טלקיטנה, אלסקה

טלקיטנה (Talkeetna) היא עיירה קטנה וחמודה הממוקמת על מפגש של שלושה נהרות – הטלקיטנה, הסוסיטנה והצ'וליטנה. למעשה, היא כל כך חמודה שכל התיירים עוצרים בה.
The bar at Talkeetna Fairview Inn, Alaska

כשאומרים שטלקיטנה היא עיירה קטנה, הכוונה היא לעיירה קטנה באמת: נכון למפקד האוכלוסין לשנת 2010 היו בעיירה 876 תושבים, וסביר להניח שלא הרבה השתנה בעשור שחלף מאז. העיירה מפורסמת בחיי הקהילה המפותחים שלה, ולאורך השנה מתקיימים במקום כמה פסטיבלים ואירועים מרשימים. מצד שני, במשך השנים הדימוי של טלקיטנה בתור העיירה החמודה הרשמית של אלסקה הלך ותפס תאוצה.

טלקיטנה נמצאת במיקום אידיאלי שלה באמצע הדרך בין אנקורג' לפיירבנקס, והתוצאה היא שחלק גדול מחברות הטיולים עוצרות כאן בדרכן לדנאלי, מה שיוצר עומס כבד למדי – לפעמים קצת יותר מדי. אבל בכל שנה, עם סיום הקיץ, טלקיטנה חוזרת לבדידות האפרורית המזהירה שלה, וחיי הקהילה שלה חוזרים לתפקוד מלא.

קצת היסטוריה

טלקיטנה הוקמה בשנת 1916 כפועל יוצא מהצורך להקים נקודה שתשמש כמרכז ממנו ינוהלו ענייני בניית מסילות הרכבת של אלסקה באזור. מיד אח"כ הוקם בעיירה סניף דואר ובתי עסק קטנים צצו גם הם. בשנת 1923, עם השלמת מסילת הברזל של אלסקה, הגיע לכאן לביקור גם נשיא ארה"ב דאז, הארדינג. הביקור של הארדינג הסתיים במותו של הנשיא שלושה שבועות אחרי שחזר הביתה, והגירסה המקומית טוענת בתוקף שהוא נרצח באמצעות דג מורעל שהוגש לו בפאב המקומי בטלקיטנה. ההאשמות לא הוכחו מעולם, והפאב שרד את הדרמה וקיים עד היום.

הכלכלה המקומית נשענת ברובה על עסקי התיירות השונים הכוללים טיסות נוף במטוסים קלים או במסוקים (טיסות שוות, מומלץ בחום), רכיבה על אופני הרים, טיולים רגליים באזור, דיג סלמון וציד. בנוסף, בעיירה ממוקם המרכז למטפסים של פארק דנאלי (Denali National Park Mountaineering Office), ובמהלך כל עונה מגיעים לעיירה כ-1,200 איש המעורבים בצורה זו או אחרת בניסיונות טיפוס וכיבוש פסגת הר הדנאלי.

באופן רשמי העיירה מוגדרת כ"מחוז היסטורי" ולפיכך לא ממונה לה ראש עיר. זה לא מנע מתושבי העיירה לבחור בשנת 1997 בחתול בשם סטאבס (Stubbs) לראשות העיר. סטאבס מילא את תפקידו בנאמנות במשך 20 שנה, עד שפרש לעולם שכולו טוב בשנת 2017.

המלצות

1 לא לפספס את ארוחת הבוקר ב-Talkeetna Roadhouse, רק שימו לב שהתפריט נבנה בחלקו עבור מטפסי הרים. לטובתכם, עדיף לקחת את החצי מנה של החביתה ולא את החביתה המלאה.

2 בימים בהירים, לכו לקצה הרחוב הראשי. בערך 100 מטר אחרי שנגמר הרחוב, תמצאו את עצמכם על גדות נהר הטלקיטנה, עם נוף מהסרטים של הרי ה-Alaska Range ושל הדנאלי.

3 אם אתם כאן בחורף, אל תפספסו את פסטיבל ה-Wilderness Woman Contest, שבו תושבי טלקיטנה מנסים לפתות נשים לעבור לגור בעיירה באמצעות מסלול מכשולים שבו הנשים צריכות להוכיח את כישורי ההישרדות שלהן (בקטע טוב).