ג'ספר, קנדה

העיירה ג'ספר ממוקמת בעמק נהר האטבסקה (Athabasca River Valley) בחלקו הצפוני של רכס הרי הרוקי. העיירה מציעה אפשרויות לינה, מסעדות, פעילויות ואטרקציות מגוונות לכל סוגי המטיילים והתקציבים.
Jasper Tramway, overlooking the town of Jasper below

ג'ספר

העיירה ג'ספר ממוקמת בעמק נהר האטבסקה (Athabasca River Valley) בחלקו הצפוני של רכס הרי הרוקי. בדומה לבאנף הדרומית ממנה, ג'ספר היא המרכז התיירותי הצפוני של הרי הרוקי הקנדיים. כמו באנף, גם ג'ספר ממוקמת בליבו של פארק לאומי הנושא את שמה (או שהיא נושאת את שמו. זה מבלבל).  ושוב, כמו בבאנף, גם ג'ספר מנוהלת בשיתוף עם מנהלת הפארקים של קנדה. העיירה מציעה אפשרויות לינה, מסעדות, פעילויות ואטרקציות מגוונות לכל סוגי המטיילים והתקציבים.

באופן רשמי בעיירה מתגוררים קצת מעל 4,000 תושבים, אבל ביחד עם המטיילים בעונת הקיץ ניתן להגיע למספר הגבוה פי חמש. קצת במפתיע, בערך רבע מהתושבים בג'ספר לא קשורים לעולם התיירות (משום שהם עובדים בחברת הרכבות), מה שנותן לעיירה אופי קצת יותר "אמיתי" ופחות תיירותי. הכל יחסי כמובן.

איך מגיעים?

ג'ספר ממוקמת על הצומת של ה-Yellowhead Highway עם ה-Icefields Parkway, כביש הקרחונים המפורסם של הרוקיס הקנדיים. היא נמצאת 360 ק"מ מערבית לאדמונטון (קצת פחות מ-4 שעות נסיעה), ו-290 ק"מ צפונית לבאנף. מבחינת זמן נהיגה ניתן להגיע מבאנף ב-3.5 שעות נסיעה, אבל מכיוון שמדובר על אחד מכבישי הנוף המפורסמים בעולם, רצוי להקדיש לנסיעה הרבה יותר זמן מזה כדי לטייל בדרך ולחוות את הנופים בלי לחץ זמן.

שמורת ג'ספר

ג'ספר נמצאת, כאמור, בליבה של שמורת טבע מרהיבה. כדי למצות את הביקור כאן רצוי להקדיש לאזור לפחות יומיים, יום אחד באזור המזרחי של השמורה ויום נוסף באזור המערבי.

למידע נוסף על שמורת ג'ספר ומה יש לעשות בה, ר' כאן.


אייל קנדי (Elk) מנשנש פרחים בדאונטאון ג'ספר. לא מחזה נדיר במיוחד – רק שימו לב לא להתקרב יותר מדי, אלו חיות גדולות עם קרניים חדות.

מזג האוויר בג'ספר

בג'ספר יורד שלג כמעט לאורך כל השנה, כולל ארועים מזדמנים במהלך חודשי הקיץ (לא קורה הרבה, אבל יכול לקרות). חודשי הקיץ המומלצים ביותר לטיול הם יוני – ספטמבר, עם ממוצע טמפרטורות לא רע בשביל עיירה אלפינית: 19 מעלות ביוני; 22.5 מעלות ביולי; 21.5 מעלות באוגוסט ו-16.5 מעלות בספטמבר. ימי הקיץ הם גם ארוכים מאוד, ומגיעים עד כדי שקיעה ב-22:00 בלילה (יוני).

מקומות שכדאי להכיר

מרכז המידע

מרכז המידע של ג'ספר נמצא ב- 500 Connaught Drive, ברחוב הראשי של העיר, מול תחנת הרכבת.

סופרמרקטים להצטיידות

TGP: נמצא ב-601 Patricia St.
Robinsons: נמצא ב- 218 Connaught Dr.

רכבל Jasper Skytram

הרכבל של ג'ספר מטפס על הר Whistlers הטרשי עד לגובה של 2,263 מ'. העלייה עצמה נמשכת 7 דקות. הנוף מלמעלה כמובן מרשים מאוד, אבל יחסית לרכבל של באנף, הרכבל של ג'ספר קצת יותר מיושן וצפוף. בתחנה העליונה יש מסעדה ושביל מעגלי קצר מסביב, אבל לא הרבה יותר מזה. למי שמחפש טיול רגלי – מהתחנה יוצא שביל קצר אבל תלול למדי של 1.2 ק"מ שמטפס אל הפסגה עצמה (2,463 מ'), משם נשקף נוף יפה מאד של הפסגות הסובבות.

שורה תחתונה: מומלץ בעיקר אם מזג האוויר יפה, ואם אתם מתכוונים לעשות את ההליכה הארוכה-יותר לפסגה.

עמק חמשת האגמים (Valley of the Five Lakes)

שביל מישורי ברובו של 4.5 ק"מ לאורך סדרת אגמי טורקיז בגוונים שונים. אמנם פה ושם ישנה עלייה קטנה, אבל בגדול זהו אחד מטיולי היום היותר קלים שהאזור מציע. עם זאת, אין לצפות לנופים דרמטיים מדי, כאשר רכסי ההרים של האזור מוסתרים לאורך רוב השביל. נקודת התחלת השביל היא לאורך כביש 93 (Icefields Parkway), כ-9 ק"מ דרומית לעיר.

שימו לב למפה בכניסה: אפשר לעשות לופ גדול שעושה סיבוב לכל אורך העמק (שבילים 9A ו-9), אך רוב המטיילים מסתפקים בלופ הקצר (שבילים 9A ו-9B).

טיולים רגליים מומלצים בהרי הרוקי הקנדיים 

אגם Patricia ואגם Pyramid

צמד אגמים חביבים שצמודים לג'ספר מצפון. מקום טוב להירגע בו אם יש לכם שעה-שעתיים פנויות. באגם Pyramid, הקרוי על שם ההר הסמוך, ישנו גשר שמוליך לאי קטן וחמוד עם ספסלים ואזור לפיקניקים. בשני האגמים ישנה מערכת שבילי הליכה ואפשרות לשכור סירות משוטים או פדלים. בימי הקיץ החמים הם אף משמשים לרחצה.

טיולי אופניים באזור העיירה ג'ספר

בעיירה יש כמה סוכנויות שמשכירות אופניים וישמחו להמליץ לכם על מסלולים בקרבת העיירה. במרכז המבקרים ניתן לאסוף עותק של מפת שבילי אופניים.