האצ'ר פאס, אלסקה

האצ'ר פאס (Hatcher Pass) הוא אזור הררי מרהיב, רווי פסגות גרניט מחודדות ואגמי טורקיז, ובו מגוון אפשרויות הליכה ואפילו מכרה זהב נטוש. הדרך שחוצה את מעבר ההרים היא אחת מדרכי הנוף היפות באלסקה.
Reed Lakes Trail Alaska

האצ'ר פאס (Hatcher Pass) הוא מעבר הררי שנמצא בקצה הדרומי של הרי הטלקיטנה (Talkeetna), בערך שעה צפונית לאנקורג'. מסביב למעבר ההרים משתרע אזור אלפיני מרהיב, רווי פסגות גרניט מחודדות ואגמי טורקיז, ובו מגוון אפשרויות הליכה. לא רחוק מהאצ'ר פאס נמצא גם Independence Mine State Recreation Site, ובו שרידי מכרה זהב שפעל כאן עד שנות ה-40 של המאה ה-20.

הדרך שחוצה את מעבר ההרים היא אחת מדרכי הנוף היפות באלסקה: אורכה כ-80 קילומטר, והיא מחברת את העיירות ווילו (Willow) ופאלמר (Palmer). היא נפתחת בדר"כ במהלך יוני (לפעמים גם מאוחר יותר) כאשר השלג נמס, והיא נסגרת מחדש בסתיו (בדר"כ בסביבות אוקטובר – נובמבר) כאשר השלג חוזר ונערם בהרים.

ניתן לחלק את הדרך לשני קטעים עיקריים: הכביש הסלול שבין פאלמר ל-Independence Mine, והחלק השני שבין Independence Mine לווילו הוא דרך עפר לא סלולה. אם אתם מתכוונים לעבור בחלק הלא סלול של הדרך – רצוי לוודא שהרכב מבוטח גם לנסיעה על דרכי עפר (לא כל חברות ההשכרה זורמות עם הקטע הזה). בנוסף, ובאותו הקשר – רצוי שהרכב יהיה רכב גבוה מספיק. הדרך אמנם אינה מאתגרת במיוחד, אבל מדי פעם פוגשים סלעים סוררים במרכז הדרך.

איך מגיעים לכאן

בנסיעה מאנקורג' נוסעים צפונה על כביש 1 עד שמגיעים לפאלמר, שם פונים צפונה על Palmer – Fishhook Rd. הכביש מוביל לתוך ההרים לאורך נהר הסוסטינה הקטן (Little Susitna River, לא כזה קטן אבל בסדר, שיהיה). לפני הכניסה של הכביש להרים, יש נקודת תצפית נחמדה על הנהר מצדו הימני של הכביש עם שלטים המסבירים על האזור.

בדרך אל הפאס

בהמשך הנסיעה ממשיכים מגיעים לצומת קטנה – פניה ימינה מובילה למגרש חנייה אשר משמש כנקודת התחלה למסלול Gold Mint Trail, מסלול באורך של כ-11 קילומטר (לכל כיוון). בקצה המסלול נמצאת בקתה ציבורית – אם הזמנתם אותה מראש, תוכלו להעביר בה את הלילה. הכביש הראשי מתעקל שמאלה חזק, מזגזג במעלה ההר וצובר כ-600 מטרים בטיפוס חד.

מרחק קצר לאחר תחילת הטיפוס מגיעים ל-Archangel Road, דרך עפר אשר מובילה לתחילתו של מסלול הליכה בשם Reed Lakes Trail. המסלול הנ"ל הוא לחלוטין אחד הכוכבים של האזור, אורכו כ-7 קילומטרים (לכל כיוון) והוא מוביל לצמד אגמי טורקיז מרהיבים שמצטלמים היטב לרשתות החברתיות. המסלול אינו קשה במיוחד, אבל הוא כולל חציה של כמה קטעים עמוסים בבולדרים. כאמור, האגמים פוטוגניים במיוחד ורצוי להקדיש למסלול הזה כמה שעות טובות.

מעבר למסלולים האלו יש עוד אפשרויות רבות אחרות למי שרוצה להיכנס עמוק יותר לתוך ההרים – כמו למשל העליה ל-Snowbird Mine (ר' סרטון). למתקדמים: אפשר לשקול את ה-Mint-Bomber Traverse, מסלול מרהיב של 3 ימים לפחות, רק קחו בחשבון שהוא כולל חציה של קרחון – רצוי שתדעו מה אתם עושים ושתהיו מצוידים בהתאם.

באזור הפאס עצמו

אם לא פונים ל-Archangel Road אלא ממשיכים ישר, מגיעים בסוף העלייה לאתר המכרה הנטוש Independence Mine. במקום יש פארק היסטורי, עם שבילים מסודרים, שילוט ומרכז מבקרים קטן. המכרה היה פעיל בתחילת המאה ה-20 וננטש בשנות ה-40. ניתן לטייל כאן בצורה עצמאית, או להשתתף בסיור מודרך בעלות של 6 דולר (זמני יציאת הסיורים 13:00-15:00). ישנם מספר מסלולי הליכה שמובילים מהמכרה לאגמים אלפינים ונופים פנורמיים – המומלץ שבהם הוא המסלול אל Gold Cord Lake (אגם אלפיני קטן אבל יפה מאוד, כ-45 דק' הליכה לכל כיוון).

קצת לפני החנייה של Independence Mine יש צומת ממנה ניתן לעלות על דרך עפר לעבר מעבר ההרים האצ'ר פאס עצמו. מהפאס עצמו ניתן להגיע למקומות היפים הבאים:

Summit Lake: אגם שנמצא בפאס עצמו, אפשר להחנות את הרכב סמוך אליו ולרדת להקפיץ אבנים על המים.

April Bowl trail: הליכה של 3.5 קילומטרים , אגם טורקיז בפסגת הכיפה הדרומית של הפאס.

Skyscraper Mountain Trail: הליכה של כ-3 קילומטרים, נוף פנורמי בכיפה הצפונית של הפאס.

Hatcher Pass Road

כאמור, ניתן להמשיך עם אותה דרך עפר לכיוון מערב ולהתחבר בסופו של דבר עם ה-Parks Hwy (הכביש שמחבר את אנקורג', דנאלי ופיירבנקס). חלקה הראשון של הנסיעה הוא בציר ההרי ומפותל, ולאחר מכן הדרך עוברת במקביל לערוץ נחל יפה. לאורך הדרך יש סיכוי מצוין לפגוש בעלי חיים כאלו ואחרים; לאורך הנחל ניתן לראות הרבה מאוד סימני פעילות של בונים (beavers), בעיקר אגמים קטנים, סכרים וקינים (beaver lodges, מבני המגורים של הבונים).

הדרך מסתיימת (או מתחילה, תלוי מאיפה אתם באים) ב-Willow, על דרך ה-Parks Hwy.

לצמאים שביניכם: בצומת יש קפה Drive-thru קטן. תחזיקו מעמד.