כמה מילים על טיולי קיאקים באלסקה

חלקים גדולים מקו החוף של אלסקה הם אזורים נידחים וקשים לטיול (אין שבילים, טופוגרפיה תלולה). מצד שני, רוב המפרצים הם גופי מים מוגנים וארוכים, והמים במקרים רבים יהיו שקטים ונוחים לחתירה. הקיאק הוא כלי שייט שקט, מהיר ויציב המאפשר הגעה לאותם מקומות נידחים אשר לא ניתן לטייל בהם בדרך היבשה.
Kayaking near Columbia Glacier, Alaska

למי זה מתאים?

למרות הדימוי הקרבי, לא צריך להיות לוחם שייטת כדי לטייל בקיאקים באלסקה ולא צריך כושר יוצא דופן. ההיפך הוא הנכון: הטיול בקיאק הוא חוויה נפלאה של שקט ורוגע, ושל טיול שונה לחלוטין ממה שאנחנו רגילים אליו. המקומות המעניינים ביותר לשוט לידם הם כמובן אזורי הקרחונים.

הכי קרוב שאפשר

כמו שבטח שמעתם כבר, בשנים האחרונות זה לא להיט להיות קרחון באלסקה, ורובם המוחלט נמצא בנסיגה. מבחינת טיול בקיאק, זה דווקא יתרון: הקיאק מאפשר נגישות למקומות בהם לא ניתן להגיע ברגל, ולפעמים גם למקומות אליהם לא ניתן להגיע בספינות קטנות. באזורים שליד הקרחונים יש כמובן פיסות קרח רבות שצפות במים ומוסיפות לעניין (כאילו הנוף של הקרחון עצמו לא מספיק), ואם גם זה לא מספיק אז על אותם גושי קרח צפים אפשר לראות לעתים קרובות יונקים ימיים למיניהם, כגון אריות ים, כלבי ים או לוטרות ים.

שייט קיאקים באלסקה בסמוך לשפכי הנהרות ובתזמון המתאים, מאפשר לראות מקרוב גם את להקות הסלמון העצומות ששוחות במעלה הזרם כדי להגיע לאתרי ההטלה שלהם. שלא במפתיע, במקומות כאלו ניתן לראות לפעמים גם דובים מטיילים על גדות המפרצים בחיפוש מזון להם ולגוריהם.

מנקודה לנקודה

במקומות אחרים, כמו למשל בעיירות של אזור המעבר הפנימי או באזור של מפרץ קאצ'מק (ליד הומר), אפשר להשתמש בקיאק בתור כלי תחבורה לגיטימי כדי להגיע מנקודה אחת בעיירה לנקודה אחרת. תודו שזה יותר טוב מאשר לעמוד בפקק בחודש יולי בדרך נמיר.

(והנה סרטון יפה של דובי טל מטיול באלסקה, שחלקו צולם בטיול קיאקים. כולל הופעת אורח של דורון אראל בכבודו ובעצמו)

קיאקים באלסקה: המומלצים שלנו

1 ואלדז: עיירה קטנה הנמצאת בדרום מרכז אלסקה, יושבת לחופו של מפרץ הנסיך ויליאם (מפרץ יפהפה שנקרא על שם המלך ויליאם הרביעי, אם בא לכם לדעת). כאן נשפכים אל הים כמה מהקרחונים הגדולים ביותר באלסקה, שיוצרים מפרצים עמוקים ושקטים, עם מגוון רחב של חיות ים.

2 קצ'יקן: העיר הדרומית ביותר באלסקה, נמצאת בקצה הדרומי של המעבר הפנימי, מוקפת ביערות גשם, מציעה מגוון של טיולי קיאקים בפיורדים באיזור, משעתיים וחצי ועד כמה ימים. מומלץ במיוחד לצאת לטיול של יום או יותר בשמורת מיסטי פיורדס השכנה.

3 וכמובן, שמורת גליישר ביי: אחד הפארקים המיוחדים והשמורים ביותר באלסקה. כאן ניתן לצאת לטיול קיאקים של יום אחד עד שבוע ויותר, תלוי בזמן ובאנרגיה שלכם. בתוך המפרץ יש כמות בלתי נגמרת של קרחונים, ולאוך השייט ניתן לראות לעתים קרובות את לוויתני ה-Humpback שמעבירים שם את הקיץ באכילה ושעשועים.

קריאה נוספת

קודם כל, פה תמצאו מסלולי טיול באלסקה.

אגב, ידעתם שאנחנו מוציאים טיולים מאורגנים באלסקה שכוללים גם טיולי קיאקים? עכשיו אתם יודעים.

ודבר אחרון – הקיאקים הם רק אחת מתוך שבע אטרקציות באלסקה שאנחנו חושבים שממש לא כדאי לפספס.