ביגוד וציוד לטיול לאלסקה ולמערב קנדה

כמה מילים, טיפים ותובנות לגבי ציוד וביגוד לקראת הטיול לאלסקה או למערב קנדה (או גם וגם). וכמו שהמקומיים אוהבים להגיד: אין דבר כזה מזג אויר גרוע, יש רק מטיילים שלא התכוננו כמו שצריך 🙂
Hiking boots

אז מה לובשים לטיול לאלסקה ולמערב קנדה?

מתכננים טיול באלסקה או במערב קנדה? בהנחה שאתם מתכוונים לטייל במהלך הקיץ, אין צורך להתכונן לטמפרטורות מתחת לאפס ולמזג אוויר קשה במיוחד. במקרה הגרוע ביותר, יירד עליכם קצת גשם – ברוב המקרים מדובר בגשם קל, ולא גשם סוחף כמו שרואים בדר"כ במקומות חמים יותר.

מצד שני, סביר להניח שתיתקלו במזג אוויר קר יחסית לפחות בכמה נקודות לאורך הטיול, במיוחד אם אתם מתכוונים להסתובב ליד קרחונים.

לא בטוחים מתי לטייל באלסקה? זה בשבילכם 

לא בטוחים מתי העונה הנכונה לטיול במערב קנדה? זה בשבילכם

שיטת הבצל

מכיוון שמזג האויר באלסקה ובמערב קנדה נוטה להיות הפכפך מאוד ועלול להשתנות לחלוטין בתוך דקות, האתגר העיקרי הוא לא להתכונן דווקא לטמפרטורות נמוכות במיוחד או לגשמים כבדים, אלא לעובדה שבמקרים רבים תרצו מערכת לבוש שתוכל להתאים בשינויים קלים למגוון רחב של סיטואציות.

הפיתרון המקובל הוא להתלבש בשכבות – כשקר מוסיפים שכבה, כשחם מורידים. אם אתם לא מתכוונים להסתובב הרבה ברגל, תוכלו להסתפק בביגוד פשוט: חולצת טי, סווטשירט ומעיל (אם יש מעיל פליס, מצויין).

אם אתם רגישים מאוד לקור, או אם אתם מתכננים לצאת לטרקים, כדאי מאוד לשקול תוספת של שכבות ביגוד תרמי – חולצה תרמית לנידוף מהיר של זיעה בתור שכבה ראשונה, וגטקס תרמי בתור שכבה נוספת ללילה.

בין אם אתם מתכוונים לצאת לטיולים ברגל או לא, סביר מאוד להניח שבמהלך הטיול תיתקלו בכמה ימים לפחות של מזג אוויר גשום ולכן כדאי מאוד להביא מעילי גשם, ואם יש גם מכנסי גשם אז בכלל טוב. בנוסף, רצוי מאוד להביא גם כפפות קלות וכובע מצמר או מפליס, שיחמם את האזניים כשצריך.

ציוד נוסף שכדאי להביא: משקפת לצפיה בבעלי חיים, תיק יום קטן לטיולים קצרים, מתאם לשטקר אמריקאי (התקע האמריקאי בנוי בצורת שני פסים אנכיים צרים) ונעלי הליכה נוחות.

אין כמו מראה עיניים

הנה סרטון מצוין של חברת Uncruise שבו מדגימים את שיטת השכבות עד הסוף.

לא כל מה שהם מראים בסרטון הוא ציוד קריטי ואפשר להתפשר על חלק ממנו (במיוחד על מגפי הגומי), אבל ההמחשה מוצלחת והדוגמנית סימפטית:

ועוד כמה דגשים לטרקרים שביניכם

1 אוהל איכותי, אטום לחלוטין למים, רצוי משהו שלא שוקל יותר מדי. אל תתפתו להביא את אחד מהאוהלים הסיניים שמוכרים בתחנות דלק ב-50 שקל, זה לא יעבוד (מניסיון).

2 שק שינה לטמפרטורות של מינוס 6-7 אם אתם לא רגישים לקור, מינוס 10 אם אתם רגישים. זה לא שהטמפרטורות בקיץ באלסקה מגיעות למספרים האלו, אבל כדאי לקחת טווח בטיחות – הרבה יצרנים נוטים לאי דיוקים, שלא לומר "גמישויות", כשהם מגדירים את הטמפרטורות אליהן מתאים השק"ש.

3 נעלי הליכה נוחות; לא חובה שיהיה גורטקס, תלוי בהעדפה האישית שלכם. נעלי גורטקס (או שיטות אחרות לאטימה למים) ישמרו את הרגל יבשה, אבל הנעל תתיבש יותר לאט אם ייכנסו מים.

4 אם התכנון הוא לצאת לטרק ארוך, כילת ראש נגד יתושים היא רעיון מצויין.

5 אין צורך בבנזיניה, אפשר להסתפק בגזיה (יותר פשוט, קל וזול) ואפשר למצוא בלונים כמעט בכל מקום, בעיקר מהסוג עם הראש המתברג (בלוני נקירה הרבה פחות נפוצים).