טיסות נוף באלסקה, כי לפעמים צריך זום אאוט

טיסה במטוסים קלים היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה ומאורח החיים באלסקה. זו גם לפעמים הדרך היחידה לראות דברים שלא נמצאים ליד הכבישים, וגם הדרך היחידה להבין את קנה המידה העצום של הנופים של אלסקה. איפה הכי טוב לעשות את זה? או, שמחים ששאלתם.
Flightseeing over Misty Fjords National Monument, Alaska

טיסת נוף באלסקה

טיסה במטוסים קלים היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה ומאורח החיים באלסקה. חלקים גדולים של אלסקה אינם מחוברים למערכת הכבישים (עיין ערך ג'ונו, הלא היא בירת אלסקה), ותלויים באספקה דרך הים או מהאוויר.

ברוב המקומות אין שדות תעופה שמאפשרים נחיתה של מטוסים גדולים, וכתוצאה – אלסקה מתגאה ביחס הגבוה בעולם של מספר טייסים לנפש.

כל היופי הזה, רק מגבוה

אלסקה אמנם מדהימה מכל זווית, ולא משנה אם אתם הולכים ברגל, נוסעים במכונית או עומדים בחלון של אחד ממרכזי המבקרים, אבל יש דברים שהעין האנושית לא מצליחה לקלוט עד שמסתכלים במבט מגבוה.

הפארקים באלסקה מכסים שטחים עצומים – שמורת רנגל-סט. אליאס, למשל, פרושה על שטח של 5.2 מיליון דונם, כך שגם אם תצאו לטרק של שלושה שבועות לא תצליחו לכסות יותר מחלקיק קטן של הפארק. טיסה במטוס קל מאפשרת לכסות שטח גדול יותר, אבל בעיקר לראות דברים מזווית אחרת שנותנת פרספקטיבה אמיתית על מה שקשה להבין מהקרקע.

מאיפה הכי כדאי לצאת לטיסת נוף?

יש כמה מקומות שבהם ניתן לקחת טיסת נוף באלסקה, והנה כמה המלצות חמות:

1 הר הדנאלי: כאן תמצאו כמה סוגים של טיסות אפשריות, רובן מתרכזות בטיסה מסביב להר וחלק קטן מהן מתרכזות בטיסה מעל השמורה. ניתן לבחור בין טיסה במטוס קל (מעל ההר) או במסוק (מעל הפארק). חלק מהמטוסים עוברים מעל פסגת הדנאלי וחלק רק טסים מסביבה, אבל ההמלצה החמה באמת היא לקחת טיסה שמאפשרת נחיתה על הקרחון ממנו יוצאות משלחות הטיפוס על ההר. טיסות מהסוג הזה כוללות בדר"כ שהיה של כחצי שעה על הקרחון, והנופים מדהימים – גם מהקרחון עצמו וגם מהאוויר.

הטיסות לדנאלי יוצאות משני מקומות: מאזור הכניסה לפארק (שדה התעופה נמצא בעיירה הילי), ומהעיירה טלקיטנה. טלקיטנה קצת יותר קרובה להר מאשר הילי, והטיסות שיוצאות ממנה בדר"כ קצת יותר זולות בהשוואה לטיסות שיוצאות מהילי.

2 שמורת רנגל-סט. אליאס, אזור ענק ופראי מלא בקרחונים, אגמים ובעלי חיים. את דנאלי ניתן לראות מחלון האוטובוס של השמורה, אבל ברנגל-סט. אליאס אין דרכים שנכנסות לאזורים היפים באמת של השמורה, וחלקים גדולים ממנה ניתן לראות רק מהאוויר. אגב, אם אתם מתכננים טיול לאלסקה בספטמבר, צפויה לכם כאן חגיגה מיוחדת של צבעי סתיו – הפארק כולו נצבע בצהוב-אדום, מה שמוסיף עוד יותר לנוף המרהיב של השמורה. אפשר לקחת טיסה מהעיירה מקארת'י שנמצאת בלב הפארק, או מגולקאנה שנמצאת על הכביש הראשי לפיירבנקס. בשני המקרים החוויה מומלצת ביותר.