זוהר בדשא: איך ואיפה לתפוס את אורות הצפון באלסקה

אורות הצפון היא תופעת טבע מרהיבה ומהפנטת כאחד. ההתבוננות במשהו שנתפס לעיתים כתופעה על-טבעית מתוארת לעיתים על ידי מטיילים רבים כחוויה רוחנית משהו. אז אם אתם באזור לקראת אמצע אוגוסט, בהחלט מומלץ להרים את הראש מדי.
2QA

קצת על אורות הצפון באלסקה

למי שלא מכיר, אורות הצפון (מה שמכונה גם אורורה בוראליס, או הזוהר הצפוני) הם למעשה פסי אור בצבעים מתחלפים אשר מופיעים מדי פעם בשמי האזורים הצפוניים.

האמת היא שזאת הגדרה די יבשה – אורות הצפון הם בין הדברים המרשימים ביותר שיש לאלסקה להציע, וזה לא יהיה מוגזם להגיד שצפייה בתצוגה איכותית באמת שלהם היא לא רק צפיה בתופעת טבע מדהימה אלא גם חוויה פילוסופית וכמעט דתית (ותאמינו לנו, זה לא שיש לנו איזושהי נטייה לרוחניקיות בחיי היומיום).

הרבה אנשים באים לאלסקה מתוך תקווה לראות את האורות המסתוריים האלו, אבל איך ואיפה רואים אותם זה כבר סיפור בפני עצמו.

ההסבר המדעי על קצה המזלג

במובנים פיזיקליים, התופעה נגרמת כשאנרגיה סולארית מהשמש נמשכת לקטבים של כדור הארץ וגורמת לתגובות של גזים באטמוספירה. כל גז יוצר צבע אחר, והכל ביחד יוצר מעין "ווילונות" של אור שנעים בשמיים.

האינטנסיביות של התצוגות תלויה בעוצמת הקרינה מהשמש, והתצוגות האינטנסיביות ביותר מופיעות משהו כמו שלושה-ארבעה ימים אחרי התרחשות של "סופות סולאריות" על השמש (אין לנו מושג מה זה בדיוק, אבל זה נשמע חם).

מתי הכי טוב לראות את אורות הצפון?

מכיוון שהתופעה לא תלויה בכדור הארץ אלא בשמש, היא יכולה להתרחש בכל רגע נתון – ביום או בלילה, בקיץ או בחורף. מה שכן תלוי בכדור הארץ היא העובדה שאת האורות ניתן לראות רק בשעות החושך, ורק בשעה שהשמיים נקיים מעננים.

ברוב חלקי אלסקה אין ממש חושך בין מאי ליולי, ככה שאין מה לצפות לראות את האורות בתקופה הזאת. החל מאמצע אוגוסט אפשר להתחיל להרים את הראש ולחפש, והסיכוי הולך וגדל ככל ששעות החושך הולכות ומתרבות.

העונה הטובה ביותר לצפיה באורות היא האביב (בסביבות מרץ), תקופה שבה עדיין יש מספיק שעות חושך, הטמפרטורות כבר לא נמוכות במיוחד, ויש סיכוי טוב ללילה נקי מעננים. למרבה הצער, עונת התיירות מתחילה רק חודשיים מאוחר יותר.

איפה הכי טוב לראות את אורות הצפון?

האנרגיה הסולארית נמשכת לקטבים המגנטיים של כדור הארץ, ולא לקטבים הגיאוגרפיים. הקוטב המגנטי הצפוני נמצא איפשהוא בצפון קנדה, מה שיוצר נטייה של הזוהר הצפוני להופיע בעיקר באזורים הצפוניים של אלסקה וקנדה.

1 האזור שמסביב לעיר פיירבנקס נחשב לאחד האזורים הטובים בעולם לצפיה באורות.

2 לא רחוק מפיירבנקס יש כמה מעיינות חמים, שהידוע שבהם הוא Chena Hot Springs – אם אתם שם בספטמבר והלילה אכן נקי מעננים, יש לכם סיכוי לא רע לתפוס תצוגה של האורות (דרך אגב, היפנים מאמינים שילד שנוצר תחת אורות הצפון יזכה למזל בחיים – אז לא בטוח שתראו את אורות הצפון אם תהיו באזור בספטמבר, אבל סביר מאוד שתפגשו הרבה זוגות יפניים בירח דבש).

3 מהאזורים הדרומיים יותר של אלסקה רואים בדר"כ תצוגות חלשות יותר, או תצוגות נמוכות מעל האופק – למרות שתמיד יש יוצאים מין הכלל.

הזוהר הצפוני – מחקר ותחזית

לא במפתיע, באוניברסיטה של פיירבנקס נמצא גם מכון מחקר מהמובילים בעולם לחקר הזוהר הצפוני. פעילות האורות יכולה להזיק ללווינים ולאמצעי תקשורת אחרים, ולכן המחקר זוכה למימון מסיבי.

המכון מפיק תחזית לטווח ארוך בתחילת השנה על בסיס זמנים בהם אזורים פעילים של השמש מופנים אל כדור הארץ, ותחזית לטווח קצר המכילה נתונים נוספים אותם אנשים רגילים מתקשים להבין (רוח סולארית, צפיפות חלקיקית ודברים בסגנון).

בקישור המצורף בשורה הבאה תוכלו לראות את התחזית לימים הקרובים – רק אל תשכחו שפעילות של הזוהר הצפוני היא רק חלק מהעסק, וכדי לראות את התצוגה צריך גם מזל עם העננים.

UAF Geophysical Institute – תחזית פעילות של אורות הצפון באלסקה ובכלל.

 

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)