר בנוח, ואין יותר מדי סימנים למגע יד אדם, מלבד לודג׳ בקתות קטן למדי שנמצא על שפת האגם ואתר קמפינג. לא תמצאו כאן אוטובוסים עמוסים בתיירים חמושי מקל סלפי, חניונים, מלונות מסתירי-נוף ושבילי הליכה כבושים.

אז איך מגיעים לשם? (או: החלק הבעייתי)

להלן תקציר היסטורי של האירועים, למי שמתעניין:

עד ראשית שנות ה-2000 המקום עדיין לא היה כה ידוע. למרות שהיה צריך להזמין מקום לאוטובוס כמה חודשים מראש, הסיכוי להשיג כרטיסים עדיין היה טוב למדי – כל עוד התקשרת מספיק מוקדם.

במשך הזמן השמועות על האגם התפשטו (תודות לאינטרנט ולהתרבות התיירים, בעיקר). יותר ויותר אנשים הוסיפו את המקום לרשימת אתרי החובה שלהם בטיול והמושבים על האוטובוסים החלו לאזול זמן רב מאד מראש.

בניסיון ליצור מערכת שוויונית יותר, הנהיגה רשות הפארקים הקנדית שיטה חדשה – מי שרצה להזמין, היה יכול לעשות זאת רק 3 חודשים לפני יום הטיול המבוקש, דרך הטלפון.

ב-2015 ההזמנות עברו לאינטרנט ונוצר סביבן סוג של היסטריה: מערכת ההזמנות באתר האינטרנט של רשות הפארקים הייתה נפתחת מדי שנה בתאריך ושעה ספציפיים, וכל העולם ואשתו היו מתחברים לאתר של רשות הפארקים ומנסים להשיג כרטיסים בו-זמנית. מתכון בטוח להתקף חרדה.

ב-2020 השיטה שוב שונתה כדי לאפשר תחרות הוגנת יותר על הכרטיסים, בטענה שהשיטה הישנה העניקה יתרון לבעלי מיומנות טכנית ומשאבים טכנולוגיים (למשל, שימוש בכמה מחשבים במקביל כדי להגדיל את הסיכוי לתפוס מקומות). הוחלט שהכרטיסים לאוטובוס יוגרלו בין כל מי שנרשם באתר במהלך חלון זמנים מסוים (למשל, כל חודש פברואר), כאשר ההגרלה עצמה נערכת בתחילת החודש הבא. בהחלט פחות מלחיץ.

ב-2024, ההרשמה להגרלה פתוחה מ-11 למרץ עד 1 לאפריל בשעה 9:00 (שעון ישראל).

אז מה הסיכוי להשיג מקומות עכשיו?

עדיין לא היינו ממליצים לבנות על הגעה לשם בשלב תכנון הטיול וכדאי שלא לטפח ציפיות בעניין, אלא להתייחס לזה כאל בונוס מבורך שיכול להגיע ״על הדרך״.

בהמשך העמוד (ממש פה למטה) תמצאו הנחיות לגבי הליך ההזמנה.

האם כדאי להגיע רק אם עושים טיול רגלי?

בגדול, כן (אבל זה לא חייב להיות טיול רציני מדי). במקום יש מסלולי הליכה מגוונים בדרגות קושי שונות, החל מהקפה קלילה של האגם שלוקחת כשעה בלי יותר מדי עליות, ועד מסלולים ארוכים ומתישים של יום שלם, עם עליות תלולות של 500 מ׳ תוספת גובה ומעלה. אפילו המסלול הבסיסי ביותר יחשוף אתכם לנופים די מדהימים. כמובן שרצוי לטפס כמה שיותר גבוה כדי ליהנות מהתצפיות השוות.

לעומת זאת, אם אתם מתכוונים להגיע רק על מנת לרדת מהאוטובוס, להצטלם ליד האגם ולחזור בלי ללכת יותר מ-100 מ' הצידה – למען האמת זה יהיה מעט חסר טעם, ודי בטוח שגם לא ממש תבינו על מה הייתה המהומה.

בחייאת, זו באמת הדרך היחידה להגיע לשם?

לא בדיוק.

1 שיטת מצליח למשכימי קום

אפשר לנסות להגיע לחניון מוקדם בבוקר (למשל ב-6:00-7:00, אבל כבר שמענו על אנשים שהגיעו אפילו מוקדם יותר) בתקווה שיהיו ביטולים או שאנשים רשומים לא יופיעו בזמן. התור הוא בלתי-רשמי ומי שהגיע ראשון בבוקר – זוכה במקומות שהתפנו. אבל – תתכוננו לכך שאתם לא היחידים עם הרעיון הזה. כמובן שהסיכוי להשיג מקומות בשיטה הזו הוא טוב בהרבה באמצע השבוע, בימים עם מזג אוויר לא טוב, ובשולי העונה. אם כן מנסים, זכרו להביא אתכם כסף מזומן בשביל לשלם על הכרטיסים במקרה של הצלחה. כדאי להביא את הסכום המדויק – הם לא נותנים עודף (עלויות הכרטיסים מפורטות בתחתית העמוד).

2 סיור רגלי דרך חברה מקומית

דרך נוספת היא לנסות ולהזמין סיור הליכה מודרך עם חברת מדריכים מקומית. לחברות המקומיות הקצאה משלהן למספר קטן של מושבים על האוטובוס, והן מתחרות ביניהן על המקומות. מכיוון שחלק מן מהמקומות נמכרים לחברות רק זמן קצר לפני היציאה, ההגעה לאוהרה כלל אינה מובטחת. במקרה הכי גרוע, יקחו אתכם למקום יפה אחר. החיסרון העיקרי של האופציההזו הוא המחיר – הסיורים בדרך כלל עולים סביב ה-300 דולר קנדי למטייל.

3 קמפינג

דרך שלישית: לנסות להזמין מקום באתר הקמפינג שעל שפת האגם שבו יש 30 מקומות לאוהלים (שני אוהלים זוגיים או אוהל אחד של ארבעה אנשים בכל מקום). ההזמנה לקמפינג כוללת גם כרטיס לאוטובוס. כמובן שתצטרכו לבוא מצוידים היטב באוהלים וכל מה שכרוך בזה. ללא אוהל, לא תורשו לעלות על האוטובוס (הקנדים לא כאלה תמימים).

הסיכוי להשיג מקומות לקיץ 2024 הוא נמוך מאד מכיוון שההרשמה נפתחה כבר ב-25 לינואר וכולם כמובן נמכרו מיד. עם זאת, תמיד יכולים להיות ביטולים – ניתן לנסות ולהזמין דרך אתר ההזמנות של רשות הפארקים או בטל' 1-519-826-5391. אם הצלחתם להשיג מקום, אל תשכחו לבטל את הלינה במלון שתכננתם לאותו לילה.

4 הלודג' על שפת האגם

על שפת האגם יש לודג' היסטורי ציורי עם 8 חדרים במבנה הראשי (שירותים משותפים) + מספר בקתות חיצוניות (עם שירותים צמודים). הלודג', אגב, כנראה כבר התמלא הרבה לפני שקראתם את העמוד הזה (החדרים נמכרים בערך שנה מראש ויותר), והוא גם עולה בסביבות 1,000 דולר קנדי ללילה (כולל ארוחות). יש מינימום שהייה של שני לילות.

אבל כן, אם זה במסגרת התקציב ויש לכם עוד הרבה זמן עד הנסיעה, אז זו הדרך הרביעית.

5 קצת כושר

האופציה האחרונה היא כמובן ללכת את ה-11 ק״מ עד האגם. אלה שנמצאים בכושר טוענים שזה לא כ״כ נורא: אפשר להגיע תוך כשעתיים, בתנאי שאתם באמת בכושר טוב מאד. אם יצאתם מספיק מוקדם, יהיה לכם די והותר זמן לנוח ולעשות טיול משמעותי נוסף באזור האגם עצמו. רק לזכור שהמקומות על האוטובוס בחזרה לחניון אינם מובטחים – לבעלי כרטיסים מהבוקר יש עדיפות, והנסיעה היא על בסיס מקום פנוי בלבד.

האם אפשר להזמין מקום בלייק אוהרה דרכנו?

לא, זה לא שירות שאנחנו מציעים כרגע – כדי להירשם לאתר ההזמנות יש צורך בגישה למייל האישי שלכם, ואת זה אנחנו לא מתכוונים לבקש…

 

אז יאללה, ננסה. מה עושים?

 

שלב א' – פתיחת חשבון

כדי להיות מסוגלים לרכוש כרטיסים, אתם קודם כל צריכים לפתוח חשבון באתר של רשות הפארקים הקנדית.

אם יש לכם כמה מחשבים בבית, מומלץ לפתוח חשבונות כמספר המחשבים כדי להגדיל את הסיכוי להשיג כרטיסים ברגע שהמכירה נפתחת. לכל חשבון צריכה להיות כתובת מייל משלו. וכמובן, עדיף לסנג'ר מישהו לעזור לכם לתפעל את המחשבים האחרים ברגע האמת.

היכנסו לעמוד הזה ולחצו על הקישור ״Sign In״ שנמצא למעלה בצד ימין.

– במסך הבא לחצו על ״Continue with GCKey/Interac״.

– במסך הבא, לחצו על ״Sign in or create an account with GCKey".

– במסך הבא, לחצו על Sign Up בצד ימין. מכאן ממשיכים לבחירת שם משתמש / סיסמה ומילוי פרטים אישיים.

– בסוף התהליך אתם אמורים לקבל מייל מהאתר ובו קישור שעליו צריך ללחוץ כדי לסיים את התאריך.

 

שלב ב' – הרשמה להגרלה

– כאשר אתם בתוך המערכת, היכנסו לעמוד הראשי של אתר ההזמנות.

– ההזמנות של לייק או'הרה נמצאות תחת הלשונית Day Use בצד ימין. בוחרים מהרשימה "Lake O'Hara Day Use Bus", בוחרים תחת "Park" את Yoho.

– כעת יופיע כיתוב "Lake O'Hara Bus Random Draw" – לוחצים על Apply Now.

– במסך הבא מאשרים את התנאים ולוחצים Next. במסך הבא – Occupant Information – מוודאים את הפרטים שלכם ולוחצים שוב Next.

– תחת Party Information עליכם לבחור מס' אנשים (אפשר עד 6 פר טופס), להקליד שמות ולבחור את טווח הגילאים המתאים. כמו כן צריך להכניס איש קשר לשעת חירום.

– שימו לב שאם אתם שולחים טופס עבור יותר מ-2 מטיילים, הסיכוי שלו לזכות יורד משמעותית. הסיבה היא שבהגרלה הטפסים מוגרלים בזה אחר זה, וכל זוכה ממלא את המקומות הנותרים (זה לא שהמחשב ממלא את כל המקומות באופן רנדומלי לפי כל הטפסים בעת ובעונה אחת). לדוגמא, אם מילאתם טופס ל-4 מטיילים ונשארו רק 2 מקומות, הטופס שלכם לא ישתתף בכלל בהגרלה על המקומות האלה. אם זה רלוונטי, שווה לשקול לפצל ל2-3 טפסים כדי להגדיל את הסיכוי שלפחות מישהו מכם יזכה. כמובן שזה מתאים רק במקרה שהקבוצה יכולה להתפצל ולטייל במקומות שונים.

– תחת Date Preferences אתם יכולים להכניס עד 6 תאריכים מועדפים שבהם תוכלו לטייל.

 


* איך לבחור תאריכים?

– כאמור, אגם אוהרה הכי קרוב לישובים לייק לואיז ופילד (בערך 15 דק' נסיעה עד לחניון ממנו יוצאים האוטובוסים). כעדיפות ראשונה, מי שישן 2 לילות או יותר בלייק לואיז או פילד, צריך להכניס את התאריך של יום הטיול המלא שם. למשל, אם הגעתם ללייק לואיז ב-1.7 ואתם עוזבים את לייק לואיז ב-3.7, הכניסו את התאריך 2.7.

– כעדיפות משנה, אפשר להכניס ימים אחרים שמתחילים בלייק לואיז או פילד ומסתיימים במקום אחר שאינו רחוק מדי, כמו באנף, קנמור, גולדן או קלגרי. אין בעיה לעשות את הטיול בלייק אוהרה בבוקר-צהריים ולנהוג למקומות האלה אחרי הצהריים או בערב.

– כעדיפות משנה נוספת, אפשר להכניס ימים שמתחילים בבאנף, קנמור או גולדן (בערך שעה+ נסיעה מחניון לייק אוהרה). גם קלגרי אפשרית, אבל הנסיעה משם לשמורת יוהו כבר די ארוכה (בערך שעתיים וחצי) וזה אומר שתצטרכו לצאת מוקדם בבוקר.

– לא כדאי לבחור תאריכים שכבר מתוכננות בהן נסיעות ארוכות של מעל שעה (למשל: לייק לואיז – ג'ספר), ובטח לא ליום שבו יש לכם טיסה יוצאת מקלגרי.


 

– בתחתית העמוד בוחרים את השעה המועדפת – כמובן שעדיף לבחור ב-8:30 כדי שיהיה לכם כמה שיותר זמן לטייל. מומלץ גם לסמן את התיבה "I'm flexible on event" למטה כדי שתוכלו להשתתף גם בהגרלה על המקומות של 10:30.

– לוחצים על Next כדי לעבור למסך התשלום. כל טופס שתשלחו יעלה 10 דולר קנדי (ללא אפשרות להחזר כספי), ואין מגבלה למספר הטפסים שניתן לשלוח. מומלץ להשקיע לפחות כמה עשרות דולרים כדי להגדיל את הסיכויים שלכם לזכות.

 

שלב ג' – ההגרלה עצמה

– ההגרלה תיערך בין התאריכים 1 לאפריל עד 17 לאפריל.

– אם הטופס שלכם עלה בהגרלה, תקבלו על כך הודעה מיידית בדוא"ל. יהיו לכם 14 יום לאשרר את ההזמנה באתר ההזמנות, אחרת היא תתבטל אוטומטית והמקומות שלכם יוצעו למכירה מחדש.

– הזוכים צריכים לשלם 24 דולר קנדי פר מטייל עבור המושבים באוטובוס (הלוך-חזור), ועוד סכום סמלי של כמה דולרים עבור דמי הזמנה.

– גם אם לא הצלחתם להשיג כרטיסים, עדיין יהיה שווה לבדוק את אתר ההזמנות מדי פעם ולנסות לצוד מקומות שהתפנו עקב ביטולים (במיוחד בשבועות הראשונים אחרי פתיחת ההזמנות).

ניסיתם הכל ולא הצלחתם?

עם כל הצער, צריך לזכור שיש המון אפשרויות אחרות באזור למסלולי הליכה משובחים (אנחנו מפרטים את כל האפשרויות בתיקי הטיול שלנו), וש-99% מהתיירים שמגיעים להרי הרוקי הקנדיים לא מגיעים למקום הזה, ועדיין מאד מאד נהנים מהטיול. חוץ מזה, אתם מוזמנים להגיע אלינו למשרד לחיבוק ואוזן קשבת.