חמישה טיולי יום ברוקיס הקנדיים שהם החיים עצמם

הרי הרוקי היא שרשרת הרים אדירה שחוצה את כל צפון אמריקה לאורכה, מניו מקסיקו ועד עמוק לתוך קנדה. הנה, על קצה המזלג, כמה משבילי ההליכה היפים ביותר שמתאימים לטיולי יום ברוקיס הקנדיים. תסמכו עלינו, כל שביל מלמיליאן.
Hiker on Parker Ridge, Banff National Park, AB

1. אגם א'והרה בפארק הלאומי יוהו

אגם א'והרה הממוקם בלב עמק בגובה של 2,200 מטר, הוא אולי היהלום שבכתר של רכס הרוקיס הקנדיים. הוא ממוקם בליבו של הפארק הלאומי יוהו בקולומביה הבריטית, והפארק כולו נראה ומרגיש כמו גלויה.

למרות החזות הפראית ניתן להגיע עד האגם באמצעות אוטובוסים, אם כי כמות המקומות מוגבלת (מאוד). אם אתם מעוניינים למצות את היום הזה כמו שצריך, אנחנו ממליצים שתצאו לדרך בשעות הבוקר המוקדמות.

למידע נוסף על לייק אוהרה, איך משיגים כרטיסים לאוטובוס (מסובך!) ואיך מטיילים שם – מוזמנים לקרוא את המדריך הרשמי של יובל שפירא ללייק אוהרה.

2. שמורת באנף: Larch Valley and Sentinel Pass

כנראה המסלול הטוב ביותר ברוקיס בעונת הסתיו, כאשר העלים של עצי ה-Larch (עפרונית, בעברית, אם מצאנו נכון בגוגל) מקבלים צבע צהוב מוזהב. המסלול מתחיל צמוד לאגם מוריין (Moraine Lake), אחד האגמים הפוטוגניים והמפורסמים ביותר בקנדה.

הוא עולה בחדות בסדרה של זיגזגים עד שהוא מגיע לכתף הררית, שם נמצא Larch Valley. אחרי שחוצים את היער הצהוב המרהיב הזה (או ירוק, אם באתם בקיץ), השביל ממשיך ומטפס עד סדרה של אגמים אלפיניים ומעליה עד מעבר הרים יפהפה בשם Sentinel Pass.

מומלץ בחום, בעיקר בתקופה של השבוע השני או השלישי של ספטמבר.

3. פארקר רידג'

באזור הצפוני של שמורת באנף, קרוב לגבול עם שמורת ג'ספר, נמצא רכס אטרקטיבי ונגיש במיוחד בשם פארקר רידג' (Parker Ridge). הרשויות הכשירו פה כמה שבילי הליכה מעולים, וחניון נוח למכוניות למרגלות המסלול.

העליה לראש הרכס לוקחת כשעה או יותר, תלוי מה אכלתם לפני היציאה, אבל התצפית מצדיקה כל טיפת זיעה והיא מספקת נקודת מבט מדהימה על ה-Saskatchewan Glacier הסמוך.

מרגע שהגעתם למעלה, יש שביל נוח שהולך לאורך כל הרכס. אתם מוזמנים לצעוד בניחותא ולצלם את עצמכם לדעת.

4. הר רובסון

הר רובסון (Mt. Robson) הוא אחד ההרים היפים ביותר ברוקיס הקנדיים, ובנוסף הוא גם הכי גבוה ביניהם (3954 מ'). בחלקו העליון נמצא אגם אלפיני מרהיב בשם Berg Lake, ואם יש לכם זמן וחשק (ואוהל) זה מקום מצוין להתמקם בו למשך כמה ימים ולצאת לטיולי יום באזור.

למי שמגיע לכאן לטיול של יום אחד בלבד, ההמלצה שלנו היא לעשות את המסלול הפוך – כלומר מלמעלה למטה. איך עושים את זה? ובכן, באמצעות מסוק שמנחית אתכם ישר בתוך הנוף. החוויה מתחילה כבר בטיסה בין הקניונים והפסגות המושלגות, כשכל הנוף של מערב קנדה נפרש מתחת. עכשיו, קחו לכם את היום כולו ולאט-לאט תרדו במורד ההר. כשמתנשפים פחות, יפה יותר.

High camp for mountain climbers in Bugaboo Provincial Park, BC

5. פארק בגאבו

נכון, תפסתם אותנו, פארק בגאבו (Bugaboo Provincial Park) אינו בדיוק חלק מהרוקיס הקנדיים, אלא חלק מהרי Purcell שבאזור בריטיש קולומביה (מרחק של כ-3 שעות מערבית לבאנף). אבל בכל זאת, הנה כמה מילים על הפארק המרשים הזה.

הפארק מתגאה בתופעה גיאולוגית ייחודית – סדרה של עמודי גרניט מחודדים שבוקעים מפסגות ההרים. טיול בין ענקי הגרניט האלה שפורצים מתוך הקרקע הקפואה הוא חוויה סוריאליסטית, ואת הנוף הזה באמת לא תפגשו בשום מקום אחר.

בהתאם, הפארק מושך את תשומת לבם של מטפסי צוקים מקצועיים שמגיעים לכאן מכל העולם, אבל לא חייבים להיות מטפסי הרים מקצועיים בשביל להעריך את היופי הזה. טיול יום אל האזור האלפיני, שם מקימים המטפסים את מחנה הבסיס שלהם, הוא אחד המסלולים המרהיבים שיש למערב קנדה להציע. רק צריך לציין שההגעה לתחילת השביל כרוכה בנסיעה של כ-40 ק"מ על דרך עפר נידחת. הקוריוז: החניון בסופה של הדרך מושך אליו את הדורבנים המקומיים, שאוהבים לכרסם חלקים חיוניים מהמרכב התחתון של האוטו. כמענה לבעיה, המבקרים נוהגים להקים גדר מאולתרת סביב הרכב שלהם (במקום יש ערימה של רשתות וכלונסאות לטובת העניין).