זוהר בדשא: איך ואיפה לתפוס את אורות הצפון באלסקה

אורות הצפון: תופעת טבע מרהיבה ומהפנטת שנתפסת לעיתים כעל-טבעית, ומתוארת על ידי מטיילים רבים כחוויה כמעט רוחנית. אם אתם באלסקה בסוף הקיץ, שווה להוציא את הראש החוצה כשמתחיל להחשיך. זה יכול להשתלם, ובגדול.
Aurora viewing, Fairbanks, Alaska

קצת על אורות הצפון באלסקה

למי שלא מכיר, אורות הצפון (מה שמכונה גם אורורה בוראליס, או הזוהר הצפוני) הם למעשה פסי אור בצבעים מתחלפים אשר מופיעים מדי פעם בשמי האזורים הצפוניים. אבל האמת היא שזאת הגדרה די יבשה – אורות הצפון הם בין הדברים המרשימים ביותר שיש לאלסקה להציע, וזה לא יהיה מוגזם להגיד שצפייה בתצוגה איכותית באמת שלהם היא לא רק צפיה בתופעת טבע מדהימה אלא גם חוויה פילוסופית וכמעט דתית (ותאמינו לנו, זה לא שיש לנו איזושהי נטייה לרוחניקיות בחיי היומיום).

הרבה מטיילים חולמים על טיול לאלסקה בתקווה לראות את האורות המסתוריים האלו, אבל איך ואיפה רואים אותם זה כבר סיפור בפני עצמו.

ההסבר המדעי על קצה המזלג

במובנים פיזיקליים, התופעה נגרמת כשאנרגיה סולארית מהשמש נמשכת לקטבים של כדור הארץ וגורמת לתגובות של גזים באטמוספירה. כל גז יוצר צבע אחר, והכל ביחד יוצר מעין "ווילונות" של אור שנעים בשמיים. האינטנסיביות של התצוגות תלויה בעוצמת הקרינה מהשמש, והתצוגות האינטנסיביות ביותר מופיעות משהו כמו שלושה-ארבעה ימים אחרי התרחשות של "סופות סולאריות" על השמש (אין לנו מושג מה זה בדיוק, אבל זה נשמע חם).

מתי הכי טוב לראות את אורות הצפון באלסקה?

מכיוון שהתופעה לא תלויה בכדור הארץ אלא בשמש, היא יכולה להתרחש בכל רגע נתון – ביום או בלילה, בקיץ או בחורף. מה שכן תלוי בכדור הארץ היא העובדה שאת האורות ניתן לראות רק בשעות החושך, ורק בשעה שהשמיים נקיים מעננים.

ברוב חלקי אלסקה אין ממש חושך בין מאי ליולי, ככה שאין מה לצפות לראות את האורות בתקופה הזאת. החל מאמצע אוגוסט אפשר להתחיל להרים את הראש ולחפש, והסיכוי הולך וגדל ככל ששעות החושך הולכות ומתרבות.

העונות הטובות ביותר לצפיה באורות הן האביב (בסביבות מרץ) והסתיו (סוף אוגוסט וספטמבר), תקופות שבהן עדיין יש מספיק שעות חושך, הטמפרטורות כבר לא נמוכות במיוחד, ויש סיכויים טובים ללילות נקיים מעננים.

מתי הכי טוב לטייל באלסקה?

איפה הכי טוב לראות את אורות הצפון באלסקה?

האנרגיה הסולארית נמשכת לקטבים המגנטיים של כדור הארץ, ולא לקטבים הגיאוגרפיים. הקוטב המגנטי הצפוני נמצא איפשהוא בצפון קנדה, מה שיוצר נטייה של הזוהר הצפוני להופיע בעיקר באזורים הצפוניים של אלסקה וקנדה.

1 האזור שמסביב לעיר פיירבנקס נחשב לאחד האזורים הטובים בעולם לצפיה באורות – אם אתם מתכננים טיול לאלסקה בספטמבר יש לכם סיכוי לא רע לתפוס שם גם לילה ללא עננים וגם תצוגה של האורות.

2 לא רחוק מפיירבנקס נמצאים המעיינות החמים של Chena Hot Springs. במקום יש מלון וכמה אטרקציות תיירותיות, זה לא המקום הכי מפואר באלסקה אבל המעיינות החמים נחמדים וביקור פה בסתיו, עם צבעי השלכת ברקע, יהיה תוספת מצוינת לטיול. מקום מצוין לראות את האורות בסטייל ולהעלות לאינסטוש 🙂

3 מהאזורים הדרומיים יותר של אלסקה רואים בדר"כ תצוגות חלשות יותר, או תצוגות נמוכות מעל האופק – למרות שתמיד יש יוצאים מין הכלל.

הזוהר הצפוני – מחקר ותחזית

לא במפתיע, באוניברסיטה של פיירבנקס נמצא גם מכון מחקר מהמובילים בעולם לחקר הזוהר הצפוני. פעילות האורות יכולה להזיק ללווינים ולאמצעי תקשורת אחרים, ולכן המחקר זוכה למימון מסיבי.

המכון מפיק תחזית לטווח ארוך בתחילת השנה על בסיס זמנים בהם אזורים פעילים של השמש מופנים אל כדור הארץ, ותחזית לטווח קצר המכילה נתונים נוספים אותם אנשים רגילים מתקשים להבין (רוח סולארית, צפיפות חלקיקית ודברים בסגנון).

בקישור המצורף בשורה הבאה תוכלו לראות את התחזית לימים הקרובים – רק אל תשכחו שפעילות של הזוהר הצפוני היא רק חלק מהעסק, וכדי לראות את התצוגה צריך גם מזל עם העננים.

UAF Geophysical Institute – תחזית פעילות של אורות הצפון באלסקה ובכלל.