באנף, קנדה

באנף, עיירה קטנה וחמודה של כ-8,000 תושבים שיושבת בתחומי הפארק הלאומי באנף, היא המרכז הראשי של התיירות בהרי הרוקי והיא ממוקמת באזור יפה מאד של פסגות, נהרות, יערות ואגמים. אם אתם מטיילים ברוקיס הקנדיים, כנראה שתעברו כאן.
Fairmont hotel in Banff, AB

באנף

עיירה קטנה וחמודה של כ-8,000 תושבים שיושבת בתחומי הפארק הלאומי באנף, באזור יפה מאד של פסגות, נהרות, יערות ואגמים. העיירה יושבת בין שני הרים מרשימים: הר Cascade מצפון והר Rundle מדרום. לשניהם פסגות שנושקות לגובה של 3,000 מ' וצורה יחודית ופוטוגנית.

רגע, זאת עיירה או שמורה?

באנף היא עיירת נופש קטנה, והיא ממוקמת בלב שמורת טבע גדולה שנקראת באותו השם – מה שכמובן יוצר בלבולים רבים. ההתנהלות של העיירה בתוך הפארק היא די הרמונית, עד כמה שניתן: ניתן למצוא כאן מקומות לינה מגוונים, מסעדות, חנויות ואפילו מועדונים, רחמנא ליצלן, אבל המקום עדיין שומר על אופי של עיירה קטנה יחסית והנהלת הפארק מונעת ממנה להתרחב להיות עיר או מרכז מסחרי גדול יותר.

הנהלת הפארק מנסה גם להכתיב השפעה מינימאלית על הסביבה, עד כמה שאפשר, ולכן יש בעיירה חוקי בניה קפדניים ומגבלות נוקשות הקשורות לשמירה על המערכת האקולוגית. באנף מתגאה בנתוני מיחזור פסולת מרשימים ומטעמים דומים היא ידידותית מאוד להולכי רגל ורוכבי אופניים. בעיירה מורשים לחיות רק מי שעובד בה, והעסקים המקומיים מחויבים לדאוג לדיור עבור עובדיהם.

מה יש לעשות בשמורת באנף? הרבה דברים.

הסיפור של באנף

באנף עצמה נוסדה בשנת 1885 אבל הסיפור של העיר (ושל שמורת הטבע באנף) מתחיל עם בניית פסי הרכבת במקום, בשנת 1880. במהלך הבניה גילו שלושה מעובדי הרכבת את המעיינות החמים במקום (ר' פרטים נוספים למטה), שהפכו מהר מאוד לאטרקציה תיירותית ויצרו צורך בשירותים נוספים למבקרים. מכאן והלאה הדרך להפיכתה למוקד תיירותי לא היתה ארוכה, בעיקר כשנסלל הכביש המהיר עם גישה למקום.

איך מגיעים?

שדה התעופה הקרוב הוא בעיר קלגרי, והדרך הקלה ביותר להגיע לבאנף היא בנהיגה עצמאית (בערך שעה וחצי נהיגה נטו). למי שלא רוצה לנהוג, יש גם כמה חברות שמפעילות שאטלים קבועים מדי יום בין שדה התעופה בקלגרי ובין באנף, במחיר של כ-$50 לאדם.

מאיפה טסים לקנדה ולאלסקה

טיול עצמאי בהרי הרוקי הקנדיים

Bighorn sheep rest on Mt. Norquai, overlooking the town of Banff, AB

מרכז העיירה

הרחוב הראשי – Banff Ave: רחוב הומה למדי עם הרבה חנויות, מסעדות ובתי קפה, ומרכז מידע מצוין. מרכז המבקרים נמצא ב- 224 Banff Ave. שיחה אחת עם אחד הריינג'רים תעשה לכם סדר בראש לגבי פעילויות ואטרקציות באזור, ואולי גם לגבי החיים באופן כללי.

תחבורה ציבורית: החניה במרכז העיירה יכולה להיות בעייתית בשיא העונה. אם לא בא לכם לחפש חניה, ישנם קווי שאטלים לתיירים בשם ROAM שעוצרים ברוב המלונות בעיר ומביאים אתכן למרכז ולנקודות החשובות מסביב.

מלון Fairmont Banff Springs: מלון היסטורי מפואר דמוי טירה שנפתח כבר ב-1888. שווה לבקר – אפשר להיכנס ולהסתובב בין המסדרונות והלובי ללא הפרעה.

Bow Falls: מאחורי מלון Fairmont, ב-Bow River Ave, ישנה נקודת תצפית על מפל Bow. מפל נמוך אבל רחב ועם כמות מים בהחלט מרשימה.

Surprise Corner: עוד נקודת תצפית ידועה מאד, הפעם בצד הנגדי של נהר ה-Bow הסמוך למלון. מכאן המלון נשקף במלוא הדרו על רקע ההרים, כאשר מלפניו זורם הנהר – מראה שמככב באינספור גלויות של באנף. המקום נמצא במפגש בין Buffalo St ו-Tunnel Mountain Dr.

Tunnel Mountain: הר קטן ושפיצי שמזדקר כ-300 מ' מעל פני העמק ממזרח למרכז העיירה. לאורך מורדות ההר המערביים/צפוניים עובר כביש Tunnel Mountain Dr. שממנו נשקף נוף יפה של האזור. האקטיביים שביניכם מוזמנים לעלות לפסגת ההר באמצעות שביל מזגזג שנקרא Tunnel Mountain Trail – אחד השבילים הפופולריים ביותר בבאנף.

Whyte Museum of the Canadian Rockies: מוזיאון מודרני ומושקע המוקדש להיסטוריה התרבותית של הרי הרוקי הקנדיים, נמצא בכתובת 111 Bear St.

Cascade Gardens: גנים חמודים ופסטורליים שנמצאים בקצה הדרומי של Banff Ave. הכניסה חינם.

הצטיידות: הסופרמרקט המרכזי של העיירה הוא IGA Banff, בכתובת 318 Marten St.

אזור הר Sulphur

Banff Gondola: רכבל קרוניות פופולרי שמטפס לפסגת הר Sulphur (כ-2,290 מ').מן ההר נשקף נוף פנורמי מרהיב של באנף, עמק ה-Bow והפסגות השכנות. בתחנה העליונה ישנו מרכז מבקרים, מרפסות תצפית, מוזיאון טבע, קולנוע קטן שמציג סרטון קצר (ובומבסטי) על השמורה, שני בתי קפה, מסעדת יוקרה וכמובן, חנות מזכרות. ממרכז המבקרים אפשר לצאת לטיול קצר לאורך הרכס על גבי טיילת עץ נוחה. כדאי להגיע מוקדם או בשעות אחה"צ המאוחרות כדי להימנע מעומס יתר.

Banff Upper Hot Springs: אתר מרחצאות מפורסם שמופעל ע"י רשות הפארקים של קנדה. יש גם בית קפה ומסעדה. נמצאים בצמוד לתחנת הרכבל.

Cave and Basin National Historic Site: מוזיאון קטן לחובבי היסטוריה/טבע מושבעים, שנבנה באתר המקורי של המעיינות החמים שסביבם נוסד הפארק הלאומי באנף ב-1885. אפשר להיכנס כאן למערה המקורית אליה ראשוני המתרחצים היו נכנסים בסוף המאה ה-19 (זהירות, ניחוח הגופרית כאן חזק למדי).

מצפון לבאנף

Minnewanka Loop: כביש מעגלי שיוצא מבאנף לכיוון צפון ומוליך לגדה המערבית של אגם מינוואנקה – אגם ארוך מאד (21 ק"מ) שמתפתל בין ההרים כמו פיורד. האטרקציה העיקרית היא הסיכוי לראות בעלי חיים ליד הכביש – לעתים קרובות ניתן לראות כבשי הרים, עדרי Elk (אייל קנדי) ובעלי חיים אחרים. כמו כן, מומלץ מאד לעשות עצירות בשני אגמים קטנים ואטרקטיביים יותר שנמצאים בסמוך: Two Jack Lake, ו-Johnson Lake. למעוניינים, יש גם אפשרות של שייט באגם.

הר Norquay: הר בגובה של 2,450 מ' שעל מורדותיו הוקם אתר סקי קטן. על כביש הגישה לאתר הסקי ישנה נקודת תצפית יפה לכיוון העיירה. לעתים קרובות ניתן לראות כאן עדרים של כבשי הרים. אפשר לעצור לתצפית בדרך, או להגיע עם הכביש עד לאתר הסקי ולעלות ברכבל כיסאות פתוח לגובה של כ-2,100 מ' לתצפית נוספת. על ההר יש גם אתר של סיורי Via Ferrata – הליכה על שבילים צרים בגובה רב, כאשר אתם מאובטחים כל העת באמצעות חבלים (לא מומלץ לסובלים מפחד גבהים).

אגמי Vermillion: סדרה של אגמים קטנים ביציאה הצפונית מהעיירה. נקודה פופולרית בקרב צלמים בשל ההשתקפות היפה של הר Rundle.