ואלדז, אלסקה

ואלדז היא עיירה שנמצאת באחת הפינות היפות ביותר של אלסקה., לחופו של מפרץ Prince William Sound. שם המשחק כאן הוא דייג ונפט, אבל למבקרים לא נותר אלא להתפעל מהיופי מסביב.
Family with kids observing the Valdez Harbor, Alaska

ואלדז

ואלדז היא עיירה קטנה שיושבת לחופו של מפרץ יפהפה בשם Prince William Sound, ועברה כבר כמה וכמה גלגולים לאורך ההיסטוריה שלה. במקור (כמו בהרבה עיירות באלסקה) העיירה שימשה בסיס למעבר של מחפשי זהב לתוך היבשת, אח"כ התפתחה לעיירת דייגים, עד שחלק גדול ממנה נהרס ברעידת האדמה של 1964 (9.2 ריכטר).

מה שנשאר מהעיירה הועבר לאתר אחר, קצת יותר יציב מבחינה גיאולוגית, שנמצא מספר מיילים מערבית לאתר המקורי. כמה שנים לאחר מכן שדות הנפט בצפון אלסקה נפתחו לקידוח, והיה צורך בנמל ממנו יהיה אפשר להוביל את הנפט לארה"ב.

נמל ואלדז הוא הנמל הצפוני ביותר באלסקה שאינו קופא בחורף, והעיירה נבחרה לשמש כטרמינל הדרומי של הצינור שמוביל את הנפט מאתרי הקידוח בצפון. כיום, חלק גדול מהתושבים עובדים עבור חברות הנפט, וחלק גדול מהכלכלה המקומית נשען על תעשיה זו.

בשנת 1989 הסיפור הזה קיבל כותרות בינלאומיות, כשמיכלית הנפט אקסון ואלדז עלתה על שרטון לא רחוק מואלדז עצמה, התבקעה לשניים וגרמה לאחד האסונות האקולוגיים החמורים ביותר אי פעם. המפרץ זוהם בצורה חמורה, ואוכלוסיות בעלי החיים והדגים נפגעו למשך תקופה של 10-15 שנה. כיום המפרץ התאושש וכמויות הדגים עלו בחזרה.

בשנים האחרונות מדובר על כמויות נפט שהולכות ומידלדלות עד שיתכן ויהיה צורך לסגור את העסק בתוך כמה שנים – מה שכמובן ישפיע באופן דרמטי על החיים בואלדז בעתיד.

המלצות

Columbia Glacier

קרחון קולומביה, אחד מקרחוני החוף הגדולים באלסקה, נמצא במפרץ הנסיך וויליאם לא רחוק מואלדז. ניתן להגיע לכאן בהפלגות יומיות שיוצאות מואלדז. פרט לנופים הקרחוניים המרהיבים, המפרץ גם עשיר בבעלי חיים ימיים (בעיקר לוטרות ים, כלבי ים ואריות ים, ומדי פעם גם לווייתנים). לקרביים שביניכם, מומלץ בחום לשקול טיול קיאקים באזור – בואלדז יש שתי חברות שמפעילות טיולים כאן ובכמה מקומות אחרים קרובים יותר לואלדז. השייט בקיאקים בין גושי הקרח העצומים שצפים במי המפרץ הוא חוויה של פעם בחיים. רק אל תתקרבו לקרח יותר מדי.

Keystone Canyon

כ-31.5 ק"מ לפני ואלדז, הכביש היחיד המחבר את העיר עם שאר חלקי אלסקה עובר דרך Keystone Canyon. זהו אחד ממקטעי הדרך היפים ביותר באזור – הכביש מתפתל דרך קניון צר וגבוה וכל כמה עשרות מטרים ניתן לראות מפלי ענק נשפכים למטה, חלקם אפילו ממש מרטיבים את הכביש.

במהלך הקיץ ניתן לעצור ולהתרשם מהמפלים, להצטרף לרפטינג על נהר ה-Lowe או לצאת לשיטוט רגלי באזור. אם במקרה יוצא שאתם באזור במהלך החורף אז בוודאי תיתקלו ב"משוגעים לדבר" שבאים לבצע טיפוס קרח (Ice climbing) על המפלים הקפואים.

Solomon Gulch Hatchery

מדגרת הסלמון של ואלדז (The Solomon Gulch Hatchery) היא למעשה מפעל קטן שבו מדגירים ביצי סלמון ולאחר מכן משחררים אותם אל הטבע, תוך ציפייה שכאשר יגיע הרגע שלהם להתרבות הם יחזרו חזרה למקום ממנו יצאו (והם בהחלט חוזרים!). דגי הסלמון נוטים לסיים את מחזור חייהם במסע אחד ארוך אל המקום בו נולדו על מנת שהנקבות יוכלו להטיל ביצים ושהזכרים יוכלו להפרות אותן. במקום ניתן לערוך סיור עצמי ללא כל תשלום ולאור כמויות הדגים סביר להניח שתיתקלו גם בבעלי חיים אחרים, אשר מגיעים למקום על מנת לסעוד את ליבם (אם יש מזל ניתן גם לראות דובים).

מומלץ להגיע למקום במהלך יולי-אוגוסט: לפני יולי כנראה שלא תראו יותר מדי דגים, והחל מספטמבר המקום כבר עמוס בעיקר בדגים מתים (טבעי אבל פחות פוטוגני).

קריאה נוספת

מתי העונה לטייל באלסקה?

טיול עצמאי באלסקה