קרח מכאן ומכאן: טיול רגלי על קרחון באלסקה

הליכה על קרחון היא עסק מסוכן למקצוענים בלבד, אבל יש גם כמה קרחונים קצת יותר ידידותיים שאפשר לטייל עליהם ברגל. כדאי מאוד לשכור מדריך וציוד, גם כדי להגיע למקומות הנכונים על הקרחון אבל בעיקר כדי שלא להגיע למקומות הלא נכונים. איפה לעשות את זה? מוזמנים לקרוא.
Hikers on Root Glacier, Wrangell St. Elias National Park, Alaska

טיול על קרחון באלסקה

למרות ההתחממות הגלובלית וכל זה, אם אתם מתכננים טיול באלסקה – אתם הולכים לראות קרחונים. האמת היא שיש כל כך הרבה, שלחלק גדול מהם בכלל אין שם.

בדרך כלל הליכה על קרחון היא עסק מסוכן למקצוענים בלבד, אבל יש גם כמה קרחונים קצת יותר ידידותיים שאפשר לטייל עליהם ברגל. למרות שפה ושם יש אנשים שעושים את זה בג'ינס ונעלי התעמלות, כדאי מאוד לשכור מדריך וציוד (מקלות הליכה וסוליות מסמרים), גם כדי להגיע למקומות הנכונים על הקרחון אבל בעיקר כדי שלא להגיע למקומות הלא נכונים.

סיורים מהסוג הזה בדרך כלל מתמקדים בתופעות קרחוניות מעניינות, וכאלה לא חסר: נחלים ומפלים על פני ולתוך הקרח, מערות קרח כחולות, ועוד כל מיני דברים בסגנון. הקיצר, חוויה מומלצת מאוד.

אם אתם בעניין, הנה כמה המלצות:

שמורת רנגל סט. אליאס (Wrangell St. Elias National Park)

קרחון Root נמצא בשמורת רנגל סט. אליאס, צמוד לעיירת הרפאים קניקוט, כ-5 מייל מחוץ למקארת'י. הקרחון הזה שטוח יחסית, והנוף מסביב מרהיב. חברות מקומיות מציעות סיורים של חצי יום או יום מלא על הקרח, וגם מגוון פעילויות אחרות בפארק, כמו טרקים, משלחות טיפוס ורפטינג.

הטיולים יוצאים מקניקוט, אז אם אתם מגיעים מכיוון מקארת'י תצטרכו לקחת מונית שירות שיוצאת פעם בשעה, או ללכת ברגל 5 מייל (שזה הרבה). מצד שני, אם מזמינים את הטיול מראש, המונית כלולה. שלא תגידו שלא אמרו לכם.

קרחון מטנוסקה (Matanuska Glacier)

קרחון מטנוסקה הוא קרחון ארוך ושטוח, שנמצא בערך שעתיים מזרחית לאנקורג'. הנגישות הגבוהה שלו והעובדה שאין צורך בידע טכני מתקדם כדי לטייל עליו הופכים אותו ליעד פופולרי.

סיפור מעניין על הקרחון הזה: אמנם הקרחון עצמו הוא לא שטח פרטי, אבל כדי להגיע אליו צריך לחצות נהר, והגשר היחיד שחוצה את הנהר הזה נבנה על ידי אדם פרטי, שגובה כבר הרבה שנים 20 דולר לאדם עבור החציה. מישהו זוכר את הפרק מזהו-זה שבו בראבא גובה חמישה שקלים מכל אחד שחוצה את גשר הירקון? אז כזה. מסתבר שהמציאות האלסקנית עולה על כל דמיון.

קרחון וורת'ינגטון (Worthington Glacier)

קרחון לא-גדול במיוחד, אבל תלול יחסית. יושב ממש על הדרך בין גלנאלן לואלדז (כביש מס' 4), ממש לפני מעבר תומפסון. חברות מואלדז מציעות טיולי יום לקרחון שמתרכזים בעיקר בטיפוס קרח.

אפילו קצת יותר אקסטרים

לפעילים שביניכם, יש בחלק מהמקרים גם אפשרות לצאת ליום מלא של טיפוס קרח, כולל רתמות, גרזני קרח וכל הדאווין – היתרון פה הוא ביכולת להגיע לכל מיני מקומות שאי אפשר להגיע אליהם ברגל, כמו למשל ירידה במערת קרח ליד מפל, או טיפוס בחלקים התלולים של הקרחון.

קריאה נוספת

חוץ מהליכה על קרחון, יש עוד כמה אטרקציות מרכזיות באלסקה שאנחנו חושבים שלא כדאי לפספס.

כאן זה המקום לעבור על מסלולים באלסקה. כמעט בכולם יש גם סיורים להליכה על קרחון כחלק מהמסלול.

ואולי הכי חשוב, זה מרכז המידע: כל מה שנחוץ לתכנן טיול לאלסקה למטייל הישראלי.