גליישר ביי, אלסקה

גליישר ביי היא שמורה שבנויה סביב פיורד ארוך בעל שתי זרועות, מזרחית ומערבית. האטרקציות העיקריות בשמורה הם כמובן הקרחונים שנשפכים מכל כיוון, הפסגות הגבוהות משני צידי המפרץ ובעלי החיים הימיים – ובעיקר הלוויתנים – שמעבירים כאן את הקיץ.
Glacier Bay National Park, Alaska

גליישר ביי

גליישר ביי היא שמורה שבנויה סביב פיורד ארוך בעל שתי זרועות, מזרחית ומערבית. עד לפני כ-200 שנה כל העסק הזה היה קרחון אחד גדול, אבל מאז דברים קצת השתנו, הקרח נסוג במהירות וחשף מפרץ עמוק עם הרים תלולים משני הצדדים. האטרקציות העיקריות בשמורה הם כמובן הקרחונים שנשפכים מכל כיוון, הפסגות הגבוהות משני צידי המפרץ ובעלי החיים הימיים – ובעיקר הלוויתנים – שמעבירים כאן את הקיץ.

מבחינה תיירותית, גליישר ביי היא מעין שילוב בלתי אפשרי: מצד אחד עוברים כאן מאות אלפי מבקרים בכל קיץ, מצד שני – כמעט כל המבקרים מגיעים על גבי אניות הקרוז לאלסקה הענקיות, והשמורה עצמה פראית ובלתי מפותחת לחלוטין. כל השירותים של השמורה מרוכזים בעיירה קטנטנה בשם גוסטבוס שנמצאת בפתח המפרץ, ומעבר לכאן אין שבילי הליכה, אין אתרי קמפינג מוסדרים, אין כבישים ואין מגרשי חניה. הכל טבע נטו.

טיול לאלסקה – המלצות, טיפים ומידע

והנה צד יפהפה ופחות מוכר של גליישר ביי – מהאוויר

איך מגיעים לכאן?

Alaska Airlines מציעים טיסה אחת ביום מג'ונו לגוסטבוס באמצעות קו סדיר של מטוס סילון, אבל פרט אליהם ניתן להגיע גם באמצעות המעבורות של Alaska Marine Hwy (בדר"כ אחת לשבוע) או באמצעות טיסות במטוסים קלים.

כמו שאפשר לראות בסרטון למעלה – הטיסות האלו עוברות בגובה נמוך יחסית מעל נופים מרהיבים, ומציעות חוויה מרהיבה ועוד דרך נהדרת לראות את האזור.

איך מטיילים בגליישר ביי

יש כמה דרכים לראות את גליישר ביי. כאמור, רוב המבקרים מגיעים לכאן באניית קרוז, נכנסים עם האניה בשעות הבוקר ויוצאים אחר מספר שעות. האניה עוצרת מול אחד הקרחונים לצילומים, וממשיכים הלאה אל התחנה הבאה.

האפשרות השניה (והיותר מומלצת, כמובן) היא להגיע לגוסטבוס בטיול עצמאי, ולצאת לשייט של יום בשמורה. במקרה כזה, השייט יהיה על אניה קטנה הרבה יותר (בערך 100 איש), מה שמאפשר לראות את הסביבה בגובה העיניים, ולא מגובה של 10 קומות. השייט מופעל ע"י הלודג' המקומי (Glacier Bay Lodge), שנמצא כ-10 מייל מחוץ לגוסטבוס, במקום שנקרא Bartlett Cove. השייט יוצא בשעות הבוקר המוקדמות מהלודג', ומסתיים בשעות אחה"צ. מעבר להבדלי הגודל בין הספינות, הטיול העצמאי מאפשר גם לראות את גוסטבוס, שהיא אמנם מקום קטן אבל גם חמוד וידידותי מאוד.

קיאקים בגליישר ביי

הדרך הנוספת לראות את השמורה היא בטיול קצת קרבי יותר. על טיולים ברגל אין ממש מה לדבר מכיוון שהטופוגרפיה של הפארק די בלתי אפשרית, אבל אם אתם בעניין, גליישר ביי היא אתר מושלם לטיול בקיאק באלסקה.

הקיאקים הם כלי שייט שקט, יציב וקל להפעלה, וטיול לאורך קו החוף מאפשר לראות גם את הנופים, גם את בעלי החיים היבשתיים, ואם יש מזל אז גם את בעלי החיים הימיים – אפשר רק לדמיין איך זה מרגיש לחתור בקיאק ולהיתקל בלוויתנים מקרוב. ואם זה לא מספיק, המפרץ הסגור גורם לכך שברוב הזמן המים בשמורה שקטים מאוד והתנאים לחתירה בקיאק הם אידאליים.

צפייה בלוויתנים ב-Point Adolphus

אחד המקומות הטובים ביותר באלסקה לצפייה בלוויתנים הוא Point Adolphus, חוף מסולע שנמצא במרחק של כ-20 דק' שייט מגוסטבוס. במקום יש ריכוז גדול מאוד של לווייתנים, ומכיוון שמדובר על שטח שנמצא מחוץ לגבולות השמורה, הספינות שיוצאות לאזור יכולות להתקרב ללוויתנים ללא המגבלות שמוטלות עליהן בתוך השמורה עצמה. בנוסף, זהו לא אזור שאליו מגיעים הקרוזים הגדולים ולכן יש מעט חברות שפועלות כאן ורוב הסיכויים הם שתהיו כאן לבד יחסית. להרפתקנים, ניתן לעשות גם כאן סיורים באמצעות קיאקים.