יתושים ושאר מרחפין

  • בחר גודל טקסט A A

יתושים אלסקניים

יכול להיות שהעובדה הבאה תפתיע אתכם, ויכול להיות שכבר שמעתם סיפורים מחברים שהיו באלסקה – היתושים האלסקניים הם גורם שצריך להתחשב בו. האלסקנים נוהגים לומר שבאלסקה יש שני סוגי יתושים, אחד קטן מספיק בשביל לחדור דרך הרשת של החלון, והשני גדול מספיק כדי לפתוח את הדלת בעצמו. הלוואי שזה היה נכון, כי באלסקה יש הרבה יותר משני סוגי יתושים.

הזמינות הגבוהה של צמחיה ומים עומדים הופכים את אלסקה לגן עדן ליתושים, ומטיילים שלא ייקחו את העניין בחשבון מוזהרים בזאת כי הם שמים את שלוות נפשם על קרן הצבי. אוכלוסיית היתושים מגיעה לשיא ביוני ובתחילת יולי, כשבאוגוסט ובמיוחד בספטמבר הבעיה כמעט ולא קיימת. עד כאן החדשות הפחות טובות.

איך מתגוננים?

החדשות הטובות – ספריי טוב נגד יתושים יעשה את העבודה. המרכיב הפעיל ברוב תכשירי ההגנה נקרא DEET, ולמרות שהוא לא כל כך בריא הוא עובד מצויין (בדר"כ 25%-30% DEET יספיקו, אבל יש גם תכשירים עם אחוזים הרבה יותר גבוהים). אם יש לכם הזדמנות להיכנס לסופרמרקט מקומי, חפשו ספריי בשם OFF – בדר"כ הוא מגיע במיכלים ירוקים ונמצא ליד מחלקת הגינון. ב-99 אחוז מהמקרים, הספריי הזה יספיק.

במקרים קיצוניים במיוחד (ר' תמונה), אם הספריי לא עושה את העבודה, שילוב של כילת ראש וביגוד ארוך יפתור את הבעיה. אם גם זה לא עוזר, נסו שילוב של זן-בודהיזם עם נשימות עמוקות. זה לא ירחיק את היתושים אבל אולי תזכו להארה (דרך אגב – באלסקה אין מלריה, קדחת דינגי ומרעין בישין דומים, והיתושים לא מעבירים מחלות אלא סתם מציקים).

איפה משיגים כילת ראש?

Outdoor Research Mosquito Headnet – כילת ראש מצויינת מתוצרת חברת OR האמריקאית, נמכרת גם בחנויות המטיילים בארץ (או לפחות נמכרה, בפעם האחרונה שבדקתי). מומלץ למי שמתכנן טרקים ארוכים ושהייה ארוכה בשטח, במיוחד בתחילת הקיץ.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)